• et

80/20 reegel, mis aitab teha tähtsaid otsuseid

Juhi oma elu, äri ja arengut teadlikult ja … omades piisavalt aega kõige tähtsamale

Mäletan oma lapsepõlvest pilti lasteajakirjas Täheke, kus tüdruk koos pikka salli ja lõngakera oli otsakorral. Pildi all oli tekst “Ma pean kiiresti kuduma, et saaksin salli valmis enne, kui lõng otsa saab.” Või midagi sarnast. Nii tundub mulle on tihtipeale ka tööga ja meie ajaga: tundub, et nii kiire on, et ruttu tuleb hästi palju asju teha, enne kui aeg otsa saab. Nii aga töötamegi end mõttetult läbipõlemise ääreni, mis veel kurvem, tehes veel tihti asju, mis polnud üldse olulised.

Kui oled ise juht või ettevõtja, siis töid, mida teha on, on ilmselt palju. Trikk edukas ja tasakaalus tööelus on aga oskus valida, mida teha, mida tegemata jätta ja mida delegeerida. See eristab ka oma tundide müüjad juhtidest ja laiema lisaväärtuse pakkujatest. Sest vabakutselisena, eksperdina on kerge tegelikult oma töötunnid maha müüa, olgu see tööandjale või ise, konsultandina läbi oma firma. Raskem on aga teha tööd nii, et sinu väärtus tagaks laiema mõju ning sinu töö käib edasi ka siis, kui “magad”.

Üks abivahend endale suurema vabaduse loomisel ja ka õigete asjade tegemisel on 80/20 reegel (Pareto seadus). Mis see on ja kuidas seda ise oma tööelus kasutada suurema rahu, tasakaalu ning teadlikuma, väärtustekesksema töö tegemiseks, sellest järgnevalt.

80/20 reegel otsuste tegemiseks

80/20 reegel on põhimõte, mille järgi tihtipeale kujuneb välja, et 20% meie tegevustest annab 80% tulu, kuid tihti – 8+% ajast – valime teha asju, mis annavad vaid 20% tulu. Tuues selle põhimõtte oma teadvusse ja igapäevasesse ajajuhtimisse, oma plaanidesse ja oma eesmärkide saavutamisse, on võimalik mõista, mis on need ajsad, mis on vajalikud sul teha ning mis on ajaröövlid. Samuti aitab see sul tegutseda suurema eesmärgile suunatusega ning kergemalt eemaldada oma elust tegevusi, mis ei anna su vaimule ega firmale midagi juurde.

Pareto printsiip

See Pareto põhimõte või seadus tuleb Itaalia ökonomisti järgi, kes pani tähele, et umbes 80% tulemustest tulevad 20% algpõhjustest. Ta tõi välja näiteks ka, et 80% maapinda omas 20% Itaalia elanikkonnast. Ärijuhtimises on seda aga tõlgendatud ja tunnistatud, et 80% müüki tuleb 20% klintidelt (Richard Koch). Siin käsitleme seda printsiipi aga ajajuhtimise vaatenurgast. Kindlasti vaata ka oma äri juhtimine selle printsiibi valguses üle.

1. Selgita 80/20 ülesanded

Võta leht paberit või alusta uue märkmikuga, mis aitab sul oma tegemistele rohkem fookust saada. Kirjuta esmalt lehele üles ülesanded, mida teed igapäevaselt. Kirjadele vastamine, koolituse ettevalmistus, kliendi nõustamine, muu. Järgmisena tee rong ümber ülesannetele, mis toovad sinu tööle kõige paremad tulemused – olgu “paremaks” kõige suurem tulu (arvestades maha ka kulu), viib kiiremini sinu missiooni täitumiseni või on nt kõige nauditavam osa sinu tööst. Viimaks, vaata nimekirja kui iseenda ülemus (või lase seda oma ülemusel teha, vaata oma ametijuhendit või ettevõtte eesmärke)) ja küsi temalt, mis on kõige olulisem sinu töös. Seda ülesannet võid teha nii oma eraelu kui tööelu eraldiseisvalt vaadates, aga elustiili ettevõtluse vaatenurgast, kui oled ise enda tööandjaks, soovitan vaadata koos.

