• et

Värbaja soovitab: 5 sammu uue töökoha valikul

Terve oma elu olen austanud ja järginud põhimõtet, et oma (töö)elu SAAB ise kujundada. Persoonibrändi termini laialtkasutatavaks terminiks kujundamine ning kõikide turundajate, spetsialistide, ülikooli õppejõudude, ajakirjanike ja personalijuhtide sõnavarasse viimine on suurepärane näide minu enda elu ja töö tee loomisest. Mul on seega hea meel järjest rohkem näha, et ka värbajad ja personalijuhid, kes varasemalt peamiselt tööandja vajaduste eest seisid, hakkavad hoolima rohkem ka töötajate eesmärkidest ja soovidest. Üheks inspireerivaks värbajaks/headhunteriks on personalijuhi taustaga Jaanika Tohv, kes asutas tugevatele väärtustele põhineva personaliotsingufirma Talent Mill. Meie teed on seotud läbi persoonibrändi coachingu, mille raames olen saanud avastada rohkem värbajate maailma. Jaanikal on palju praktilisi ja õpetlikke lugusid ja soovitusi nii personalijuhtidele kui tööotsijatele. Ühte neist soovin ka jagada sulle, kes sa otsid rahuldustpakkuvat, täisväärtuslikku elustiili ja eneseteostust omadel tingimustel. Need on soovitused, mida minagi oma klientidele annan, seega kirjutan kahe käega kõigele alla.

Head lugemist!

Otsi ise aktiivselt võimalusi oma karjääri edendamiseks ja tee seda teadlikult

Värbajana kuulen palju lugusid. Need on lood elust enesest ja paljuski on need seotud kandideerimistel ette tulnud meeldejäävate juhtumistega. Üks läbiv teema on rahulolematus olemasoleva tööga. Siinkohal jagangi hea meelega soovitusi-mõtteid, kuidas nö rahulolematuna ise omale uut teed valida. Heal juhul jõuab enne rahulolematuse tekkimist sinuni ehk headhunter ja uus pakkumine on taas laual. Kui see nii aga ei lähe ja uus töö tuleb endale leida, siis tea, et ka sel teel on kindlasti omad eelised: oled ise valiku teinud. Veel parem, kui teed töö valiku põhjalikult ettevalmistades ja kaaludes. Selleks järgmised soovitused.

1. Küsi endalt küsimusi.

Millist tööd ma oma karjääri jooksul teinud olen ja millist tööd olen teinud rõõmuga? Mida ma teha tahan? Milline valdkond mulle huvi pakub? Millised ettevõttes selles valdkonnas tegutsevad? Kas näen end pigem suures või keskmises ettevõttes? Või on start-up see, mis mul just praegusel eluhetkel silma särama ja südame põksuma paneb? Need on valikute tegemisel väga olulised küsimused. Kui võtad vastamiseks aja, on tõenäoline, et nii mõnigi send nupule vajutamine jääb ära.

2. Otsi ise ettevõtet ja tööd.

Kui oled endale silme ette maalinud pildi, kus oled rõõmsalt uues ettevõttes, siis hakka seda ettevõtet otsima. Sinu soovidele vastav ettevõte on kindlasti olemas. Ent see ei pruugi olla see tööpakkumine, mille kuulutus sul juhuslikult silma jäi ja mida just vaagimas oled, kuna töökuulutus on põnevalt kujundatud vms. Ka nii on loomulikult võimalik endale uus töö leida, kuid seda juhtub järjest vähem. Parim lahendus on ise otsida endale sobivat ettevõtet ja seda tööd, mida soovid teha ning milleks on sul head teadmised ja oskused. Uuri, millised ametikohad valitud ettevõttes on ja kas sul on kogemus, teadmised ja oskused, mida tööandjale pakkuma minna. Tee seda julgelt ka siis, kui ühtki avalikku konkursi parajasti käimas pole. Üks hästi toimiv personaliosakond võtab reeglina CV rõõmuga vastu ja oskab sellega kiirelt ka midagi ette võtta. Loomulikult arvesta ka sellega, et sa ei pruugi (kohe) vastust saada. Alati ei pruugi viga olla sinu CV koostamise oskuses.

