• et

Coachinguga hakkad ennast kuulama

Kui heaks eneseanalüüsijaks sa end pead? Oskad endale kriitikat teha hästi? Kui sa oled üks nendest, kes on oma valdkonnas tippsooritaja, õppinud-tegutsenud professionaalselt juba kümme või kakskümmend aastat, siis ma pakun, et sinu enesekriitika ja analüüsivõime on üsna hästi arenenud. Võib-olla oled vastanud paljudele coachingu-küsimustele et oma potentsiaali saavutada ja teinud enda kohta SWOT analüüsi? See on kõik super. Sellega on tavaliselt aga üks AGA. Sa näed enamasti ARENGU kohti, mitte neid kohti, kus areng juba toimunud, saavutus saadud ja kus tuleb endale pai teha. Pideva enesekriitika ja teadliku arengu nõrk koht on ärevustunne ja tunne, et sa ei jõua kohale, oled vastu seina ja tunned, et oled ikka veel nõrk ja ebakindel. Loomulikult mitte kogu aeg, kuid see allhoovus, mis ei lase tunda rahu, tänulikkust ja uhkust saavutatu üle. Tasapisi mõjutab see sinu motivatsiooni edasi liikuda ning see omakorda sinu reaalset võimet järgmisi, keerulisemaid samme astuda ja paremaid tulemusi saada.

Valikuline kuulamine

Kui heale sõbrale või kolleegile ikka pakume julgustust ja toome nähtavale tema tugevused, aitame tal näha iseennast paremast küljest, siis endaga on raskem. Kuulame valikuliselt. Mina ise arvasin, et olen üsna hea analüüsija ja näen väljakutseid nende mitmest tahust, headest ja halbadest pooltest. Oli vaja aga ühte korda coachi juures, kui sain aru, et ma ikka ise ei kuula ennast üldse. See oli hetk, kui hakkasin coachingusse kui meetodisse suurema austusega suhtuma Jah, pealispinnal olevad asjad saavad tähele pandud, kuid sügavamal oleva jätan välja. Sest selleks pole aega või peegeldajat. Me kuulame valikuliselt, kui meil pole peeglit, mis aitaks meie sõnade taga olevad mõtted, hoiakute taga olevad lood välja tulla.

Coach kui peegel

Mäletan aastat 2013, kui persoonibrändi konsultatsioonidega tegelma hakkasin. Ma polnud coachingust väga kuulnud, kuid teadsin, et persoonibrändi ei saa kujundada käsukorras. Eneseturundust jah, saab teatud piirini teha üldstrateegiaid järgides, kuid persoonibränd on väga personaalne ja isiku enda olemusest tulenev tegevus (Vaata persoonibrändi videokoolitusi). See peab olema kooskõlas tema identiteedi, soovide ja väärtustega. Ja seda ei saa konsultant ette anda, selle peab tabama klient ise. Just seetõttu pidin õppima klienti juhendama, peegeldama, mõistma. Nii sain ka tagasisidet, et “Liisi, sa ju coach-id”. Läks 9 aastat enne, kui ametlikult endale coachingu paberid tegema hakkasin. Coachingu stiil, mõttekad küsimused, sisekaemus ja otsekohene peegel on aga kõik need aastad minule sobivateks tööriistadeks olnud ja aidanud ka persoonibrändi konsultatsioonist luua midagi erilist, midagi, mis toetab klienti pikaajaliselt ise vastutust võtma ja elama oma reeglite järgi (mitte minu või järgmise ela-suurelt-guru järgi). Persoonibrändi coaching näitas kliendile, kes ta on ja kuhu ta ise soovib liikuda ning andis tööriistad ja teadlikkuse selle poole iseseisvalt liikuda. Ei mingit sõltuvust Facebookist, klientidest ega persoonibrändi konsultandist. Nii nagu persoonibrändiga tegelema hakates pead vaatama oma avaliku kuvandi peeglisse ja otsustama, kas see on see, millega tahad nähtav olla, kas see on Bränd Nimega Sina? Nii peab ka coachingus olema valmis vaatama enda sisse, kuulama, mis tegelikult tähtis on ja õppima enda vajaduste järgi jooksvalt ettetulevaid väljakutseid lahendama.

Coaching kui isiklik vastutus ja teadvelolek

Põhjus, miks mitte tahta coachi juurde minna on lihtne: enda tegude ja enda tulemuste eest vastutuse võtmine tähendab, et teisi ei saa väga enam süüdistada. Sa pead end aktsepteerima oma ilus ja valus. Sa muutud teadlikuks endast, sellest, mis on sind siia toonud ja sellest, mis sind takistab palka juurde küsimast (enda väärtustamine?), vahetamast karjääri (hirm olla taas algaja, kaotada saadud staatus?), rohkem pingutama (mis siis, kui minu raamatut ei loeta, kui teised on paremad?). Teadlikus aitab meil seada häid eesmärke ja toimivaid plaane. Me peame hakkama liigutama. On normaalne, et sinu aju, sinu keha tahavad säilitada tasakaalu ja mugavust. Aga on ka normaalne, et me soovime eneseteostust, olla endast paremad, näha, kui kaugele me oma töös, oma elus, oma teadmistes liikuda saame. Kus on meie potentsiaali piir? Ainult analüüsides ja midagi mitte tehes me sinna kindlasti ei jõua.

Coaching koos spordipsühholoogia teadmiste ja kogemustega on minu maailma kõvasti avardanud. See on aidanud mul luua klientidele turvalise keskkonna olla avatud, olla nemad ise ja kasutada seda ISEOLEMIST järgmiste sammude astumiseks. Mul on veendumus, et inimesel on endas vastused olemas ja oskus ise vajalikke tööriistu omandada. Coach aitab seda näha selgemalt ja hinnangutevabalt. Aitab mängida maailmavallutusplaanidega ja teha titesammud sellel teel. Kasutada hirmu ja takistust energiana, mis lõhub müüre ja sulatab piirid, mille ise oleme seadnud.

Kui sind huvitab coaching ja mis see sinule pakkuda võiks, vaata coachingu lehelt. Kui sind huvitab sinu persoonibrändi strateegiline juhtimine, loe selle kohta. Kui oled aga spordimaailmas ja soovid psühholoogiliste oskuste taseme tõusu, loe vaimse treeningu kohta.

Kuula parimat eksperti sinu osas: iseennast

Olen oma coachingu diplomiprogrammi tänaseks lõpetanud. Selle protsessi käigus olen õppinud end ise kuulama, päriselt. Olema ausam ja väärtustama oma väljakutseid ja hoolima sellest, mis mulle tähtis. Veel rohkem. Vaadates maailma ja selle trende, ja ma ei mõtle meediatrende, siis coaching koos psühholoogiliste oskuste treeninguga on vajalik osa meie igapäevasest arengust ja positiivse põhja ladumisest, mis aitab toime tulla muudatustega ning neid ennetada, olla valmis ja osata tasakaalustada iseend ning jääda loovaks ka kriisisituatsioonides. Alusta täna. Kui minu stiil ja väärtused tunduvad sulle sobivat, siis võta minuga ühendust (helista 52 70 534, saada WhatsApp sõnum või kirjuta gameplan@liisitoom.com), et leppida kokku tasuta 30-45 minutiline keemiakohtumine. Peale seda saad otsustada endale sobiva mahu ja sisu üle.