• et

terve karjäär persoonibrändiga

Sujuvalt liikuv karjäär persoonibrändi toel

Mil viisil saad maksimaalselt rakendada oma potentsiaali ja anda suurimat väärtust?

Järjest rohkem näen, kuidas ka suurettevõtted ja -organisatsioonid pööravad oma huvi oma töötajate pikaajalisele arengule. Keskendutakse rohkem sellele, kuidas nii praeguseid töötajaid tõeliselt toetada nende endi karjäärivalikutes, isiklikus ja professionaalses arengus. Tööandjad on ära tabanud, et kui töötaja saab endale paraja väljakutse ja ise valida oma arengu tee ja kiirus, on ta nii motiveeritum töötaja siin ja praegu kui ka hea tööandja brändisaadik kui tööandja-töötaja teed lahku lähevad. Ja nii üks kui teine situatsioon on jätkuvalt tavaline: on neid, kes leiavad sama tööandja juures väljakutseid ja arenguvõimalusi aastakümneid ja on neid, kes annavad olulise panuse ühe tööandja juures vaid lühikest aega.

Olen ise kogenud seda, kuidas minu suurim väärtus on olla mõnes firmas 6 kuud kuni 12 kuud ja peale seda on aeg anda otsad kellelegi teisele. Edasi jäämine ei toetaks minu arengut, ei võimaldaks mul sellise tempo ja väärtusega panustada, sest firma kultuur, strateegia või muud tingimused ei võimalda seda. Aga olen kogenud ja kogen seda, kuidas võin sama asja kallal tööd teha aastakümneid: näiteks minu huvi kommunikatsiooni ja suhtekorralduse vastu on aidanud mul leida motivatsiooni persoonibrändi mudelit arendada ja end pidevalt täiendada, et tagada selle ideaoloogia ja praktika areng vastavalt muutuvale tööolukorrale.

 

Iga inimene kasvab ja võib end arendada terve elu

Kunagi oli “elukestev õpe” bürokraatlik võõrsõna. Kuna aga keegi ei tea, kuhu tööturg liigub, on see ainuõige fookus: leida endas huvi õppida ja arendada oma oskusi. Isikuna ja professionaalselt. Mõista ise, mis on sinu tugevused ja kus sa saaksid olla ettenägelik, et olla sammue trendidest oma valdkonnas eespool. Isegi kui elu pakub juhuslikke karjäärisamme, on teadlikus see, mis võimaldab meil kätt pulsil hoida. Just see teeb sinust professionaali ja väärtusliku töötaja ja läbi selle saad ka ise teha oma valikud, suunata oma elu ja karjääri oma tingimustel.

Hiljuti olin ühes Eesti suurettevõttes persoonibrändi-teemalist paneeli juhtimas koos vingete panelistidega, kelle seas oli Eestis tuntud IT ettevõtte juht, turundaja ja ka finantsvaldkonnas töötav ekspert. Soovin siinkohal jagada mõningaid mõtteid, mis meie vestluses kõlama jäid. Oled sa nendega nõus? Mõtted on minu poolt laiendatud ja ümber sõnastatud.

7 sammu, mis tagab sujuvalt liikuva ja tähendusliku karjääri

Enamus paneliste nõustusid, et nad ei ole teadlikult karjääri PLANEERINUD, kuid mingil hetkel, kui tabasid ära oma fookuse, seadsid eesmärke konkreetselt valitud suunas. Enamasti see nii ongi: mei ei tea kõike ette, kuid mida saame ette teha, on omandada eneseteadlikkus ja avatust, keskenduda iseenda mõistmisele. Siis on kergem ka juhuslik võimalus osaks suuremast visioonist, plaanist teha.