Sinu soovidele vastav ettevõte on kindlasti olemas. Ent see ei pruugi olla see tööpakkumine, mille kuulutus sul juhuslikult silma jäi ja mida just vaagimas oled kuna töökuulutus on põnevalt kujundatud. Jaanika Tohv, värbamisjuht, personaliotsingufirma Talent Mill asutaja

3. Uuri korralikult valitud tööandja tausta.

Milline on ettevõttes juhtimiskultuur ja kas oled valmis sellesse ettevõttesse panustama? Mida selgem on sul endal teadmine, milline peab olema sinu tulevane juht, kus ja millist tööd sa teha tahad, seda tõenäolisemalt oled uue tööga ka rahul.

4. Ole aus ja selge.

Kui läheb nii nagu minema peab ja saad intervjuu kutse, siis on aeg teha veel ettevalmistustööd. Mõtle enne kohtumist/intervjuud oma eelnevale töökogemusele – millised oskused/teadmised toetavad sinu persooni just selles ametis? Ole endaga ja tööandjaga aus. Oluline on, et tööotsijana oskad enda oskusi/vastutust/tööülesandeid selgelt sõnadega väljendada ja näiteid tuua. Üldine ja ümmargune jutt siinkohal enamasti ei tööta. Kui hakkad oma eelnevale kogemusele (ja oma tugevustele) intervjuul mõtlema, siis ei pruugi kõik sinu tugevused ja saavutused korraga meelde tulla. Eriti siis, kui kogemus on juba pikaaegne ja parajalt mitmekesine. Selleks, et ettevõtte personalitöötajas, värbajas või juhis huvi tekitada, ei ole alati vaja suurepärast suhtlemisoskust. Hea värbaja „loeb“ täna inimest reeglina hästi ent selleks peab inimene suutma oma mõtteid väljendada.

5. Küsi tööintervjuul küsimusi.

Iga valiku tegemisel on oluline piisava (küllalt ei saa seda kunagi olema) info olemasolu. Töö valik on elus üks olulisemaid samme ja selleks on sul infot vaja ning infot saad sa ise küsimusi esitades. Ära eelda, et personalitöötaja, värbaja, juht teab seda, mis on sinule töö valikul kõige tähtsam. Lisaks sellele, mis puudutab töötasu. Kui sulle on olulised inimesed, kellega sa igapäevaselt ühes ruumis viibid, siis uuri nende inimeste kohta (kaua töötanud, kuidas meeskond toimib, mis vabal ajal ühiselt tehakse jms). Kui sa ei saa näiteks ettevõtte boonussüsteemist ja selle reaalsest toimimisest aru, siis palu ikka kord veel selgitada. Sina teed ju otsust. Nii nagu ettevõtte esindajagi. See on kahepoolne valik.

Lõpetuseks. Ideaalset inimest ei ole olemas. Nii nagu sinul, on kõigil teistel inimestel oma nö nõrgad küljed. Värbaja ei otsi reeglina ettevõttele ideaalset inimest vaid inimest, kelle on tahtmine nende juures tööd teha ja valmidus teha seda motiveeritult.

Värbamisjuht ja Talent Mill asutaja Jaanika Tohv

 

Jaanika Tohv on personaliotsingu firma Talent Mill värbaja ja asutaja, kes teeb oma tööd südamega ja hoolides inimestest. Oma töös toetub ta 14 aastasele kogemusele personalijuhtimise ja värbamise valdkonnas, keskendudes praegu spetsialistide ja juhtide sihtotsingule. Kogemusele toetudes tunneb ta ära inimesed, kelle väärtused sobivad kliendi väärtustega. “Olen värbajana iga päev tööpõllul ja nii LEIAN õige töötaja kiiremini, tulemuslikumalt ja kliendile ressursse kokku hoides ning tagades samas ka kandidaadile suurepärase tööotsimiskogemuse.
Tutvu personaliotsingu firmaga Talent Mill nende kodulehel www.talentmill.ee ja Facebookis.

Jäta oma kommentaar