• et

Tasakaal: Kuidas luua rahuhetki iseendale

elustiil, vaimne treening, persoonibränd, Liisi Toom

Kuidas luua igas päevas rahuhetki iseendale. Minu soovitused.

Soovin täna jagada omi mõtteid sellest, kuidas olen aastate jooksul õppinud endale niiöelda “oma-aega” tekitama ja seda väärtustama ning mis on olulised sammud, mõtted või tegevused, mis võimaldavad minu arvates igalühel meist luua oma päevas ruumi inspiratsioonile, loovusele, paindlikkusele ja eelkõige: iseendale ja enda valikute nautimisele. Olen elanud elu, kus busy-olemine oli kohustuslik ja see ei toiminud (minu jaoks: loe kuidas ma jõudsin läbipõlemisest tähendusliku elustiilini). Läbi oma kogemuse olen õppinud väärtustama terviklikku maailmapilti, puhkust ja tähenduslikkust. See kogemus on ka põhjus, miks persoonibrändi mudeli lõin ja seda propageerin ning rakendan.

Kui oled väsinud pidevalt eesmärkide tagaajamisest, täiuslikkusest või oled hoopis kõrge sooritusvajadusega või tunned, et pead iga päev kogu hetk olema aktiivne, tegus, tulemuslik, midagi tähtsat oma eesmärgi saavutamise nimel tegema, on kerge unustada, et puhkus, jõudeolek ja end jõudu andvate tegevuste tegemine on see, mis võimaldab üldse aktiivse tegevuse jaoks energiat koguda. Sportlastele on teada, et “tšempioniks saab see, kes oskab puhata”. Nii olen oma klientide juures näinud, et tõeline vägi ja looming ilmneb, kui esmane “on vaja turundada“, “on vaja kiirelt tööd saada”, “on vaja otsuseid teha” on eemaldatud ning ruumi on antud elustiili muutusele. Elustiili muutus tähendab, et fookus läheb tõelistele vajadustele ning elu kui terviku vaatamisele. Töö ja ettevõte on vaid osa sellest, sinu bränd on osa sinu elust ja kujuneb sinu väärtuste järgi. Ka selle järgi, kuidas väärtustad iseend.
Seetõttu soovingi täna pakkuda välja mõned mõtted, kuidas saaksid fookuse oma elule tervikuna ning valida ja luua oma rahuldustpakkuv päev, nädal, kuu, praegune hetk ja tulevik. Ola rahul juba sellega, mis käes ja lasta nii endani just õiged valikud ja olla ise piisavalt kohal (“mindful”), et teha enda jaoks õigeid otsuseid, olgu nad eraelulised või ärilised ning nii arendada endas vastupidavust ehk resilientsust ükskõik, millise elusituatsiooniga toimetulekuks.

Kuidas luua rahuldustpakkuv elustiil

Järgmised 12 soovitust on minu enda igapäeva tööriistakastis, et luua iseendale sobiv elustiil, töö, eraelu, arendada iseend. usun, et elu tuleb vaadata tervikuna ja eelkõige uskuda, et see on võimalik või vähemalt otsustada ise teha kõik selleks, et tehtud valikud pakuksid naudingut. See eeldab enese treenimist, teadlikke valikuid ja otsuseid igas elu rollis ja valdkonnas.

Liisi Toomi 12 soovitust enda eest hoolitsemiseks

Võta endale aega.

