• et

Töö ja karjääri olemus on muutunud – 15 (põhi)mõtet, mida peavad teadma juhid, töötajad ja nõustajad

Karjäärinõustajad on partneriks inimeste elu kujundamisel

“Ma ei taha mingil juhul enam minna 9-17ni tööle!” jäi kõlama eilsel Eesti Karjäärinõustajate Ühingul. See uus elu- ja tööstiili trend on haaranud ka karjäärinõustajaid. Minule traditsiooniline 9-17 meeldib, seda aga ainult siis, kui ma saan ise valida, kunas :). Nali naljaks, aga töö ja karjäär on muutunud, ning need, kes tegutsevad inimeste karjääri kujundamise valdkonnas, peavad kaasas käima.
Karjäärinõustajate konverentsilt jäi kõlama, et nii see ka on: mõtteviisi muutus toimub nii organisatsiooni sees, juhtkonna ja juhtide tasandil, ettevõtjate, erinevate generatsioonide sees, kui ka loomulikult nende hulgas, kes kõiki neid nõustavad, olgu ta personalispetsialist, karjäärinõustaja, talendijuht või coach.

Karjäärinõustajate Ühing 15! Kohustuslik bänneri-foto säravate kaas-nõustajatega

13. juunil tähistasime Eesti Karjäärinõustajate Ühingu 15. aasta juubelit. See on pikk tegutsemisaeg, milles mina olen ise saanud olla kuskil 4-5 aastat ning mis on toonud mind karjäärinõustamismaailma. KNÜ-s olevad inimesed on need, kes igapäevaselt toetavad, suunavad ja julgustavad oma nõustatavaid – olgu juhid või töötud, töötavad või alles õppijad – tegema enda elu ja töö osas tarku otsuseid, juhendavad oma potentsiaali leidmisel. Esinejate ja teemade valik oli põnev ja ajakohane, kuid mis veel toredam – kohe alguses paneelis oli kuulda, et see, mis täna on muutunud trendi(sõna)ks ja mida ka mina viimased 8 aastat olen koolitanud ja nõustanud – ehk oma elu disainimine, oma elutee kujundamine, oli tegelikult just selle ühingu loomise aluseks. Seda mainis üks organisatsiooni esimestest asutajatest kui soovi Eestis propageerida “elutee planeerimist” tervikuna (nime kahjuks ei mäleta, kes), mitte ainult läbi testide suunata ühte või teise kooli. Seega iga uus trend on taasavastatud vana! Sellegipoolest, on asju, mida tuleb ikka ja jälle meelde tuletada, rõhutada ja uues kuues esitada, et inimesed muutustega toime tuleks ja seda säravalt!

Võtan all kokku erinevate esinejate (põhi)mõtted, mis minule kõlama jäid. Mõned mõtted on kokku pandud ja minu poolt veidi ümber sõnastatud, kuna oli mõtteid, mida kordasid mitmed esinejad. Iga mõtte lõpus esineja nimi, kes seda ütles.

