• et

Mis on elustiili ja asukohavaba ettevõtlus?

Mis on elustiili ettevõtlus?

Olen tihti oma persoonibrändiga tööelu kujundamise koolitustel rääkinud, kuidas persoonibrändi kujundamine minu mudeli järgi aitab „teha mida sa soovid, jä pääseda puhtalt“. “Puhtalt pääsemine” tähendab minu jaoks seda, et saan valida sellist elustiili, mis mulle sobib, töö toetab seda valikut, mitte et elan töö nimel ja siis vaatan, kuidas mahutada elu töö kõrvale. Suure osa oma elust töötame, kuid elu on ju nii palju laiem! Nii minul kui sinul on palju rolle, erinevaid unistusi ja muutuvaid etappe elus. Selle kõige taga on sinu enda uskumused ja missioon: kuidas arvad, et elu peaks olema ning mis on sinule kõige olulisem.

Elustiili ettevõtlus minu jaoks tähendab seda, et ma võtan ette kõike seda, mida ma soovin ja tagan, et minu töö ja sissetulekud seda võimaldaks. Oluline on siin:

  • Aja kasutamise võimalus vastavalt minu enda hetke soovidele, eluperioodile ning prioriteedile just teatud ajal.
  • Võimalus trenni teha, kunas soovin ja mida soovin.
  • Võimalus end arendada nii professionaalselt kui isikuna, naisena ja lihtsalt õppida ja kogeda seda, mis paneb hinge laulma ja avardab maailma.
  • Võimalus reisida, teha tööd ka liikumise pealt ja soovi korral olla ka kontoris ja võtta inimesi vastu oma kontoridiivanitel.
  • Võimalus oma klientideks valida valdkonna eksperte, kes on ambitsioonikad, kirega, avatud ja omavad unikaalseid oskusi. Praegu on selleks näiteks spordi, treeningute, teaduse, kunsti, finantsmaailma eksperdid, toitumise, restoranide, nõustamisvaldkonna ettevõtjad ning Inglismaa, Skandinaavia ja Prantsusmaaga seotud ettevõtted ja eksperdid.
  • Avatus uutele väljakutsetele ja karjääri kannapööretele.
  • Võimalus puhata vabalt valitud ajal.

Ettevõtjaks olemine minu jaoks on alati tähendanud pigem ette võtmist, mitte niivõrd formaalset juriidilist ettevõtjaks olemist. Ka palgatöötajana käitusin pigem nii, nagu ettevõtja ja ettevõtte juht. Arvestades tänapäeva töömaailma, siis peaksid ka sina suhtuma endasse kui bränd nimega sina juhti, oma elu kujundajasse. Seega, elustiili ettevõtlus tähendabki, et sa arvestad oma elu kujundamises nii oma

  1. Isiklikku arengut.
  2. Suhteid ja pere.
  3. Unistusi ja missiooni.
  4. Panust ühiskonda.
  5. Professionaalset tegevust, tööd ja ettevõtlust.
  6. Ootamatuid ja plaanituid muudatusi elukohas, keskkonnas.
  7. Finantsilised vajadused ja soovid.

Elustiili ettevõtlus ja asukohavaba ettevõtlus. Finantsvabadus.

Nii elustiili ettevõtlus kui asukohavabadus on popid terminid, mis vahepeal seotud (aga mitte alati) finantsvabadusega. Asukohavaba ettevõtlus enamasti on elustiiliettevõtlus, elustiiliettevõtlus ei pruugi olla asukohavaba. Mina võin oma tööd teha kust soovin, seda võivad ka mitmed minu kliendid. Samas, järjest rohkem avastan neid, kes soovivad olla seotud mingi konkreetse kohaga, stabiilset elu, kus saab oma asjad kindlatel aegadel ära tehtud ja siis keskenduda näiteks perele, mõnele hobile või enesearengule. Viimasel ajal noorte seas populaarseks saanud youtuberiks olemine või blogimine, sisu loomine on hea kombinatsioon mõlemast – tihtipeale saab sisu luua just asukohavablt ja see on kindlasti teatud elustiili väljendus. Asukohavabadus võib tähendada aga ka seda, et sul on piisavalt sissetulekut, et reisida, kuhu soovid, elada, kus soovid ning suudad soovi korral töö pausi peale panna või ära delegeerida, et saaksid midagi muud teha. Või siis populaarsem on selle termini seostatus finantsvabadusega: läbi investeerimise, raha targa kasutamise ja/või digitaalsete toodete loomisepassiivse sissetuleku tagamine, mis võimaldaks sul ühel hetkel mitte tööd teha. Seegi on teatud elustiili ettevõtlus. Siiski ilmselt paljud oma ala vinged tegijad jätkavad “töö” tegemist ka siis, kui justkui on piisavalt raha, et mitte midagi teha. Neid tõmbab oma oskuste realiseerimine, potentsiaali rakendamine, mitte raha.

“Tee seda, mida armastad ja sa ei pea päevagi tööd tegema.”

