• et

Mõttemustrid, millest loobuda, et eluga edasi liikuda

10 mõttemustrit, millest loobuda, et oma eluga edasi liikuda

Enda vaimne treening loob uusi võimalusi, uusi kõrgusi.

Kui selle kasuks otsustad

Mõnikord on vaja lihtsalt otsustada, et “vaatamata kõigele, ma liigun edasi”. Kui elus on pikemat aega segadust, raskeid küsimusi, juhtunud mõni ootamatu seik, mis maailmapilti muudab ja paneb küsima, “mis nüüd?”, siis võime end ise liigselt mõtlema jäädes veel rohkem vastu seina lükata. Tegemist võib olla töölt koondamise või ise lahkumisega ja sellest tekkinud tundega, et sa ei oska või ei suuda enam oma tööd teha ega ole hinnatud, võib olla inspiratsioonipuudus, mida on vaja, et oma kunsti edasi teha, kahtlused oma eesmärkides, segased suhted perega või tunne, et oled siin maailmas üksi. Me kõik tunneme neid suuremal või väiksemal määral elu erinevatel etappidel. Vahepeal aitab enda ümber korra loomine, vahepeal ootamine, vahepeal lähedaste või spetsialistiga nõupidamine. Vahepeal on aga vaja teha korralik puhastustöö oma mõttemustrites.
Et mitte jääda nõiaringi, on vaja ühel hetkel end kasvõi jõuga lahti tõmmata ja teha otsus edasi liikuda, tegeleda oma vaimse tervisega ja tasakaalu leidmisega. Mõned mõtted, millest soovitan loobuda oma vastupidavuse tõstmiseks ja edasiliikumiseks uute põnevate võimalusteni. See ei ole küll sada protsenti vaimne treening oma terviklikkuses, kuid annab piisavalt aimu, et alustada!

#1 Ära lase teiste arvamusel sinust sinu tegevusi juhtida

Lõppkokkuvõttes loeb kõige rohkem see, mida sa iseendast arvad. See mõjutab sinu käitumist, see mõjutab seda, kuidas näed ka teiste suhtumist. Jälgi seega, et sa ise esmalt arvaksid endast hästi, siis näed ka võimalusi, lahendusi ja heasoovlikkust teiste silmis.
Igaühe jaoks on nende vajadused olulisimad. Kui oled seni teiste vajadusi esile tõstnud, siis on aeg nüüd endale mõelda!

#2 Ära tunne häbi mineviku “läbikukkumiste” eest

Püüa läbikukkumisi näha kui võimalusena teada saada, mis ei toiminud. See on osa elamisest. Sinu minevik ei ole võrdeline tulevikuga, kui otsustad nüüd ja praegu teha teisiti. Olulisimaks muutubki just hetke käitumine, valikud. Tea, et sa teed ju alati enda jaoks õigeid valikuid selle infoga, mis sul hetkel on.

#3 Enda soovide teadvustamata jätmine

Kui sa võiksid praegu saada kõik, mis soovid, mis see oleks? Milline oleks sinu unistuste töö, suhe, sissetulek, treenitus, .. elukoht? Otsustusvõimetus on üks suurimaid enesetakistusi ja suurimaid närvide krussiajamisviise. Leia enda jaoks tööriistu, mis aitaks teha otsuse siin ja praegu, sa võid eksida, kuid vahepeal on olulisem otsus teha ja edasi liikuda. Üks viis on julgelt endale silma vaadata ja küsida: “Mida ma tõeliselt tahan?” Sa ei pea seda kellelegi ütlema, julgusta olema isekas ja täiesti aus. Siis saad hakata valima iseendale sobivaid asju.
Kui ongi segadus oma soovides, siis tee endaga kokkulepe, et pühendud iseenda avastamisele seni, kuni oled iseend ja oma soove leidnud.

