• et

Kuidas toetada enda resilientsust ehk säilenõtkust

Kui stress, pingeline elu ja suured saavutused on muutunud nõudeks, siis peab inimene suutma ka seda taluda. Muidugi eelistaksin mina – ja ka suundun sinna poole, et me suunduks selle poole, – et oleks aktsepteeritud ka tasakaalus, rahulikult oma tegemisi ja töid nautida. Paljud tööandjad nõuavad ikka veel (nt töökuulutustes), et kandidaat peab näitama “kõrget stressitaluvust”, et töötaja peab olema “hea pingetaluvusega” jmt. Miks? Aga nii on. Selle asemel võiks osata juhtida ja seada tööülesanded ja tegevused mõistlikult, inimese vaimset ja füüsilist tervist arvestades ja seda toetades. On meie igaühe asi ise end juhtida ja oma elu ja tervist kaitsta.

Olen ise üsna emotsionaalne ja keskmisest eestlasest oluliselt kuumaverelisem. Samuti on minu jaoks olnud keeruline ja pikk tee mõista, et stress, rasked olukorrad võivad olla väljakutseks ja millekski, mis on positiivsed. Minu enda õpingud ja tee psühholoogia ja psühholoogilise nõustamise valdkonnas on palju mind ennast aidanud olema kohal, nägema iseenda tugevusi, mis kriisiolukordades tagavad mulle eelise. Üks viis selleks on oma resilientsus ehk säilenõtkust tugevdada, toetada. Minu jaoks on resilientsus omamoodi vastupidamisvõime, suutlikkus tervelt ja tõhusalt ning END ARENDAVALT läbi tulla elus ettetulevatest situatsioonidest, mis nõuavad suuremat vaimset ja füüsilist pingutust. Stress tekib tihti siis, kui oleme vastakuti millegagi, milleks meil puuduvad piisavat toimetulekuoskused, meie mõtteviis aga määrab paljuski sellest, kas näeme seda väljakutsena või hirmutava kogemusena. See omakorda aga määrab meie astutavad sammud. Kui toetame oma resilientsust, oleme varustatud nii mõtteviisiga kui tugistruktuuriga, mis aitab keerulisi olukordi näha väljakutsetena, milleks meil on olemas piisavad ressursid või oleme valmis vajadusel neid endale “tekitama” (küsima abi, nõu).

Loodan, et alljärgnev toetab sind ja on abiks.

10 sammu resilientsuse arendamiseks

Võta neid resilientsuse arendamise samme kui põgusaid juhiseid. Mõtiskle, kas ja kuidas ise reageerid keerulistele olukordadele – kas tunned, et sind rünnataks, et sul puudub oskus tegutseda ja siis valid hoopis tegevusetuse või ignoreerid seda (vaata enesetakistuse postitust)? Kas tunned ise oma oskusi ja tead oma väärtust, mis toetavad sind olukordades, kus need on justkui rünnaku all? Kas abi küsimine on sinu jaoks kerge või raske? Kui viimane, siis miks? Analüüsi nii erinevad resilientsust toetavad sammud läbi ja tee enda jaoks otsus, kas ja mida saaksid parendanda, et ise olla enda vastu parem, sõbralikum ja toetavam.

  1. Aktsepteerimine. Lihtsalt teadvusta ja aktsepteeri oma mõtteid, tundeid ja elu sellisena, nagu ta on. Ära anna hinnanguid, ära kurjusta endaga, ära tee endale selle pärast liiga. Ole enda suhtes heatahtlik ja mõista, et see on ka normaalne, kui vahepeal ei ole kõik hästi, kui tunned end halvasti.
  2. Jää rahulikuks. Pane tähele oma tundeid ja õpi ebamugavate tunnetega olema. See ei tähenda, et pead neid nautima, pigem mõistma, et see on lihtsalt üks osa, mis möödub.
  3. Ole autentne. Jää iseenda vastu ausaks. Väljenda, mida tegelikult tunned ja mida soovid ning küsi vajadusel abi ja tuge. Alusta sellest, et oled aus iseenda vastu, oma mõtetes. Vahepeal sellest piisab. Teistega suheldes näitab sinu ausus respekti sinu enda ja ka teiste suhtes.
  4. Ole realistlik. Halbu asju juhtub, me kõik teame seda. Valmistu nendeks ja ära lase kriisihetkel endas olevat rahu üle võtta. Sest ka häid asju juhtub. Ära seda väljakutset pakkuvates situatsioonides unusta, sest ka see onju realistlik vaatenurk!
  5. Usalda end. Usu iseendasse, ole optimistlik oma oskuste suhtes. Kõlab klišeena? Jah, paraku, kuid ilma eneseusalduseta on väga raske ennast toetavalt tegutseda. Usalda, et sinus on täpselt nii palju ja natuke veel, et ettetulevad olukorrad lahendada sulle täna parimal viisil.
  6. Improviseeri. Püüa kriisihetkedel näha loovaid lahendusi, võimalusi ning vaata, kuidas saad olla paindlik.
  7. Tänulikkus. Keskendu sellele, mis sul olemas on, ära heieta selle üle, mida sul ei ole või mille oled kaotanud. Tänulikkus annab võimaluse reflekteerida, mida oleme juba oma pingutustega oma ellu toonud ja nii toetab meid meie edasistes püüdlustes.
  8. Pinguta. Tööta südamest ja tegutse, võta vastutus oma elu eest enda kätte. Ära aga unusta küsimast vajadusel tuge. Tihti meeldib meile üksi veri ninast välja töötada. See justkui näitab meie tugevust. Tugev on aga see, kes mõistab oma piire ja kompab neid nii, et toimub areng, kuid ei lähe nii kaugele, et end täiesti murrab
  9. Leia oma isiklik eesmärk. Leia viise, kuidas iseend kõige paremini realiseerida, oma potentsiaali ja seda, mida sulle meeldib teha, rakendada ning selle äigus ka teisi aidata.
  10. Sinu toetajad. Kes on see inimene sinu elus, kes rasketel hetkedel sind toetab ja sinu kõrval on? Võta sõbraga ühendust või pöördu spetsialisti juurde, kes aitab sul enesetõhusus taastada ja vajalikud tööriistad selleks leida.

Elu on nauding

Julgustan sind loobuma mõttest, et see, et sul on kogu aeg kiire, et nii palju on vaja teha ja saavutada. On aeg lõpetada “kiire” olemise ja “saavutamisvajaduse” tähtsustamine ja romantiseerimine. See ei tähenda, et kõrgeid eesmärke ei peaks olema, vastupidi, sinu potentsiaal on ilmselt oluliselt suurem, kui sa usud, mistõttu sea eesmärke, mis sinu jaoks tähtsad. Oluline on aga ise arendada endas teadlikkust oma oskustest, oma võimalustest ning võtta vastutus oma aja ja tervise eest, sh psühholoogilise poole pealt. Siis saad vaadata keerulisi olukordi ja kõrgeid eesmärke kui vaid ühte sammu teel, millel on oma roll õpetada, näidata uusi võiamlusi ning arendada sinus endas tugevust ja kohalolekut. Sinus on olemas võime iga olukorda enda jaoks positiivselt lahendada, arenda endas vastupanuvõimet, et nautida muidu stressirikkaid olukordi ja saavutada seatud eesmärgid edukalt ja jäädes terveks.

Kui saan sind selles aidata, siis tule ja küsi. Jaga seda postitust ka teistega, et koos saaksime julgustada inimesi tervema elu poole ja enda eest hoolitsemist tõsiselt võtma.

Foto: Nine Köpfer