  1. Tea, mida tahad ja mis on sinu väärtustega kooskõlas. Ole iseendaga ja teistega aus oma soovides.
  2. Tunne oma tugevusi ja nõrkusi. Tundub elementaarne ja ikka inimesed ei võta seda aega, et enda tugevusi ja nõrkusi mõista. Selleks, et olla rahulolev, et tunda edu on vaja näha, et see tuleb sinu enda pingutusest, sinu enda arengust, mõistmisest, et sa saad oma oskusi ja huve kasutada.
  3. Arenda oma tugevusi. On erinevaid teooriaid, kas peaks ka nõrkustega tegelema või need kõrvale jätma. Olen seisukohal, et esmalt keskendu tugevustele, kuid kui näed, et mõni nõrkus on vajalik oma sihi saavutamiseks, siis leia viis seda arendada nii, et see ei sega muud elu. Õppimine ja eneseareng on võtmesõnadeks tulevikutöös. Õigemini, võtmetegevuseks, mis peaks olema iga inimese fookuses ükskõik, millises etapis ta oma elus on, kui mugav või ebamugav töö juures on. Kui sa jääd loorberitele puhkama, siis teised, kes võivad olla vähem “talendikad” panevad lihtsalt oma töötahtega mööda. Veel enam, sa ise ei saa seda naudingut, mida oma oskuste piiridel tegutsemine pakub.
  4. Leia probleem, mis tekitab sinus kirge seda probleemi lahendada. Ja probleeme on siin maailmas palju. Mida rohkem oma teemasse süvened, seda rohkem võimalusi näed. Vaata, mis on sind end pitsitavad probleemid ja kuids just sina oma huvitava oskuste, teadmiste ja kogemuste kombinatsiooniga teemale läheneda saad?
  5. Ole see inimene, keda tahetakse tiimi. Ma ei usu, et me peame kõigile meelepärased olema. Küll aga tuleks mõelda, kas lisaks teadmistele, oskustele on sul ka pehmeid isikuomadusi ja kompetentse: kas sinuga on kerge koostööd teha, kas sa räägid oma asju selgelt, kas tiimid, kus peaksid osalema, kutsuvad sind kaasa? Jah, brändingu vaatenurgast tuleks küsida, kas sinu nimi seostub sinu poolt valitud teemadega, kus oled tegev. Laiemalt vaadates aga kas sa oled lihtsalt keegi, kellega on hea koostööd teha?
  6. Julge küsida. Sul võivad olla maailma parimad oskused, suurepärased ideed, kuid kui sa ei küsi võimalust nende eksponeerimiseks ja järelekatsumiseks siis jääd paigale. Kui su eeltöö iseendaga on tehtud, on ka küsimine kergem. Usu mind, võimalused on olemas ja oodataksegi õiget inimest – sind – et neid võimalusi rakendada.
  7. Hoia end radaril. Eksperdile, valdkonnast huvitatud spetsialistile, üleüldiselt elutervele inimesele on loomulik hoida suhteid, olla teemaga kursis ja jagada seda ka teistega. Paljudes kutsenõuetes on sees oma valdkonna kohta info jagamine. Eksperdid peavad enda tööst rääkima, et olla ka usaldusväärsed. Nähtavus paratamaltult kasvatab usaldust ja autoriteeti. Kui sa nüüd jälgisid, mida ma kirjutasin, siis näed, et sa ei pea ENNAST promoma vaid seda, mida sa teed ja nii olema radaril oma sisuga, mitte lihtsalt edevusest. See on minu ideoloogia persoonibrändi taga ja kutsun ka sind sellega teadlikult tegelema!
sinu professionaalne kuvand

Kuigi sa ei pea olema keegi, kes alagti igal pool kohal on, mõtle, kas sa oled inimesena keegi, keda tahetakse kuulata, kellega koos tööd teha.

Mis hoiab sind tagasi? Mis aitab edasi?

“Ainuke kindel asi siin maailmas on see, et midagi pole kindel!” ehk muutused on ainuke stabiilne asi siin maailmas, nagu ma ise ütlen. See on omandanud tänases töö- ja ettevõtlusmaailmas keskse tähenduse. Kõik püüavad tabada järgmist trendi ja lahendust. Mina usun, et lahendus on lihtsam ja rohkem sinu kontrolli all olev kui ehk ise näed. Selle pärast olengi siin, ekraani taga ja kirjutan seda postitust. Persoonibrändi mudel oma tervikuna on see, mis aitab sul vaadata oma elu ja karjääri terviklikuna, keskenduda aga sellele, mis hetkel tähtsam, unustamata teisi osasid. Sa saad ise õppida end toetama, valikuid tegema ja olema iseenda juhendaja. uudista persoonibrändi blogis edasi ja leia endale vajalikud tööriistad oma elu kujundamiseks oma tingimustel! Kui sind huvitab, kuidas saaksid keskenduda usalduse tekitamise vastu läbi ausa eneseesitluse, siis peagi tulev loengupäev: Persoonibränd ja usaldus Tartu Ülikooli suvekoolis võib olla just sulle.