#4 Soovitud eesmärkide kallal mitte tegutsemine

Tead, et sa tahad seda või teist teha, aga enne peaks ju toa ära koristama, mõnele kirjale vastama ja vahele võtma mõned muud tööasjad. Tihtipeale hakkame just endale olulisimate asjade puhul venitama, laisklema ja neid edasi lükkama. See on üsna loomulik, sest see tegevus ja selle tegevuse tulemus on meile tähtis ja samas ilmselt ka keeruline või sisaldab palju tundmatut. Nii on lihtne hakata kartma, et äki ma ei suuda oma eesmärki saavutada? Parem juba mitte teha. Siin võib tulla abiks mõtlemine, et sa ei tea enne, kui sa pole proovinud! Oma eesmärkide kallal töötamine peaks olema sinu prioriteet, seega parim hetk nende tegemiseks on PRAEGU (tõsiselt: jäta see postitus sinnapaika ja tee ära see kõige olulisem asi tänases päevas, mis aitab sul sammukese oma eesmärgini jõuda. Saad pärast siia tagasi tulla. Kas tegid?).
Hakka ka jälgima positiivseid võite KUI otsustad pingutada oma eesmärgi nimel – tegelikult ei olnudki ju keeruline? Edasiliikumine oli ju nähtav? Oli põnev ja mõnus teha seda, mis tegelikult tähtis?

#5 Mitte midagi tegemise valimine

Mõnikord on kiire tegutsemise asemel oluline teha mitte midagi. Puhkus ja tasakaalus elu on ka oluline. Kuid otsustada teha mitte midagi, kuna kardad, et sul ei õnnestu või ei ole 100% kindel tulemuses või isegi, kui puuduvad hetkel kõik vajalikud oskused, lihtsalt pärsivad sind ja sinu võimalust liikuda edasi ja olla edukas. Sinu pärand saab olla vaid tegevus, panus millessegi. Sa saad nautida tegevmise mõnu ja tulemuste vilju, kui oled astunud sammukese oma mugavustsoonist välja. Paljudel pikaajaliselt töötud, kodusolnutel, pikal karjääripuhkusel olnud inimestel on raske alustada aktiivse töötegemisega, kuid otsus siiski veel mõni kuu mitte midagi teha võib tööturule tagasituleku veel keerulisemaks ja vaevalisemaks teha. Sama võib olla ka oma ettevõttega alustamise puhul: kui kogu aeg edasi lükkad, siis ühel hetkel ei ole see idee enam elujõuline ja riskid on veelgi suuremaks läinud. Pigem alusta täna, aga lihtsalt väikeste sammudega. Nii on ka persoonibrändi kujundamine pikem pikaajalisem pisikeste tegevuste tegemine, mitte üks suur eneseturunduskampaania.

#6 Enda õiguse tagaajamine

Kas sa tahad, et sul on õigus või sa tahad olla õnnelik? See on üks vanatarkusi, mida mulle on öeldud ja millele palju mõelnud. Jah, ma tahan, et mul on õigus päris tihti. Samas olen õppinud ka valima oma võitlusi. Soovist, et sul kogu aeg õigus on, paneme end ise oma “tarka” puuri ja takistame enesearengut, õppimist. Seega julge teha vigu, katsetada ja eksida.

#7 Põgenemine probleemide eest, mis vajavad lahendamist

Lõpeta probleemide eest jooksmine! On mõned probleemid, mis käivad sinuga kaasas seni, kuni sa need ära lahendad. Võta julgus kokku, mine probleemiga või sellega seotud inimesega silm-silmiti, austa ja hinda tekkinud küsimust kui võimalust õppida ja muutuda paremaks. Austa inimesi, kes on sellega seotud ning julgusta ja innusta iseend – sa saad hakkama! Vaata probleeme kui võimalusi jõuda uuele tasemele. Andesta rohkem. Selles võib aidata 30-päeva andestamise meditatsioon.

