• et

11 soovitust, kuidas olla blogijana produktiivsem

Kuidas olla blogijana produktiivsem

Kirjutamine on ajamahukas ja energiat kulutav töö. Meediast leiab palju soovitusi, kuidas blogisid kirjutada, kuidas aga jääda selle juures produktiivseks, keskendunuks ja jõuda kõik oma ideed teostada, see on tõeline trikk sisuloomise juures. Olen 10 aastat blogimisega tegelenud ja siin on mõned soovitused, mida ise ka rakendan või soovin rakendada.

Liisi Toom Ibiza matkarajal. Blogimisest sai minu sissetulek ka Ibizal. Õigemini, turundusvahend matkagruppide saamiseks. Ja blogida sai igal pool.

Igaühel on midagi öelda. Ütle seda hästi ja sind võetakse kuulda.

Blogimine on täna populaarne viis enda mõtteid ja oskusi näidata ning on muutunud ka ametlikult töökohaks. Sisulooja ametikoht (laiem, kui blogimine ise) on ilmselt üks soovitumaid ameteid noorte seas. Kuna kirjutajate ja sisu loojate hulk kasvab iga hetkega, muutub oluliseks lisaks teema kõnetavusele see viis, kuidas kirjutad. See on ühtaegu lihtne ja keeruline: ilmselt pole sa kirjutaja vaid pigem mõne muu ala ekspert või soovid jagada oma elustiili publikuga. Nii võib kirjutamine tunduda midagi, mida pead õppima. Ja osaliselt on see ka tõsi.

Esimesed mured, mis värskel ja ka kogenenud kirjutajal, blogijal, sisuloojal tekivad on alates sellest, kuidas saada end voogu, kuidas leida inspiratsiooni, aega, seda viisi, kuidas saada üle kirjutaja blokist ja panna need sõnad ja laused paberile.

Tihti tundub blogi kirjutaja elu (või blogijaks pürgija elu) raisatuna, mitte-efektiivsena. Palju aega veedetakse ideede otsimise peale ja tühja ekraani vaatamisele. Ürgem unustagem viiside leidmist, kuidas teha kõike muud kui kirjutada ja leida vabandusi, miks ei saa ka täna kirjutamisega alustatud. Paremaks saamiseks ja lõpuks eduka blogi haldamiseks on aga vaja need mured ületada ja leida oma rütm.

Alustame blogikirjutaja baasilistest asjadest

 

„Eksinud jalakäia Manhattanil küsis kord „Kuidas ma saan Carnegie Halli?“ Tark mees tänaval vastas: „Harjuta.“

 

Sama kehtib tegelikult igasuguse kunsti tegemisel ja oskuse lihvimisel. Kaasasündinud eeldused tulevad kasuks, kuid baasilised tehnikad ja harjumused on sama olulised talendi kujunemisel kui sünnipärane oskus. Eriti mis puudutab kirjutaja kvalitatiivset ja kvantitatiivset tulemust. Järgnevalt leiad üksteist baasilist asja, millele saad keskenduda ja oma fookuse seada, et parandada enda kui blogikirjutaja produktiivsust.

1) Ära võitle loomuliku rütmiga

Kas oled hommikuinimene või õhtuinimene? Kas sul on aega võimalik 100% enda järgi seada või pead arvestama pere, töö või muude aspektidega oma elus? Millal tunned end kõige loovamana? Millal on sul kõige kergem oma mõtted rahus ja vaikuses ritta seada või vastupidi, leida mõnus sumin enda ümber, mis aitab keskenduda? Meil kõigil on oma rütm ja kindel aeg päevas, kui oleme tippenergias. Ära võitle sellega vaid püüa ka oma tavapärased kohustused ümber ajastada, et saaksid kirjutada just siis, kui sa ise oled selleks kõige paremas toonuses.

