Need kolm muudatust aitavad mul läbipõlemist ennetada
Jaanika Tohv kirjutas hea artikli läbipõlemisest (link kommentaaris). See pani mind mõtlema, milliseid muudatusi ja otsuseid tegin oma elus peale läbipõlemist. Jah, 2012 ei räägitud läbipõlemisest peaaegu üldse, pigem julgustati elama elu nö fast-lane-il, eriti veel IT / Startup sektoris, kus parasjagu tegutsesin. Aastaid hiljem, enda ja oma juhtidest, ettevõtjatest ja sportlastest koosnevate klientuuri kogemuste põhjal on kolm olulist muudatust minu (ja ka nende) elus.
a) Parem kolm päeva rohkem puhkust kui üks päev liiga vara tööle minekut.
Mõte on selles, et kui sa lähed tagasi tööle, trenni liiga vara, siis iga korraga lisad oma kurnatusele natuke juurde. Justkui suudad tegutseda, aga tegelikkuses kasvatad vaimset kurnatust. Parem on täiesti välja puhata kolm päeva, kui aasta pärast avastada, et pead kolm aastat puhkama, et tehtud kahju hüvitada.
b) Pane puhkused esimesena paika
Mida saad teha 5 minutiga (et korraks pead päeva jooksul puhata), ühe päevaga (kas nädalavahetusel ikka võtad päriselt puhkuseks aja?) ja juba pikemad puhkuse ajad. Puhkuste planeerimise lisa-kasutegur on tegevustahe. Kui sa tead, et sul on tõeline puhkusehetk tulemas, teed ka oma tööd vabamalt, rõõmsamalt ja nii vähe kurnavamalt.
c) Vahepeal on lihtsalt vaja keskkonnast välja.
Paljud ettevõtted teevad suurepäraseid mindfulnessi tunde, joogatrenne jmt, kuid kui töö on kurnav, siis ükskõik kui palju sa ei mediteeri, sa ei taastu. Taastumine muutub omamoodi kurnavaks. Selle asemel tee teadlik otsus nautida tööst eemaloleku aega, hinda oma isiklikke hobisid ja teisi keskkondi. Töö ei jookse eest ära, aga läbipõlenuna on sul kindlasti suurem soov joosta praeguse töö ja ka tööandja eest ära. Isegi kui sügavalt hoolid ja armastad meeskonda, oma kliente ja valdkonda.
Vaimse vastupidavuse treenimine ja juhina selle propageerimine
Mul oleks ka neljas soovitus, kuid sellega saab tegeleda, kui on energiat ja valmisolekut. See on vaimse tugevuse, vastupidavuse teadlik kujundamine. Ideaalis peaksimegi siit alustama. Selleks olen ise loonud koolitusmudeli, mis aitab juhtidel mõista enda stressoreid ja võtta kasutusele tehnikaid vaimseks tugevuseks. Läbi selle suudavad märgata ka läbipõlemise märke meeskonnas ja seda leevendada või lausa ennetada. Küsi lisa nii individuaalseks coachinguks kui meeskonna koolituseks liisi(at)persoonibrand.ee
Igaüks puhkab erinevalt. Igaüks vajab erinevat viisi enda hoidmiseks. Märka end ja võta selleks aega. Kasvõi 5 minutit.
Loe TalentMilli postitust läbipõlemisest kui kutsehaigusest.
Persoonibrändi ja kommunikatioonijuhtimise nõustaja, ettevõtja, elustiili blogija ja soorituscoach. Minu fookuses on toetada neid, kes plaanivad tuua enda elus ja maailmas positiivseid muutusi, luua oma elu oma tingimustel. Teen seda läbi tervikliku persoonibrändi, mõjujõu avastamise ja vaimse treeningu coachingu ja koolituste. Vabal ajal joon liiga palju kohvi, katsetan taimsete toitudega ja käin Emajõel aerutamas.