Olümpiavõitjate ja merejalaväelaste hommikused rutiinid, mida kopeerida

Pilt võetud INC.com artiklist/Getty Image
Kui sa oled ettevõtja või inimene, kes soovib midagi siin maailmas enda ja teiste jaoks ära teha, siis elul on alati üllatusi. Väga kerge on kaotada sihti enda eest. Kuidas aga ühed suudavad saada olümpiavõitjaks ja teised mitte? Oskused on olulised ja viivad sind kaugele, kuid ilma kindlameelsuseta ei ole elu poolt ette visatud katseid nii kerge ületada. Hommik on esimene hetk, kus anname päevale ja selle tulemustele värvi, siis ilmselgelt on oluline päeva kohe nö õige jalaga alustada, aga hoida neid harjumusi ka päev läbi. Nii olen ka oma klientidele, kes on alustamas uue ettevõttega või seda uuele tasemele viimas, öelnud, et kui tekib palju võimalusi, mida oma ajaga teha, siis vaata, mis neist viib sind tegelikult sihile ja vali see. Mitte tegevus, mis on lihtsam, ajutiselt põnevam, aga tegelikult ei panusta sinu eesmärgile mitte kuidagi. See on meelekindlus.
Allolevad harjumused on tõesti osa vaimselt ja ka füüsiliselt tugeva inimese päevakavast. Nii siis tõlkisin need “7 vaimselt tugeva mõtteviisiga inimeste võimsat harjumust” INC.com-ist, mis väidab, et need on Ameerika olümpiavõitjate ja mereväelaste tehnikad vaimselt tugevaks jäämiseks. Endale panin nähtavasse kohta, et oleks meeles neid harjumusi harjumusteks muuta. Loodan, et aitavad ka sind!
Vaimselt tugevate inimeste võimsad hommikused rutiinid
- Harjuta positiivset enesega rääkimist
Uuringud näitavad, et ütleme iseendale hinnanguliselt 300 kuni 1000 sõna igas MINUTis. See on põhjus, miks merejalaväelased peavad positiivset enese-kõnet oluliseks viisiks raske päeva ületamisel. Kui nende õhu voolamine on vee all ära lõigatud, siis suudavad nad situatsioonist välja tulla kinnitades endale, et kõik on korras ja mõeldes positiivselt. Kõlab klišeelikult? Jah, kuid see toimib. Sina võid alustada sellega, et hommikul ärgates, toiminguid tehes ja tööle sõites mõtle päeva peale läbi positiivsuse prisma, kinnita, et päev saab olema ilus/asjalik/sujuv/edukas – mis iganes on sulle hetkel oluline.
- Visualiseeri ülesannetega toimetulekut
Olümpiasportlased kasutavad visualiseerimist kui efektiivset viisi, et jääda tugevaks oma maratonijooksmisel, lõpmatutel ujumistreeningutel. Nad ei visualiseeri niivõrd finishi-joonel olemas vaid pigem seda, kuidas nad oma liigutusi teevad. Mina ei ole küll olümpiasportlane, kuid kasutasin seda tehnikat oma esimesel võistlussüsta võistluse eel ning eelmise päeva suurest hirmust ja ebakindlast sõidust ei olnud võistlusehommikuks midagi järel. Paati istudes ja aerutama hakates tõin taas (silamde) ette eelmisel õhtul vaadatud tipp-sportlaste kehaliigutuste pildi, mida olin endale ette mananud ja kehast läbi tunnetanud. Rüht, liigutused läksid paremaks ja hirm taandus. Selline visualiseerimine on teaduslikult tõestatud viis oma tahtejõu suurendamiseks. Olgu see siis maratonijooksus või oma keeruliste tööülesannete, pikkade koosolekute ja oluliste otsuste tegemiseks. Oma ülesannet visualiseerides justkui viiksid seda ellu parimal viisil annab nii enesekindlust selle reaalselt elluviimiseks kui ka aitab näha uusi lahendusi.
- Tee raskeim ülesanne esimesena
Väga kerge on jätta kõige raskem (tihtipeale ka kõige olulisem) ülesanne päeva/nädala/kuu lõppu. Tegelikult peaks aga päeva alustama just kõige raskema või ebameeldivama ülesandega. Motivatsioon ja tahtejud on piiratud ressursid, mis päeva jooksul vähenevad, seega tee oma olulisimad asjad hommikul ära, et olla kindel, et sul on selle lõpuleviimiseks piisavalt energiat. Kusjuures, kui sa seda teed, siis kõik teised ülesanded tunduvad kui imelihtsad ülesanded. Piece of cake!
Lisasoovitus: Ära lase end hommikutel uputada e-kirjade vastamise merre. Vasta vaid kõrge prioriteetsusega kirjadele ja jäta teised päeva teise poolde või selleks hetkeks kui olulised asjad tehtud.
- Ära anna oma jõudu ära