2) Kujunda kirjutamisest harjumus

Tihtipeale räägivad kliendid, et on oodanud seda hetke kui inspiratsioon „peale tuleb“. Ka mina olen püüdnud end mitte sundida ja loota, et järsku kuskilt see ürgne kutse tuleb ja kõik imeväel saab kirjutatud. Tegelikult aga on inspiratsiooni otsimine pigem algajate mõtteviis, kogenud kirjutajad mõistavad, et „Inspiratsioon on 90% töö tegemine.“ Seetõttu ongi vaja seada kirjutamine prioriteediks. Võta kalender välja, planeeri see oma ajakavva ja hoia lubadust iseendale. Mina olen kasutanud selleks nt 15-minuti-reeglit, kus iga hommik, enne kui interneti avasin, tegin lahti sama dokumendi ja kirjutasin 15 minutit ükskõik, mis pähe tuli. Tasapisi kujunes sellest välja harjumus ja 15 minutist sai 30, 60 minutit ning ebamäärastest sõnadest head blogipostitused, millega ehitasin üles oma ettevõtte ja elustiili. (Vaata ka, kuidas endale väljakutseid esitada või tule treenime uusi harjumusi koos)

William Faulkner on öelnud „Ma ainult kirjutan siis, kui inspiratsioon mind tabab. Õnneks tabab see mind iga hommikul kl 9.“ Millal sulle inspiratsioon peale tuleb?

3) Loo enda jaoks sobiv ruum (ka mõtetes)

Oma tegevuse alguses polnud mul vahet, kas kirjutan kodus, kontoris või kohvikus. Kohvik oli isegi lahedam, sest just – see oli justkui blogija elustiili elamine. Hea kohv fancy-s kohvikus ja minu arvuti ja minu mõtted. Kui aga hakkad juba tõsiseslt kirjutama võib tekkida vajadus luua oma nurgake, kus sa saad kergelt end tsooni viia. Kus on kõik vajalikud abivahendid, arvutil hea netiühendus ja suletav uks või oma muusika. Olen avastanud, et kirjutamiseks on täna vaja mul puhast lauda. Muu ümber ei ole minu jaoks tähtis, kuid laud peab puhas olema. Kuidas sinul on, kas segadus segab või soodustab? Kas laual võib olla musti tasse, raamatuid, vanad arved ja muu träna, kas sinu ümber peaks olema sinu isiklik keskkond või võib see olla hoopis kohvik. Kas kohvik peaks olema modernne või art nouveau stiilis resto? Kas peab kogu aeg olema üks ja sama koht või soovid pigem vahetada, linnast linna, ruumist ruumi? Milline keskkond on sinu jaoks selline, mis annab edasi signaali sinu ajule, et „aeg on kirjutada!“ Lõppkokkuvõttes on sinu eriline blogimise koht sinu kahe kõrva vahel. See on koht, kus saad leida sisemise rahu, mis aitab kirjutama hakata.

Reis Cannes-i, Prantsusmaale. Teatud perioodil meeldis mulle väga kohvikutes kirjutada. Loe sellest luksuslikust Cannes-i reisist mu erablogis.

4) Ole teadlik oma blogimise tervikplaanist

Ükskõik, kus sa oma blogimisega oled, on hea kui sul on kasvõi üldjooneline plaan: kus olid eile, mida on vaja teha täna ja kuidas liigud edasi homme. Kas keksendud kirjutamisele ühel päeval ja teed valmis järgmise nädala või isegi kuu postitused või üks päev-üks postitus? Mida on sul vaja teha oma blogi või muu kirjutamisprojekti elushoidmiseks ja edukaks kujundamiseks? Enne igat kirjutamist vaata üle oma eesmärk suures plaanis ja eesmärk konkreetseks kirjutamis-sessiooniks. Mina olen isegi otsustanud nüüd alustada oma blogimissessioone oma visioonide ülevaatamisega. See on andnud inspiratsiooni, tähenduslikkust ning aitab mõista, et isegi väike samm selle poole on väärtuslik.
Arvesta oma kirjutamiskavasse ka aeg uuringu tegemiseks, piltide valimiseks, turunduseks ja toimetamiseks.