Mina olen leidnud, et just elustiili ettevõtlus, ehk siis elades oma elu oma reeglite järgi, tehes, mida oskad ja soovid, lähtudes oma missioonist, ongi kiireim tee abstraktse eduni (sest edu tähendab igaühele midagi erinevat). On selleks palmisaarel elamine, suure avara kontori omamine, kus tegutseb 20 nõustajat või palju tsiteeritud teadustöö avaldamine, finantsvabadus või suure pere loomine. Kas tähtis on asukoha vabadadus, finantsvabadus või võimalus oma oskusi realiseerida (või kõik korraga?)?

Kui olin oma karjääri alguses ja valisin esimest kommunikatsioonijuhtimise tööd, seda päris esimest enda jaoks, siis oli üheks tingimuseks just Tartus töötamise võimalus. Lisaks soovisin kasutada haridustausta: nii kommunikatsioon kui ka ajalugu (tulemus: Eesti Rahva Muuseumi kommunikatsioonijuhi koht). Algselt sain tööd Eesti Päevalehes, kuid kuna otsustati, et peaksin Tallinna minema, siis viimasel hetkel loobusin sellest tööst.

Asukoht omab karjäärivalikutes väga suurt rolli. Nii on paljud spetsialistid ja eksperdid väga niši valdkonnas just selle murega tulnud – soovides oma tegevust laiendada, arendada või värskendada, aga jäädes ikka kindlase kohta, olgu selleks Tartu, Tallinn või Viljandi. Olen tegelenud ka klientidega, kes on mingi hetk kolinud Belgiasse või Norra ja mingi hetk, kui karjääris tuleb seisak on küsimuse ees: kas tulla tagasi Eestisse või jääda uude kodusse või luua täiesti asukohast sõltumatu töö ja ettevõtlus? Vastus sellele sõltub tihti inimesest endast, tema eelistustest oma igapäeva rütmile ning oskustest, mis tal on, ning sisemisest isiklikust missioonist.

Asukohavabadusega on seotud idee, et pead kasutama palju sotsiaalmediat ja olema keskmisest parema digitaalse kirjaoskusega. Paljud inimestest aga ei vaja ja ei soovigi alustada sotsiaalmeedia ega veebipõhiste toodete kasutamist. See aga ei ole alati määrav. Sa võid valida teise viisi, kuidas tagada endale töö ja samal ajal olla vaba liikuma oma ajagraafiku järgi. (Kuidas see sulle võimalik oleks? Tule räägime, mil viisil saaksid oma asukohavaba elu alustada)

Vaata ka: Asukohavaba äri: Mainekujunduse nõustaja töö ja elu – intervjuu.

KÕIGE OLULISEM: selle tegemine, mida oskad, mis arendab ja mida armastad

On vahva, et vaatamata tulevikutöö seostamisele digitaalse maailma, palmisaarte ja finantsvabadusega hindavad järjest rohkemad kohalikuks jäämist, personaalset suhtlemist päris inimestega (mitte anonüümsete digitaalsete persoonadega) ja pigem vähem ja kvaliteetse müümist odavusele ja kiirelt tarbimisele üleskutsumisele. Ja loomulikult on lahe ka see, kui keegi avastab enda oskuste ja huvide portfellist mõtteid, elustiili, inspiratsiooni, mida teistega üle maailma ja suures-skaalas jagada ning kujundada sellest särav asukohavaba töö.

See teebki meie praeguse maailma nii üli-põnevaks ja ka väga vastutusrikkaks igale indiviidile – me saame kujundada oma elu, pingutades nii vähe või palju kui me soovime, elades nii luksuslikult või tagasihoidlikult kui me soovime (see, et olen otsustanud 50% ajast tööd teha ja ei ole veel loonud passiivset sissetulekut e-toodetega on minu teadlik elustiilivalik), muutes vastavalt eluperioodile oma töö tempot, tähendust ja eesmärki (staatuse väljendusest, raha teenimise või enda kutse järgimiseni). Karjäärinõustamisel nii keskendumegi esmalt inimese enda oskustele, unistustele, eesmärkidele ja elustiili soovidele, pannes lõpuks selle kõik talle ideaalsel viisil kokku. Ja see on võimalik kõigile – alustada tuleks aga kohe! Mina olen seda teinud, järgides oma missiooni, rakendades õpitut ning olles järjepidev oma unistuste elluviimisel. Nii ongi sündinud ja levinud persoonibrändi mõteviis Eestis. Ja kõik sai alguse isiklikust blogist ja uskumusest, et meil kõigil on õigus elada elu, mida ise soovime.

Loe veel: Mis kasu on persoonibrändist e-poe omanikule ja veebiettevõtjale?

Mis on sinu elustiili oluline osa täna?

Jaga minuga saates kiri (liisi@persoonibrand.ee), kommenteerides seda postitust Facebookis või Instagramis.

Oled teretulnud ka jälgima minu Instagrami @liisi_toom, kus jagan oma töö ja elu tegemisi.