1. Plaani sisse puhkused. Koos oma tööpäevade planeerimisega, plaani sisse treeningud, enda aeg, aeg sõprade ja perega. Ja pea neist sama tugevalt kinni kui tööalastest kokkulepetest. Loe rohkem ajaplaneerimisest.
2. Muuda oma uskumusi. Põhiline, mida kuulen on, et “töö / ettevõtlus peabki olema raske”, “mul pole aega puhata”. Kui seda usud, siis nii on. Kui otsustad teisti, siis … nii on.
3. Luba (ja pane tähele) endale väikeseid rõõme. On see värske lõikelill, lemmik maiustus, 15 minutit rohkem treeningut, regulaarsel ajal massaaz, kassivideo youtube-ist. Naudi oma naudinguid.
4. Leia enda jaoks sobivaim tööaeg ja puhkuseaeg. Tee tööd, kui sinu keha ja mõistus selleks valmis on ja puhka siis, kui aju enam ei tööta. Meil kõigil on oma rütm, leia endale sobiv-
5. Kui puhkad, puhka. Päriselt. Unusta “korraks vaatan meile” või “ma teen vaid selle asja veel ära”.
6. Kui mõtled, et ühest eesmärgipärasest tegevusest teise minek annab sulle puhkust, siis mõtle, kas ikka annab. Kui sul on suured ambitsioonid nii tööl, oma kunstiringis kui näiteks treenid maratoniks, siis kohati võib tunduda, et tegevuse vahetamine annab puhkust teisest. Siiski, enamasti see nii ei ole, lihtsalt avastada on seda keerulisem.
7. Sea eesmärke, kuid unusta need samal hetkel. See tähendab, et sa tead küll, kuhu oled liikumas, kuid ei jää kinni oma mõtetesse, vaid keskendud sellele, KUIDAS sinna jõuda ehk protsessile. Vaimse treeningu keskmes on mõelda välja viise, mõttemustreid, kavasid, mis aitaks sooritada tehnika, tegevus, liigutus nii, et see oleks sinu tolle hetke maksimaalne. Ehk siis keskenduda käesolevale protsessile, mis omakorda aitab jõuda oma (tulemus)eesmärgini. Nii keskendud hetke tegevuse nautimisele, väikestele sammudele.
8. Kuula oma keha. Su keha on tark ja teab täpselt, mida vaja süüa, millal puhata. Tavaliselt märkame seda aga siis, kui käes on juba kriis.
9. Mediteeri. Alguses 5 minutit, keskendudes positiivsele mõttele või hingamisele. Mida edasi, seda rohkem võid tõeliselt sügavasse meditatsiooni laskuda. See on siianii parim viis eneses tasakaalu saavutamiseks, oma stressi maandamiseks, fookuse saamiseks ja rahulolu toomiseks oma ellu ja igasse tegemisse.
10. Toitu energiatandvalt. Mitte piiravalt, vaid energiat andvalt. Toiduained, mis tegelikult toidavad puhta. Kohvi nt küll ergutab, aga juba 30 minuti pärast oled väsinud. See ei tähenda, et peaksid kohvist loobuma, kuid julgustan sul ausalt vaadata oma toidumenüüd ja analüüsida: kas see toit tegelikult on mulle hea, on ta tasakaalus?
11. Usalda iseend ja seda, et kõik on täpselt nii kui peab. Pühendame liiga palju aega sellele, et midagi saavutada, kuhugi jõuda ning kalkuleerime, et kas mul on ikka piisavalt vahendeid, võimalusi selleni jõudmiseks. Meie võimalus maailma kontrollida on üsna pisike. Seega pigem usalda, et kõik läheb nii kui peab ning usalda ka end, et sa teed enda jaoks parimad valikud igal hetkel.
12. Tee ise oma valikud ja võta vastutus oma elu üle endale. See tähendab ka teistele nende endi elu eest vastutuse jätmist.

Milline on sinu elufilosoofia?

Ole hea, vasta kahele küsimusele enda puhkuse/laadimise kohta.

Mil viisil turgutad sina end, et nautida seda põnevat elu? Mis aitab sul tööstressi maandada või veel parem: ennetada? Mis laeb sind, mis inspireerib sind? Mis teeb elu eriti magusaks ja tähenduslikuks sinu jaoks? Kus tunned, et on vajakajäämisi ja vajad tuge, selgust, otsuseid?
Jaga oma mõtteid persoonibrändi Facebooki lehel, kui tead sõpra, kes hädasti peaks kuulma neid soovitusi või usud, et need soovitused on tänases päevas olulised kõigile, palun jaga seda postitust ja pane oma “Like”. Nii aitad kaasa positiivsete sõnumite levimisele.
Kui saan kuidagi aidata, soovid jagada oma lugu, kirjuta mulle liisi@persoonibrand.ee.

Lisafoto: rawpixel Unsplash-is