5) Otsusta, kas välised segajad on sõbrad või vaenlased

Segajateks võivad olla brauseris avatud olevad aknad, Facebooki sõnumi blingid, telefon, mis heliseb, muusika, naabrite kolistamine, laste pidev segamine, mõtetes olevad tegemata tööde nimekir ja palju muud. Otsusta enda jaoks ära, mis on sinu segajad ja need, mis sind ei häiri. Kui pidev meilide vaatamine ja teiste plaanide tegemine häirib, siis kasvata endas tugevust, mitte järele anda soovile seda teha ja sule Internett koos tema võludega, pane kõik tehnika ja nii ka oma „do not disturbe’ (loe:mitte segada) seadistusele.
Teisalt on hetki, kui tunned end kirjutamisega vastu seina surutult ja vajad hetkelist pausi, toonuse tõstmist ja mõtete eemaleviimist, et siis värske pilguga taas tagasi tulla. Siis võid leida endale sobiva tegevuse: vaata aknast välja viis minutit, tee uus kohvi või mine vaata Pinterestist Ibiza saare imelisi pilte. Tee midagi, mis sind korraks haarab, kuid kust saad värske energiaga tagasi tulla.

6) Kirjutaja harjutused sõrmedele

Ilmselt tuleb tänastele arvutisõltlastele kasuks ka stressipalliga sõrmede treenimine, kuid siin all mõtlen pigem nö „vaba kirjutamise“ praktiseerimist. See aitab häälestada oma kirjutamistööriista. Selleks, et sinu enda mõtted ja stiil saaks avalduda on kasulik, kui lased aeg ajalt või soojenduseks paberile tulla ka suvalisi mõtteid ja tähelepanekuid, harjutad näiteks aknast kirjutama uuest valgusest (tõsilugu, suhtekorraldust õppides pidime loovkirjutamise loengus kirjutama aknast nii palju kui saime. Polnud kerge). Inspiratsiooni võid võtta oma ümbrusest, muusikast, teha lugusid, kus 10 minutit kirjutad kõik, mis seostub sinu lemmiktoiduga või pane ritta 100 toitu, mida võiksid hommikusöögiks teha. Selline harjutamine on värskendav ja aitab kergemini tõsisemate kirjatükkide kallale minna.

7) Alusta lühikeste kirjutamis-sessidega

Kui sa suudad kirjutada tundide viisi järjest – suurepärane. Enamuse jaoks on aga juba ka tund aega korralikult väsitav töö. Paljudele on pigem 20-minutilised loovusehetked tavalisemad ja kõig efektiivsemad. Parim viis teadasaamiseks on katsetamine. Püüa esmalt kirjutada 15 minutit, võta siis paus, tee järgmised 15. Siis mine ehk pikemale pausile ja proovi jälle kirjutada. Mina olen avastanud, et vajan viie-minutilisi pause, kuid nii kui võtan pikema kui 15-20 minutilise pausi on suur tõenäosus, et kirjutamise juurde enam tagasi ei tule. Kui keskendud liiga kaua liiga pingsalt, siis sinu erksus hakkab ühel hetkel kannatama. Alternatiivina võid vahepeal teha planeerimistööd ja uurimistööd, et pakkuda ajule ja sõrmedel vaheldust. Pea meeles, et ka 500 sõna, mille saad ehk 15 minutiga kirja kumuleerub 130 000 sõnaks aastas. See on juba raamat. Või kaks.

