• et

Töö ja eraelu tasakaal tagab rahulolu

Mis on sinu jaoks oluline?

Aastaid tagasi rääkis minu hea sõber, et ükskõik, mis seis ta elus on, on üks asi kindel: iga teisipäeva ja neljapäeva õhtu läheb ta poistega korvpalli mängima. Mina olin sel ajal oma karjääri alguses, 100% tööl, 100% kõrgkoolis, 100% vabatahtlikku tööd mittetulundusühingu juhina. 10% eraelu, kui üldse. See mõte, et sul on hobi või vaba aeg tundus ebaoluline ühelt poolt ja ma ei leidnud tol hetkel ka õiget väljundit – töö oli justkui kõige olulisem.

Teda kuuldes jäi minu sisse mõte, et kunagi on ka minul seatud kalender minu vaba-aja tegevuste järgi. Kümme aastat hiljem, mõningaste reservatsioonidega, see ka nii on. Olen muutnud oma arvamust, et kui sa armastad oma tööd, siis ei pea sa kunagi puhkust võtma. Väljalülitamist on vaja, ükskõik kui palju sa oma tööd ei armasta ja kuivõrd särama ta su silma ka ei pane. Kui sa suudad igapäevaselt, iganädalaselt end välja lülitada, siis on vähem tõenäoline läbi põleda ja leida end situatsioonist, kus sa ei mõista, miks sa oma tööd/ettevõtet teed-vead. Karjääripuhkus võiks olla seega teadlikult planeeritud, mitte viimane väljapääse.

Kas sinu töö- ja eraelu on tasakaalus?

Selleks, et mõista, kas sinu töö- ja eraelu on tasakaalus, vasta järgmistele küsimustele:

a) Kui palju tunde veedad oma töö tegemisele (ettevõtte vedamisele, kõik, mis käib sinu jaoks töö mõiste alla): …. tundi nädalas (168 tundi on terves nädalas kokku)
b) Kui palju tunde veedad sa pere, sõprade või oma isiklike hobidega, mis ei ole kuidagi seotud tööga (jäta välja harimine ja koolitused, mis panustavad ka töö paremale tegemisele)
c) Kas sinu pere/sõbrad on kurtnud, et sul on nende jaoks liiga vähe aega?
d) Kas sa oled ise rahul sellega, kui palju aega sa tööle ja kui palju sa eraelule pühendad?

Kuidas sulle endale tundub, kas sinu töö ja eraelu on tasakaalus? Kas sa jätad piisavalt aega, et end laadida? Kas sa teed tööd efektiivselt, keskendunult ja naudinguga? Kas sul jääb aega planeerida ka oma järgmisi samme elus?
Aeg teha tööd, aeg pühenduda endale

Eks elus on aeg teha rohkem tööd ja aeg keskenduda endale ja perele või hobidele. Oluline on seda kõike mõistlikkuse piirides teha. Mina võin täna öelda, et kümme aastat tagasi ilmvõimatu on saavutatud. Iga teisipäev ja neljapäev käin oma lemmik-trennis shotokan karates ja pürgin järgmise vöö poole. Lisaks käin süstatrennis ja jätkan tervisliku eluviiside propageerimisega läbi oma isikliku blogi #walkinglifestyle ja läbi eeskuju. Tänu sellele on mul rohkem energiat, (värskeid) ideid, tahtmist pühenduda klientidele ja teha oma tööd paremini, kauem ja tulemuslikumalt. Rahulolevalt.

Coaching: Kui su elu ei ole tasakaaalus või on vaja teha otsuseid …

…siis teadvusta see ning hakka otsima lahendusi. Tasa ja targu. Leia endale mõttekaaslasi, planeeri, mida saad teisiti teha, et leida tasakaal tagasi. Kindlasti aitab ka nõustamine ja coaching. Eriti üksi tegutsedes ja vastutades on hea, kui saad aeg-ajalt või väga konkreetsel ajaperioodil tuge inimeselt, kes teab, millest sa räägid, kes ei anna sellele hinnangut vaid on sinu kriitiliseks, kuid sõbralikuks peegelpildiks. Vaatamata üldisele arvamusele, ei pea “tipus” olema üksi ning abi on lähemal kui arvata oskad.