• et

Tee ise: 11 nippi, millele mõelda ise eneseturunduse videosid tehes

Videod kuuluvad täna iga eduka brändi arsenali. Eriti aga isiku enesetutvustuseks, usalduse tekitamiseks ja nii personaalse kokkupuute võimaluse andmiseks sinu auditooriumile. Video on eriti sobilik neile ettevõtjatele, vabakutselistele ja ekspertidele, kes ise koolitavad, teevad müügitööd, konsulteerivad ja muul viisil peavad reaalselt kliendiga kokku puutuma. Läbi video saadki teha esimese kohtumise ja näidata, kes sa oled. Läbi video, isegi hästi näideldes, on kliendil kerge aru saada, kas ta klikib sinuga või mitte.
Kõige lihtsam viis videosid teha on nö “rääkiva pea” stiil, kus salvestatakse ühte jutti ainult rääkiv pea (st sa võid olla ka poole kehaga). See tähendab, et puudub igasugune hilisem montaaživajadus, samas tuleb ka rääkida jutti. Seda siis juhul, kui soovid võimalikult lihtsalt hakkama saada. Tänase persoonibrändi juhtimise blogipostituse sisu keskendub videote tegemise protsessile. Millest videosid teha, sellest võib ideid saada varasemast “7 ideed blogipostituste kirjutamiseks.” Loe ka ajakirjaniku soovitusi, kuidas kaamera ees ise käituda ja mida teha ning mitte teha.
Video on eriti sobilik neile ettevõtjatele, vabakutselistele ja ekspertidele, kes ise koolitavad, teevad müügitööd, konsulteerivad ja muul viisil peavad reaalselt kliendiga kokku puutuma. See on võimalus näidata, kes sa oled ja mis on sinu stiil. – Liisi Toom

Soovitused lihtsate (enda) turundusvideote tegemiseks

Kui sa pole kogenud video-tegija ja soovid võimalikult lihtsalt hakkama saada, siis alljärgnevad soovitused ongi just sulle. Esimest korda telefoni või kaameraga videot tehes näed, et  filmiklipid ei tule päris sellised nagu alguses ette kujutasid. Kuigi üldiselt soovitan ma kaasata eksperte, kes suudavad parima kvaliteedi tagada, on hetki, kus saad palju ise ära teha. Eriti kui soovid katsetada, kas see on midagi sulle või kui soovid jääda võimalikult lihtsate ja soodsate lahenduste juurde. Nii katsetasin ka ise, omade oskuste ja praktikandi abiga Persoonibrändi Agentuuri turunduse jaoks videote tegemist ja saime mitu õppetundi kõrva taha panna. Järgnevalt jagan sinuga kasulikke soovitusi paremate klippide tegemiseks. Nii ei pea sa oma aega kulutama tehniliste küsimuste peale vaid saad keskenduda sisule ja oma sõnumile. Kõik tehtud klipid leiad Persoonibrändi Agentuuri vimeost ja Facebookist.

Mis sul video tegemiseks olemas olema peab?

  • Plaan – miks, kellele, kus avaldad (vimeo, youtube, Facebook).
  • Teemad ja sisu – mida täpsem tekst ette valmistatud on, seda kergem on teha nö “rääkiva pea” videosid. Video, kus kogu klipp on korraga võetud ja peamiselt on näha sinu rääkiv pea ja taust.
  • Kaamera. Mina kasutasin nii telefoni kaamerat kui ka oma Pentax Kx peegelkaamerat. Samas, kasutada saab ka arvutikaamerat.
  • Statiiv, isegi siis, kui sul on keegi, kes kaamerat hoiab.
  • Kannatust, esimene kord ei tule alati kõik välja.
  • Aega. Nagu eelmise punkti puhul – esimene kord ei tule alati kõik välja nii, nagu arvasid.
  • Hilisem turundusstrateegia, kuidas videosid kõige efektiivsemalt ära kasutada.

1. Jälgi valgust!

Vali filmimisel alati koht, kus on piisavalt valgust. Pimedas ei pruugi inimese nägu olla piisavalt näha või on üldine nähtavus kehva tasemega. Samuti on oluline valges kohas pidada silmas päikesekiirte langemist kõnelejale või tegevuses olevatele inimestele. Kaamera taga olles tee kindlaks, et videole ei jääks häirivaid varje ega tekiks muid probleeme.

2. Tuul pole sõber!

Väljas filmimine pole sugugi halb mõte. Aga tee kindlaks, et tuul ei sega heli. Ise tuule käes olles ei pruugi aimatagi tuule mõju (valjusust) video kvaliteedile. Aga vaataja kuuleb mikrofoni kaudu salvestunud raginat, mis ei lase klipi sisule keskenduda. Selle vastu aitab tuulevaiksemate kohtade valimine ja tuult summutavate mikrofonide kasutamine.
Siin on hea näide, kuidas tuul on takistuseks teksti kuulamisel. Emajõe kallas pole muidugi ka kõige parem valik, sest vee ääres on ikka tuult rohkem kui mujal:
Enda oskuste müügist ja kiitlemisest from Persoonibrändi Agentuur on Vimeo.

3. Tekst enne valmis!

Kui tippklassi improviseerimine pole just sinu leivanumber, siis tasub tekst enne valmis kirjutada. Teksti loomisel jälgi, et üleminekud ühelt teemalt teisele mõjuksid loomulikult. Liialt siia-sinna põikav jutt mõjub vaatajale häirivalt ja see ei tundu kuulajale absoluutselt loomulik.