Kui tihti oled mõelnud midagi järgnevat “See kolleeg ajab mind hulluks!”. TED Talk staar ja motivatsiooniekspert Amy Morin ütleb, et selline mõtlemine “annab sinu jõu ära.” Sele asemel, et mõelda, kuidas su töökaaslased sind hulluks ajavad (või et tööpäev on stressirikas), soovitab Morin võimsat alternatiivi: teadmist, et “sinu maailm on selline, nagu sa selle teed.” Selle asemel, et uskuda, et pead ärkama varakult ja minema stressitekitavat tööd tegema, hakka mõtlema seda kui võimalust saavutada soovitud edu ja luua maailmas muutust. See ei tähenda musta valgeks muutmist vaid pigem loovate lahenduste ja läbi teadliku enese elu kujundamise päris situatsioonide muutmist. Kui oled tööl, mis sulle stressi tekitab, siis hakka kohe mõtlema, mis oleksid võimalused seda muuta.
- Väldi võrdlusi (ja Facebooki)
Kui sinu hommikurutiini sees on ka Facebooki või mõne muu sotsiaalmeedia kanali voo vaatamine, siis alustad päeva vale jalaga. Sotsiaalmeedias näed sa “täiuslikku” maailma. Parimaid pilte, meeliülendavaid emotsioone, mis panevad sind kohe end sell pildiga võrdlema ja tekitab alateadlikku soovi teistega sammu pidada. Tegelikkus ei ole kellelgi nii ühekülgselt särav ja teiste parimad hetked ei ole sinu jaoks võibolla need õiged ja rõõmu toovad hetked. Ainuke inimene, kellega sa end võrdlema pead oled sina ise eile. Keskendu ainult enda arengule, see on parim viis päevaga vaimselt tugevalt alustamiseks.
- Liigu ja prioritiseeri tervist
Taas, on teaduslikult tõestatud, et füüsiliselt tugev olemine omab olulist osa vaimselt tugevaks olemisest. Pole ime, et väga edukad inimesed kanaldavad oma energiat treeningule enne kui nad tööle lähevad. Füüsiliselt enda eest hoolitsemine tekitab alati hea tunde, annab juurde energiat, vabastades stressist ja päeva jooksul tekkinud koormatest. See tekitab sinu ajus “ruumi”, sest paljude spordialade puhul ei ole võimalik mõelda samal ajal tööle ja teha sporti. Isegi kui on, siis liikumise hetk võiks olla aeg iseendale. Treeningus käimine kindlasti aitab ka juba meelekindluse tekkimisel, sest distsiplineerib sind ja tekitab harjumuse, mida järgida. Nii saad selle distsipliinist õppida ja prioritiseerida asju tööl, võtta kontroll oma ajakava üle ja kujundada nii stressivaba, loov keskkond.
- Ole oma lähedastega ühenduses
Ma ei tea, kas see peaks just hommikul olema, kuid olen nõus, et edukas ettevõtja või juht või ekspert olemine ei tähenda kõige muu kui töö ohverdamist. Ka kõige kiirema ajakavaga inimesed peaksid leidma aega oma lähedastele, perele, sõpradele ja arendama tähenduslikku elu väljaspool tööd. Minu persoonibrändi mudelis on lisaks oluline koht hobidel ja silmaringi avardamisel kui viisil olla valmis igasugusteks üllatusteks karjääriteel ning võimaluseks eristuda teistest läbi just oma huvide. Samas, lähedastega suhtlemine annab sulle puhkust, naudingut ja rõõmu teistest ja iseendast. Selleks me ju tegelikult elamegi, et elu tema mitmekülgsuses, tema erinevates etappides ja erinevate inimestega nautida.
Need olid seitse harjumust, mida igaüks võiks järgida, et oma eesmärkideni jõuda. Eeldades, et eesmärk on muidugi paigas. Harjumused on meie kõige suuremad liitlased ja ka kõige suuremad vaenlased, seega tee nagu Og Mandino ütleb: tee oma harjumustest enda liitlased! Võin omalt poolt kinnitada, et positiivsest mõtlemisest, liikumise ja eraelus tähenduse loomiseni kõik on mänginud minu elus tähtsat rolli, et jõuda siia, kuhu olen soovinud, et olla rahul oma valikutega ja teadlikult tegutseda oma ettevõttega. Järjepidevus õiges suunas on võtmeks, mida nüüd õpetan ja milles ka oma kliente kaasa aitan.
Sea omad eesmärgid, kujunda oma positiivsed harjumused ja tunne elust mõnu!

Mina Aidu karjääris süstavõistlustel. Spordi tegemine on õpetanud mulle palju vaimselt ja füüsiliselt tugevaks olemist.

Persoonibrändi Agentuuri asutaja, persoonibrändi ja kommunikatioonijuhtimise nõustaja, ettevõtja, elustiili blogija. Minu fookuses on toetada neid, kes plaanivad tuua enda elus ja maailmas positiivseid muutusi, luua oma elu oma tingimustel. Teen seda läbi tervikliku persoonibrändi, mõjujõu avastamise ja vaimse treeninguga. Vabal ajal joon liiga palju kohvi, katsetan taimsete toitudega, päästan kasse ja tegelen raja-aerutamisega.