2. Küsi üks väga lihtne küsimus

Iga kord, kui sulle pakutakse uut projekti või enne kui võtad vastu mõne kohustuse ja ülesande, küsi see lihtne küsimus:

“Kas see ülesanne aitab või kahjustab minu 80% tulemusi?”

Pareto 80/20 printsiip on praktiline vahend oma eesmärkide saavutamiseks

3. Elimineeri või delegeeri

Sinu projektide nimekiri ei tohiks sisaldada ülesandeid, mis ei ole olulised. Kui ülesanne ei paku sulle naudingut või mõõdetavat tulemust, siis peaksid sellest kuidagi lahti saama. Selleks võid seda delegeerida kellelegi teisele (ettevõtjana palgata uus taustategija, sekretär või vastava ala spetsialist, kelle jaoks see on oluline tööülesanne) või siis täielikult loobu sellest ülesandest.

4. Ära lisa, asenda

Pea meeles, et sinu aeg on limiteeritud. Kui tunned, et uus projekt on piisavalt oluline, et selle kallal tööd teha, siis peaks ta asendama mõnda madalama väärtusega tegevust. Kui kogu aeg lisad oma to-do listile ülesandeid, jääb sul iga asja jaoks väga vähe aega. Tulemuseks pidev stress ning ebakvaliteetne juhtimine.

5. Praktiseeri loovat laisklemist

Kui sa tead, et valitav tegevus ei ole sinu 80% tulu toov tegevus, siis on väga OK panna see “ühel heal päeval” nimekirja. Sa võid seda lükata edasi ja teada, et hakkad selle kallal tööd tegema alles siis, kui see muutub oluliseks. Ja tee seda hea tundega, teades, et tegutsed teadlikult oma eesmärkide nimel. Loobumine igast järgmisest võimalusest võib tunduda nõrkuse märgina – ma ei suudagi kõike – kuid on tegelikult sihikindla, selge fookusega inimese tunnus. See võib tunduda, et sa justkui laiskled, kuid tegelikult võimaldad endal minna süvatsi sulle oluliste teemadega – ja ka puhata piisavalt.

Harjumuste muutmine võidab sulle aega ja aitab teha tähenduslikke asju

80/20 otsustamine on oskus, mis võtab aega praktiseerida. Tihti on raske lasta vabaks töid ja tegevusi, kui oled nendega kuidagi juba alustanud või andnud oma lubaduse või nad tunduvad laheda võimalusena. Paraku aga võivad sellised toredad – 80% sinu aega võtvad – tegevused süüa ära aja, mille peaksid hoopis panema tegevustele, mis tooks 80% kasu (nauding, eneseteostus, raha, areng). Nii lihtsalt raiskad oma aega, ei saavuta oma missiooni ning pigistad end sidrunina tühjaks. Kas poleks mitte parem aga täiesti enesekindlalt otsustada tegevuste kasuks, mida soovid teha ja mis pakuvad reaalseid tulemusi?

Sea 2019 fookusesse

Minu soovitus on alustada juba täna oma päevakava hindamisega ning mitte-lasta aastalõpu melul mõjutada sinu tähtsaid otsuseid ja strateegilist tegevust ega ka sinu puhkeaega. Elu on võimalik tasakaalus hoida. Nii saad hakata ka oma järgmist aastat mõistlikult, pingevabalt ja naudinguga kujundama hakata. Oleme seda juba klientidega tegema hakanud ning on näha, et teadlik strateegiline persoonibrändi planeerimine aitab keskenduda olulisele. Uuri töölehti ja juhendeid siitsamast juhtimise ja persoonibrändi portaalist või tule küsi nõu, kuidas enda ettevõtet strateegiliselt uuest aastast juhtida ja turundada või kuidas tagada tasakaal oma elus.

Postituse pealdisfoto võetud siit.