4. Paiguta inimene kaadrisse!

Ära jäta video peategelase paigutust kaadris saatuse hooleks. Inimene peaks olema kaadris võimalikult keskel ehk vaatajast mitte liiga kaugel, aga ka mitte liiga lähedal. Jälgi, et keha lõikekoht tunduks loomulik, sest vastasel juhul tundub see video vaatajale kummaline ja eemaletõukav. Jälgi erinevaid kadreeringuid professionaalide poolt tehtud videodes ja võta õppust.

5. Katseta erinevaid nurki!

Esimene mõte on alati kõnelejat nägu otsesuunast filmida. See ei pea olema ainus lahendus. Katseta erinevaid nurki ja külgi, sest need võivad erineva teema ja kõnelejaga videodes värskendavalt mõjuda. Lase erapooletul inimesel hinnata, millised tunduvad kõige kenamad võtted.

Siin on näide sellest, kus oleks pidanud inimene lähemal olema ja tausta vähem nägema, sest taust hakkas domineerima ja tähelepanu võtma:

Orav rattas või hunt kriimsilm? Aeg teadlikult tööelu kujundada! from Persoonibrändi Agentuur on Vimeo.

6. Filmi vähemalt silmade kõrguselt!

Paigutades oma kaamerat statiivile või lastes kellelgi end filmida, siis paiguta kaamera vähemalt sinu ehk filmitava silmade kõrgusele või sellest veidi kõrgemal. Niiviisi jääb filmitav kaadrisse võimalikult atraktiivse ja loomulikuna. Kui altpoolt filmida, siis näeb inimene välja liialt domineeriv või hakkavad näojooned moonduma.

7. Kasuta statiivi!

Kui sul on vähegi raskem kaamera, siis kasuta kindlasti statiivi, isegi, kui sõber on abiks. Seda just võtete puhul, kus kaamera peab paigal olema ja toimub staatiline võte. Mida tihedamalt liikumatutes võtetes statiivi kasutad, seda parem, kuna isegi mobiiltelefoniga filmides võib hakata käsi värisema. Tulemuseks on ebastabiilne pilt, mida on raskem jälgida.

8. Silmside on hea!

Filmija võiks paikneda sedaviisi, et tema silmad oleksid otse vaataja suunas. Sedaviisi on objektiivi ees oleval inimesel kergem silmsidet hoida ja ennast loomulikuma suhtluse osana tunda. Ehk siis räägi filmijaga, mitte otse kaamerasse – pärast on videot vaadates vahet tunda. Kui sa vaatad erinevaid intervjuusid, siis paned tähele, et enamasti intervjueeritav vaatab ajakirjanikule, kes asetseb kaamera kõrval. Katseta, kas sinu sõnumi edastamiseks on parem otse kaamerasse vaatamine – veenvam, enesekindlam aga ka agressiivsem viis, kuid oluline siis, kui soovid vaatajat midagi kohe tegema panna versus kergelt kõrvale vaatamine, mis on hea, kui juhendad, soovitad, räägid sisulist juttu ja õpetad.

9. Eksperimenteeri stiiliga!

Hääletoonid, kõnelemise stiil ja rääkimise kiirus mõjutavad lõplikku tulemust väga tugevalt. Seepärast ei tasu rahulduda ainult ühe viisiga, vaid katsetada erinevaid võimalusi. Siiski peaksid kõik lahendused vastama sinu eesmärkidele ning sinu enda isiklikule stiilile. Kas tahad tunduda võimalikult sõbralik, usaldusväärne või autoriteetne? Kas oled päris elus kliendiga suheldes kiire tempoga ja domineeriv või rahulik ja empaatiline? Ole selline, nagu tegelikult oled. Las video näitab sinu tegelikku suhtlusstiili. Samas, arvesta ka teemaga – mõni teema vajab rohkem mõtisklevat tooni, teine jälle ergutavat ja julgustavat stiili.

10. Kasuta miimikat!

Kivinäoga rääkides on vaatajal raskem sidet luua. Kergita asjade rõhutamiseks kulme, naerata ja väljenda end läbi näolihaste ning käte. Loomulikult ei pea sellega üle doseerima, aga mõistlik kogus miimikat-žeste teeb video kvaliteedile ainult head.

11. Vähem on rohkem

Mina postitasin oma videod Facebooki ning hiljem Vimeo kanalisse. Facebooki statistika näitas, et kõige rohkem vaadati esimest kümmet sekundit ning lõpuni vaadati enamasti videod, mis jäid alla 1 minuti. Oleneb sinu video eesmärgist ja sisust, võid loomulikult video pikkust muuta, kuid kui tegemist on pigem tihedalt esitatava, ühte mõtet sisaldava videoga, mida soovid peamiselt sotsiaalmeedias turundamiseks kasutada, siis masimaalselt 1 minut on piisav. Kui sa vaatad ka minu videosid, siis on näha, et lühemad videod sisaldavad palju rohkem ja atraktiivsemat infot, mida pikemaks video läheb, seda rohkem tuleb ka ebavajalikku infot. Seega mõtle hoolikalt läbi, kas ikka on vaja niiiiiiiii pikalt rääkida.

Leia oma video esitluse stiil

Videote tegemine on tänapäeval suurepärane ja lihtne võimalus tutvustada end oma publikule ning näidata, kes sa oled. Selleks ei pea sa alati kaasama profitegijaid vaid saad ka ise esimesed katsetused ära teha. Oluline on jääda endaks, olla autentne ja edastada olulist sisu. Üleval olevad teevad sinu esimesed katsetused kindlasti lihtsamaks. Proovi neid ühtteist nippi jälgida ja anna teada, millised soovitused aitasid videosid paremaks muuta ning milliseid nippe oled ise avastanud!
Vaata ka, kuidas oma liftikõne koostada ning mis on sisturundus, kus saad videosid kindlasti kasutada!
Jäta oma kommentaar