8) Anna enda sisemisele kriitikule vallandamis-teade

Ole aus, kas sa oled iseenda suurim kriitik? Kui nii, siis … sa oled vallandatud. Eriti kui oled alustamas ja kirjutamas emsaseid mustandeid, loomas esimesi kavandeid ja tekste, millega pärast edasi tegeleda. Selles faasis on oluline saada ideed paberile ning miski ei riku sinu voogu rohkem kui sisemine kriitik. Kui avastad end vea tegemiselt, lauseehituslikult või miskit on puudu, mida vaja uurida, ära muretse. Saad seda toimetamise käigus parandada.
Toimetamine, liigendamine, grammatika ja keeleline ladusus on olulised, kuid mitte miski pole nii oluline kui millegi huvitava ütlemine. Toimetamine on kasutu, kui selle käigus ei jõua sa oma mõtete kirjutamiseni ja sõnade paberile panemiseni. Usu mind, paljud kliendidki on vaatamata eeltööle jäänud just siin iseenda suurimaks takistajaks ja lükanud edasi blogiga alustamist kuid ja isegi aastaid. Seega, kriitika on esmase kirjutamise käigus rangelt keelatud!

9) Ole iseenda konkurent

Ära muretse kella või konkurentsi pärast. Kui hakkad enda tööd võrdlema teistega, postitustega, mis on viimaseni viimistletud versus sinu esmane mustand, siis teed endale vaid karuteene. See aeglustab vaid sind ja kirjutamist ning sa ei jõua oma ekspertiisi näidatagi, rääkimata selle lihvimiseni, sest oled hõivatud võrdlustega. Seega ole iseenda konkurent, võrdle enda tööd enda varasemaga. Nii näed, kus on võimalused arenguks ja parendusteks ja mis on juba väga hea ja vajab vaid viimast lihvi ja „PUBLISH“ nupu vajutamist.

10) Keskendu väikestele saavutustele

Iga väike edasiliikumine ja võit on hea võimalus enda „hetke“ tekitamisele. Sa võid pidada päevikut või veel lihtsam, kirjuta kalendrisse sõnade arv, mis tehtud, eesmärgid, mis täidetud ja juba teostatud tööd. Ära unusta end eesmärgi täitmisel kiita ja seda tähistada. Olgu see mõnus jalutuskäik, kus mõtled üle, kui mõnus oli seda suurt postitust teha või väike magustoit või uus raamat, mis aitab sul veel paremaks kirjutajaks saada. Kui aga on halb päev, siis püüa leida see juurpõhjus ning vaata, kas saad varaste edusammude abil end ise üles turgutada. PS: halval päeval võid teha vaba kirjutamise harjutuse, kus kirjutad 10 minutit sellest, miks sul halb on ja mis viisil saaksid tuju parandada.

11) Kirjuta isegi siis, kui sa ei kirjuta

Hoia oma kirjutamise tööriistad lähedal. Kui sinu tööriist on ainult arvuti, siis julgustan sind mõtlema ka kas pabermärkmikule või nutitelefonile, kus on kas Evernote, Google Keep või mõni muu ideede salvestamiseks hea vahend. Olen isegi kasutanud keerulisemate mõtete jaoks oma telefoni diktofoni. Olulisem on kõik ideed hoida võimalikult ühes kohas, koguda nad kodus/tööl ühte kausta ning aeg ajalt teha puhastustöö, et post-it-ide hunnik liiga suureks ei muutuks ja „teha“ blogipostituste hulk stressi tekitama ei hakkaks. Samas, veel hullem on kui sul tuli pähe suurepärane postituse pealkirja sõnastus, kuid paberi ja pastaka tõttu ununes. Seega hoia tööriistad lähedal!

See pilt on tehtud just selle postituse kirjutamise ajal. Restoranis Elvas, minu ainult kirjutamiseks mõeldud IBM/Lenovo arvuti taga. Jälgi minu tegemisi Instagramis: liisi_toom ja persoonibrand

Milliseid kirjutamise strateegiaid oled sina kasutanud? Mis toimib sinu puhul? Milline on sinu suurim takistus blogiga alustamisel täna? Jaga minuga oma mõtteid! Ja kui vajad abi, siis tule ja küsi.

Vaata veel postitusi blogimisest

Ideed, nimekirja ja inspiratsiooni selleks postituseks sain siit. Täidetud minu isiklike ja minu blogijatest ja ettevõtjatest klientide kogemuslugudega.

Featured foto: Thought Catalog