• et

Carl Størmer: Kontroll on nõrkadele

Aasta tagasi esines Norra-Eesti Kaubanduskoja eestvedamisel toimunud innovatsiooniseminaril Carl Størmer, jazz-muusikust inspiratsoonikõneleja ja juht. Kuna kohe-kohe on tulemas järgmine NECC-i korraldatav seminar koos uue, suurepärase esinejaga, siis püüan võla likvideerida ja kirjutada Carl Størmeri poolt jagatud tarkuseterad siia postitusse. Ja neid oli palju, kuna tema elukogemus on kohutavalt (ja tõepoolest, tal pole olnud kerge elu) suur. See aga annab meile võimaluse õppida, kuidas juhi ja isiksusena nii töös kui eraelus toime tulla ja leida võimalusi luua oma tee.

Carl Størmer: 13 mõtet juhtimise, kunsti ja elu kohta

Carl Jazzcode

  1. Isegi kui sul situatsiooni üle kontroll (mida juhtub meie kõigiga, kogu aeg), siis on sul ikka võimalus mõjutada. Võtmeks on kohalolek. Kontroll on algajatele (tsitaat pärineb tema abikaasalt), sa ei kontrolli oma teed elus.
  2. Juhtimine (leadership) seisneb õigete asjade (tegevuste) valimises. Kui alustad maalimist, alustad ühest joonest, pintslitõmbest. Kui sa selle joone paberile paned, elimineerid juba mitmed valikud. Seega, mida edasi liigud, seda enam eemaldad erinevaid võimalusi. Kui vaatad kunstniku tegevust, sa ei otsi kiirust vaid tema kunsti mõju.
  3. Kui sa tahad oma tööle mingitki vastukaja, pead olema ergas. Kui sa oma emotsioonidele ja tunnetele tsementi peale kallad, lülitad välja kõik, mis võimaldab sul asju tõlgendada ja end väljendada. Sinu tehnika võib olla hea, kuid emotsioon kaob. Kui sa end ümbritsevale tähenduslikult ei reageeri, siis sa kaotad usalduse. Kaotad autentsuse.
  4. Tunne oma valdkonda hästi, ole valmis jagama, ole PARIM selles, mida teed. Ära müü oma aega vaid väärtust, mida lood.
  5. Persoonibrändi kujundamine teeb ebatõenäolise tõenäoliseks.
  6. Suurepärased vaatenurgad ja lood tulevad läbi elukogemuse.
  7. Lisaks kohalolekule hetkes pead olema ka läbipaistev – siis kulub sul vähem energiat “olemisele”.
  8. Väga selgelt paikapandud ülesehitus, struktuur, reeglid (viide Miles Davise esitlustele oma bändiga) võimaldab igalühel oma soolot mängida. See nõuab tohutut keskendumist ja oskusi (tunne oma valdkonda!), mis on täiesti sinu sisse kasvanud. Saksofonist olevat Miles Daviselt küsinud. “Mida sa soovid, et ma teeksin?” Miles vastanud: “Kui ma peaksin sulle ütlema, mida sa pead tegema, siis ma ei oleks palganud kõige paremat saksofonisti maailmas.”
  9. Bass on kõige olulisem instrument. Sa ei pane seda tähele enne, kui bassimäng peatub. Ja siis on kõik läbi. Organisatsioonis tähendab bass seda, et ei tohi olla kattuvaid rolle. Kui sa tood mängu teise sarnase instrumendi, tekitad konkurentsi.
  10. Teadmatus. Kui sa ei tea, mis hakkab juhtuma, siis sa kuulad rohkem. Nii tehti ka Miles Davise bändis – mängiti vähem, kuulati rohkem teiste soolosid.
  11. Kogemus on see, mis sa saad, kui sa ei saa seda, mida sa tahad.
  12. Loovuse olemus: Me võtame meile tuttavad elemendid ja paneme need kokku unikaalsel viisil. See on improvisatsioon. See on innovatsioon.
  13. Kui sa oled enda esitlemise situatsioonis, ära hinda iseennast ja oma tegemisi, ole hetkes. Tegutsemise hetkes oled sa väga halb enesehindaja.

Kui sind huvitavad Carl Størmeri tegemised, uuri tema veebilehte Jazzcode. Seal on ka videosid tema esinemistest.

Carl tõi nii persoonibrändi, juhtimise kui loovuse eeskujuks Miles Davise ja jazzmuusika.

Carl tõi nii persoonibrändi, juhtimise kui loovuse eeskujuks Miles Davise ja jazzmuusika.

Mul oli hea meel pärast inspireerivat esitlust Carl Störmeriga paar sõna vahetada

Mul oli hea meel pärast inspireerivat esitlust Carl Størmeriga paar sõna vahetada

Miles Davis ja “Kind of Blue”

Panen siia ka video, mis räägib Miles Davisest ja Kind of Bluest, mis muudis jazz-maailma.

Miles on Miles.

Inspireerivaid lugusid seminaridest võid lugeda persoonibrändi blogis veel. Näiteks “Julgus ebaõnnestuda” ja “Neli sammu sisemise loovuse avastamsieks“. Jälgi persoonibrändi blogi ja Facebooki ja kui sul on endal mõni hea idee, millest kirjutada, mis oleks inspireeriv ja kasulik, siis anna teada.

Fotod:
Carl Størmer – Jazzcode.org
Carl Størmer NECC sündmusel – necc.ee

Jäta oma kommentaar