• et

Strateegiad, mis suurendavad heaolu töös ja armastuses

Võta enda heolu enda eesmärgiks

Töö, armastus, vaba aeg. Selleks, et muuta oma elu erinevaid tahke (veel) paremaks, on positiivses psühholoogias mitmeid strateegiaid. Tihtipeale on meil lihtsalt järsku raske otsustada, et nüüd hakkangi elama paremini (kuigi see otsus on alati siiski oluline komponent, vahel läheb veidi aega, et see püsivaks muuta). Soovin seega jagada väikseid taktikaid, mida positiivne psühholoogia pakub, et erinevates eluvaldkondades oma heaolu tõsta. Mis minu jaoks need “strateegiaks” teeb, on sinu valik samm-sammult oma tavapärast mõttemalli muuta ja teha seda väga teadlikult.

TÖÖ

  • püüa mõista tööjuures varjatud olevaid emotsioone, millest ei räägita, mida ei juleta välja tuua, aga mida iga päev tunned. Need võivad olla suuremad või väiksemad teemad. Aruta neid oma kolleegidega, aga tee seda mitte konfliktselt ja väljakutsuvalt vaid pigem räägi neist kui tähelepanekutest. Püüa algatada oma ülemuse, kolleegidega või partneritega dialoogi teemal emotsioonid töökohal.
  • Alusta oma töönädalat puhkuse planeerimisega. Me kõik vajame regulaarset puhkust, olgu see 5 minutit iga tunni tagant, pikem vaba õhtu või terve nädalavahetus mitte midagi tehes. Periooditi see erineb, kuid igalühel on vaja teada, kuna ta puhata saab, rääkimata loomulikult puhkusest endast. Õpi puhkama.
  • Kujunda endas vastupidavust. Vastupidavus on miski, mida koolis ei õpetata, kuid mis teeb pingelisel ajal elamise talutavamaks ning võimaldab meil end hoidvalt areneda. Võtmesõnadeks on enesehoolitsus ja probleemide nägemine väljakutsetena.
  • Tee tööd, mida armastad või leia hobi, mis võimaldab sul oma potentsiaali avardada. Mitte kõigi jaoks ei ole töö kutsumus, millele tahaks 24h mõelda. Piisab ka tööajast ja mõistlikust tööalasest arengust. Oma kirge saab väljendada sel juhul hobide, kunsti, treeningu või perega. Teistele on just töö see, kus kogu tähelepanu on enda oskuste arendamisel ja oma visiooni täitmisel. Hobid on vaid tasakaalus elu hoidmiseks. Tunne ära oma suund ja vastavalt ka panusta oma aega ja tähelepanu. Kirg millegi vastu on see, mis teeb elu tähenduslikumaks.

 

ARMASTUS

  • Sea tähtsate inimestega seotult uusi eesmärke, mis aitavad sind ja kaaslast emotsionaalselt kasvada. See aitab pikas perspektiivsi tõsta suhte kvaliteeti.
  • Kasuta suheldes sõprade ja lähedastega rohkem “tunde” sõnu. Selle lisamine igapäevasesse kommunikatsiooni suurendab emotsionaalset lähedust.

MÄNG

  • Muutu emotsionaalseks jutuvestjaks (ei kõla väga hästi eesti keeles, eks?). Alusta oma heade aegade, toredate juhtumiste päevikusse üleskirjutamisega või jaga neid lähedastega. Emotsioonide üleskirjutamine aitab sul ka negatiivsetest sündmustest eemalduda, jätta see paberile ja nii kergemini edasi liikuda ja samas tuua sind olulistele inimestele lähedamale.
  • Õpi ja praktiseeri mediteerimisoskusi. Need oskused aitavad sul aega veidikeseks seisma panna, tulla “kohale” ja õppida tundma oma tegelikke tundeid.

 

Kui me teame, mida tunneme …

 

… siis meil on rohkem väge selle üle, mida teeme, mida saame valida ja kuidas käitume erinevates situatsioonides. Loodan, et need strateegiad aitavad sul olla teadlikum iseendast, läbi selle olla rohkem kohal oma igapäevas ning nii olla ise edasiste valikute boss, mitte vaid reageerija. Tänapäeval on töö, hobid, suhted paljuski segatud, mistõttu enda valikud, enda distsipliin, enda eest hoolitsemine igapäevaselt muutub järjest olulisemaks. Seda nii teadliku töövaliku kaudu, enda vaimse tervise eest hoolitsemise abil ning siis enesekindlalt oma elustiili ellu viimisega.
Muide, kui tahad enda heaolu igakuise eesmärgina kirja panna, lae alla aastaplaani tööleht.