15 (põhi)mõtet, mida igaüks karjäärist, tööst ja eludisainist teadma peaks

  1. Karjäärinõustamine organisatsioonis on arenev trend, see aitab igal töötajal leida õige koht organisatsioonis. Piret Jamnes (Fontes)
  2. Igaüks loob oma normid oma elule ja annab sellele tähenduse – eludisain just seda tähendabki. Organisatsiooni inimest värvates vaata kandidaadilt, kas tal on a) püüdlus (aspiration), b) oskus/võimekus (ability), c) soov siduda ettevõttega (engagement) (idee pärineb Ken Robinsoni “The Element” raamatust). Piret Jamnes (Fontes)
  3. Karjäärinõustamine aitab tõsta (organisatsioonisisest) kandideerimisjulgust (ehk enesekindlust), inimene õpib julgelt oma vajadustest märku andma ja teeb targemaid karjääriotsuseid, mis on kasulikud nii organisatsioonile kui inimesele endale. Sest kui organisatsioon toetab oma töötaja õige karjääritee leidmisel, siis isegi kui ta läheb ära (kuigi enamasti avastatakse, et olemasolev töökoht ongi väga hea), siis ta ei lahku vähemalt rusikas taskus. See aitab ka tööandjabrändi kujundamisel. Piret Jamnes (Fontes) ja Kaire Parve (Ragn-Sells)
  4. Me ootame justkui talente välismaalt tagasi, kuid esimene asi, mida me küsime on “Miks sa tagasi tulid?”. Miks mitte aga hoopis öelda, et “Why you go out, sister, we need you here!” (seda öeldi Elena Pruvlile, kui ta Iisraelist vahepeal lahkub). Selline suhtumine toetab, näitab, et inimesel on väärtust ja teda hinnatakse ja vajatakse riigis. Elena Pruvli, EBS/ Intercultural Communication
  5. Igas inimeses on rohkem, kui esialgu arvata oskab. Ja kui sa ei leia seda “midagit”, siis otsi veel. Virve Kinkar (SA Innove, KNÜ asutajaliige) V. Peavy õpetustest
  6. Iga inimene on ise oma elu ekspert. Teised võivad nõu anda, kuid inimene teab ise kõige paremini ja peab oma otsused ise tegema. Virve Kinkar (SA Innove, KNÜ asutajaliige) V. Peavy õpetustest
  7. Vabadus ja vastutus käib tööjuures käsikäes – kui tööandja annab vabaduse (paindlik tööaeg ja -koht näiteks), siis sellega kaasneb ka vastutus panustada ettevõttesse oma maksimaalsete võimete kohaselt (nii, nagu see oleks sinu enda firma). Hegle Sarapuu (Trinidad Wiseman)
  8. Tuleks ümber defineerida mitte ainult “karjäär” kui ka “töö”, sest: Töötamine on elustiil – seda kasutatakse tööandjate brändi kommunikatsioonis, sest nad juba tajuvad, et töötaja ei taha ainult raha pärast töötada (eeldadas, et väärt tasu on olemas). Kaire Parve (Ragn-Sells) ja Kei Karlson (GoWorkABit).
  9. Karjäär on areng, sest enam ei ole see ainult redelil ülesliikumine, vaid pigem erinevatesse võimalikesse suundadesse liikumine. See aga loob uusi võimalusi. Ennast ei tohi piirata, sest siis saad kartmatult oma potentsiaali avada. Helena Evert (Tele2)
  10. Karjääril on uus tähendus – see on suhtumine, et ma teen erievaid asju, erinevatele ettevõtetele, ka vabatahtlik tegevus kuulub siia alla. Teen asju, mis mind inimesena ja minu oskusi arendavad. Õpin, arenen ja suhtlen inimestega, et saada paremaks inimeseks.” Kei Karlson (GoWorkABit)
  11. Tööandja peab muutuma arusaavamaks, et töötaja tahabki nautida päikest, kui see välja tuleb (Eesti ilm!), minna oma lemmikkontserdile, kui see toimub, olla perega, kui on oluline sündmus. Tööd saab ju ka teha siis, kui vihma sajab. Oluline on, et töö aga tehtud saaks.  Kei Karlson (GoWorkABit), Rain Tunger (Rataskaevu 16, Väike Rataskaevu ja Pegasus restoranid), Kadi Tamkõrv (Omniva)
  12. Ära küsi, mis oskused sul on, vaid mis sind õnnelikuks teeb – ja siis tee seda.” Kei Karlson, (GoWorkABit)
  13. Juhtide mõtteviis on töötajate karjääriplaneerimise korraldamises organisatsioonis oluline. See, et töötaja tahab minna surfima siis, kui laine on, ei ole küll mugav, kuid seda peab tänapäeval mõistma. Et juhid areneks, on vaja ka juhtidele järjest rohkem tagada personaalne arenguplaanKadi Tamkõrv (Omniva)
  14. Me kõik oleme eelkõige teenistujad – iseendale, oma perele, oma klientidele. See tähendab olla väärtustatud ja vajalik ning võimalust olla võlur – panna teine tundma end hästi. Rain Tunger (Rataskaevu 16, Väike Rataskaevu ja Pegasus restoranid)
  15. Miks Rataskaevu 16 restoranis on kirega töötavad inimesed? Üks põhjus on läbimõeldud värbamisprotsessis, sh ühel kindlal küsimusel, mida Rain Tunger esitab kandideerijale: “Mida sa vajad. et ma (ettevõtja) teen, et sa (töötaja) saaksid olla 110% motiveeritud ja teha seda, milleks sa oled siin, et teha?”. 50% saab teha töötaja ja 50%,tööandja, see paneb vastutuse mõlemale ja tagab usalduse, kirega tehtud töö ja nii ka kahepoolsed head tulemused. Rain Tunger (Rataskaevu 16)

Virve Kinkar tõi välja olulisi mõtteid karjääriloomes V. Peavy õpetustes

Elena Pruvli rääkis erinevate rahvuste erinevast kommunikatsioonistiilist ja kudias see mõjutab mh ka kandideerimist

Julge kaasata karjäärinõustajaid oma eludisaini kujundamisel!

Need olid minu 15 mõtet konverentsilt, mis tänapäeva karjäärikujundamises, juhtimises ja värbamises ning laiemalt töö ja elu rahuldustpakkuvaks, mõnusaks ja huvitavaks aitavad kujundada.

Fakt on see, et tänane juht võib olla homme jäätisemüüja (sest talle lihtsalt meeldib tegeleda millegi magusaga), tänane koristaja võib homme muutuda programmeerimis-miljonäriks (sest ta on kõik õhtud tegelenud uue unikaalse rakenduse loomisega, mis läks viraalseks), täna Eestis olev massöör võib leida end homme Roomas, ülehomme Istanbulis katsetamas ja blogimas luksuslikest SPA hooldustest ja teenimas oma elatuse läbi sisuturunduse loomise. Me ei tea, mis homne meile toob, kuid on oluline olla valmis, tervitada muutusi ja võimalusi ning lasta professionaalidel (karjäärinõustajad, coachid, talendijuhid, personalijuhid) end suunata. Vastutus on siiski Sinu, Minu – meie igaühe käes.

Kui otsid nõustajat, siis võid uudistada Eesti Karjäärinõustajate Ühingu veebi ja sealseid liikmeid, kelle poole oma küsimusega pöörduda. Oled teretulnud loomulikult ka minu poole pöörduma oma küsimustega, kuidas oma elu ja professionaalset tegevust kujundada, end juhi, eksperdi või ettevõtjana arendada ja nähtavaks teha (töö)turul.

Disaini ise oma elu ja töö: lugemist persoonibrändi ja juhtimise blogist

Kui sa oled valmis ohjad oma elu ja töö kujundamisel enda kätte võtma, siis siin persoonibrändi ja juhtimise blogist leiad palju inspiratsiooni, näpunäiteid, isikulugusid ja praktilisi tegevussoovitusi. Panen mõned lingid, millest võiksid alustada, kuid eks 9 aasta jooksul on teemasid rohkem olnud, seega uudista!

Jäta oma kommentaar