#8 Vabanduste leidmine otsustamise asemel

Vabanduste leidmine viib ainult murekoorma kasvamiseni ja päädib tõenäoliselt ühel hetkel suuremat sorti plahvatusega. Olgu see teise inimese ebameeldiva käitumise väljavabandamine, selle asemel, et nõuda selle lõppemist, kuna sa väärid rohkemat. Olgu selleks otsus valida töö, mis sind köidab, selmet vabandada välja praegune sind mitte väärtustav töökoht. Olgu selleks enda oskamatusega põhjendada, miks ei võta vastu head koolituspakkumist, mis aitaks sul eksperdina silma paista, selmet teha otsus, ise end ette valmistada ja küsida abi ning otsustada, et sa teed selle esinemise ära, tulgu mis tuleb. Iga vabandusega annad endale hinnangu, et sa pole võimeline enda eest seisma. Ja see ei saa ju tõsi olla! (Kui aga seda just tunned, tule, räägime)

Mõnikord on vaja lihtsalt otsustada, et “vaatamata kõigele, ma liigun edasi”. Kui elus on pikemat aega segadust, raskeid küsimusi, juhtunud mõni ootamatu seik, mis maailmapilti muudab ja paneb küsima, “mis nüüd?”, siis võime end ise liigselt mõtlema jäädes veel rohkem vastu seina lükata. Tegemist võib olla töölt koondamise või ise lahkumisega ja sellest tekkinud tundega, et sa ei oska või ei suuda enam oma tööd teha ega ole hinnatud, võib olla inspiratsioonipuudus, mida on vaja, et oma kunsti edasi teha, kahtlused oma eesmärkides, segased suhted perega või tunne, et oled siin maailmas üksi. Me kõik tunneme neid suuremal või väiksemal määral elu erinevatel etappidel.
Et mitte jääda nõiaringi, on vaja ühel hetkel end kasvõi jõuga lahti tõmmata ja teha otsus edasi liikuda. Mõned mõtted, millest soovitan loobuda oma vastupidavuse tõstmiseks ja edasiliikumiseks uute põnevate võimalusteni.

#9 Enda elus oleva positiivsete asjade eiramine

Kõige murekoorma, raskuste ja elutempo juures unustame, et meie elus on palju ilusat. Olgu see vaid kindel töökoht ja katus peakohal, meil on tegelikult nii palju võimalusi, meeldivaid inimesi, põnevaid väljakutseid, mida saame otsustda näha kui innustavat ja positiivset. See, mida sa enda ümber näed sõltub paljuski sinu meelestatusest. Seega mida tahad näha? Mille üle oled tänulik? Mis on sinus fantastilist? Võta järgmine nädal selleks, et näha ja kirja panna (võta väike märkmik juurde) kõik pisikesed hetked, kus oled tänulik, õnnelik ja rõõmus. Vaata, kui palju neid tegelikult on!

#10 Praeguse hetke mitte väärtustamine

Praegune hetk on kõik, mis meil päriselt on. Sellest hetkest saab alguse järgmine ja järgmine. Just suutlikkus olla kohal, on eelduseks oma töö nautimiseks, iseendaks olemise nautimisel ning suurema rahuldustunde saamisel. Kohalolek ja oma tähelepanu suunamine on esimesi asju, mida tehakse ka näiteks tippsportlaste vaimsel treeningul ja seda võid teha ka sina! Alusta sellest, et teed üks asi korraga (e rööprähklemisele!), et teed päeva jooksul pause, vaatad enda sisse ja küsid: Kuidas ma end tunnen just praegu? Ja aktsepteeri seda, mis tuleb.

Mida vajad edasiliikumiseks sina?

Milline punt kõnetas sind kõige rohkem? Millega saad hakata enda vaimses treeningus pihta kohe täna? Kas oli mõni sundmõte või takistav mõttemuster, mida ma ei maininud? Jaga minuga, kirjutades liisi@persoonibrand.ee või selle postituse alla kommentaari jättes.

Edasilugemiseks soovitan vaadata, kuidas mina leidsin läbipõlemisest tee tasakaaluni ja vaimsel terve elustiilini, kuidas sportlaste talendi arendamine kasutab vaimset treeningut ja kuidas sinagi seda teha saad.