Kairit Šor: Miks ma teen hommikuvõimlemist?
Tunnen Kairitit juba aastakümneid. Tema oli tegus ammu enne kui mina üldse treeningutele mõtlema hakkasin. Ja ausalt olin üllatunud, kui sain küsimustele vastustena hommikuvõimlemise fookusega vastused – arvasin, et ta valib mõne oma teise spordiala (nagu alt näed, neid on palju). Ja samas on ju tema valik väga loogiline, hommikuvõimlemise kasudest on nii mõnigi tuntud tegelane rääkinud ja kirjutanud, kes veel vanas eas suurepärases toonuses on. Lihtsad asjad on meie heaolu, täisväärtusliku ja pikaajalise elu aluseks. Nii et hommikuti võimlema! Või nt lõuna ajal väike sörk või jalutuskäik.
Aga nüüd Kairiti vastuste juurde.
1. Kes sa oled?
Mina olen Kairit. Ma olen ema, abikaasa, UX/UI disainer ja lihtsalt Kairit. Ahjaa, naine ka.
2. Mis osa on hommikuvõimlemisel sinu elus?
Tervisespordil on olnud minu elus alati oluline koht. Olen tegelenud mitmete sportlike tegevustega: võistlustants, judo, aeroobika, jõusaal, jooksmine, alpinism, kaljuronime (küll ainult siseseinal), pilates ja praegu valdavalt suusatamine. Tegelikult on minu elus kõige olulisemal kohal hoopis hommikuvõimlemine. Hommikuvõimlemisega olen vahelduva eduga tegelenud gümnaasiumi ajast saadik. Kuid viimastel aastatel on see omandanud minu jaoks väga tähtsa koha päevarutiinis. Hommikuvõimlemine paneb päevale alguse. Siis saan olla ainult iseenda jaoks. Selle jaoks tõusen varakult, nii umbes 5 või 6 ajal (olenevalt, kui asjalik on sellel hetkel minu elu). Käin duši all ning siirdun matile.
3. Miks sa teed hommikuvõimlemist?
Ma teen seda selleks, et see on ainuke aeg, kus keegi mind (teoorias) ei sega, kui pere veel magab ja ükski pisike inimene ei nõua minu tähelepanu. Hommikuvõimlemine on nagu meditatsioon, see valmistab mind ette päevaks. Teinekord tunnen ennast just nädalavahetusteti, kui ma hommikuvõimlemist ei tee, hajevil olevana, sest vaikne algus päevale on jäänud tegemata.
4. Mõni meeldejääv kogemus või juhtum seoses hommikuvõimlemisega?
Tegelikult on hoopis vastupidi, kui ma hommikuvõimlemist ei tee, siis on mul terve päev meeles, et midagi jäi nagu vahele kui ma aga olen hommikuse virgutuse läbi teinud, siis on kõik omal kohal. Just hommikuti mõtlen ma oma viljakaimad mõtted. Sageli on nii, et hommikuvõimlemise käigus selginevad mõtted ja probleemid saavad lihtsad ning kiired vastused (nii töised kui kodused mured).
5. Miks peaks keegi hommikuvõimlemist tegevma – sinu soovitused.
Soovitaksin hommikuvõimlemist lõokese-tüüpi inimestele, sest:
- see lihtsalt sobib sinu kehakellaga,
- see teeb päeva oluliselt erksamaks,
- sa saad olla üksi iseenda ja oma mõtetega,
- kui piisavalt suure koormusega teha, siis tegelikult ei peagi muud trenni tegema (kui siis auto asemel jala ja jalgrattaga liiklema),
- sest see on mõnus.
6. Soovitus neile, kes otsivad või alles omandavad uut hobi, aktiivset tegevust.
Kui sooviksid hommikuvõimlemisega proovi teha, siis soovitan võtta mõni olemasolev harjutuste kava, mida hakata siis järgima. Sobilikud on nt jooga, pilatese, reuma jne võimlemiskavad. Hommikuvõimlemise pikkus võiks olla 15-30 minutit. Mina võtan tavaliselt harjutuste kava, mis on ette nähtud 15 minutiliseks, kuid teen lisaks rohkem venitusharjutusi ning lõdvestusi. Kokku tulebki siis umbes 30 minutit. Erinevaid võimlemiskavasid leiab internetist lugematul arvul, samuti on raamatupoodides ja raamatukogudes ka palju võimlemiskavadega väljaandeid. Alustada võib näiteks nõnda, et juhul kui sul on mõni nõrk koht oma füüsises, sageli on noortel emadel selg valus ja pinges, siis võiksi valida just selga toetavad harjutused. Valgemal ajal on he aka jooksmas või jalutamas käia. Me käisime Liisiga vist oma paar kevadet tunniajasel varahommikusel jalutuskäigul. Kõik maailma asjad saime läbi arutatud ja mõned korrad isegi Emajões ujutud.
Tee hommikuvõimlemist mõnuga. Kujunda sellest endale hea ja mõnus ärkamise rutiin, sest kui sa teed midagi, mis sulle ei sobi, siis ei taha sa ju selle pärast hommikul nt tund aega varem ärgata. Hommikuvõimlemise void asendada ka hommikuse koeraga jalutamisega (juhul kui sul on koer), tee jalutamise ajal mõned virgutavad harjutused või käi jääaugus. Pealegi koera näol on ju alati ka kaaslane olemas.
Ja siis kõige otsa üks korralik hommikusöök pinteresti sirvides. Ilusat päeva!
*
Tänud Kairitile!
Uuri teisi “Miks?” lugusid.
Persoonibrändi ja kommunikatioonijuhtimise nõustaja, ettevõtja, elustiili blogija ja soorituscoach. Minu fookuses on toetada neid, kes plaanivad tuua enda elus ja maailmas positiivseid muutusi, luua oma elu oma tingimustel. Teen seda läbi tervikliku persoonibrändi, mõjujõu avastamise ja vaimse treeningu coachingu ja koolituste. Vabal ajal joon liiga palju kohvi, katsetan taimsete toitudega ja käin Emajõel aerutamas.