• et
  • en

5 sisukat videot, mis panevad mõtlema ja tegutsema (Tim Ferriss, Jack Ma, Mel Robbins, Simon Sinek, Emily Jackson)

Mida teha, kui endal on mõtted otsas?

Tead küll seda hetke, kui tunned, et lükkad asju edasi, energiatase pole see, mõte, miks sa midagi teed, ei ole enam nii selge. Oled justkui platoo peal, kust edasi ei oska liikuda, halvemal juhul tunned end vastu seina olevat. Aga tegema peab midagi, samas ju kõik hästi, kliente isegi on, tööd on, oma eriala ka, ei saa ju kurta, sest teistel on halvemini või teised arvavad, et sul on “kõik olemas”, mis sa virised!

Ka kõige parematel eluhetkedel, kui oled justkui kõik saavutanud (ja eriti just siis. Seda enam, kui oled vaid saavutamisele ja tulevikueesmärkidele keskendunud, mitte protsessile), tekivad meil kahtlused, asjade edasilükkamine, suluseis ja ka segadus.

 

Simon Sineki oluline tähelepanek: töörahulolu ja suhted, nende tugevdamise jaoks ei saa kunagi olema app-i. Ise peab pingutama. Alustada tuleb endast.

Eneseabi või vajalik kick?

Raamatupoodides võib leida tohutult palju eneseabi raamatuid, samuti on pea igal Facebooki lehel mõni hea motiveeriv tsitaat. Youtube on täis inspireerivaid kõnesid. Teised võivad küll öelda, et ah, et loed jälle eneseabi asju, see ju kõik üks tühi jutt … Ja ongi, kui sa jääd ainult lugema ja tegusid ei tee ja praktikasse ei pane.

Mina olen elu jooksul päris palju nii eneseabi raamatuid, videosid läbi lugenud. Olen ka psühholoogi juures käinud, kui töökoormuse tõttu enam ei jaksanud. Ja mul on ka välja kujunenud oma lemmikud videod, tekstid ja tuttavad, mis ja kes suudavad mind õigel hetkel õigesse meeleollu panna, et edasi liikuda rõõmsamalt ja tähenduslikumalt. On ka minu loodud ja kasutatav persoonibrändi idee omamoodi eneseabi, kui seal ei oleks tugevat strateegiat ja kommunikatsioonielementi juures. Tihtipeale persoonibrändi strateegia konsultatsiooni tulevad juhid avastavad, et nad ei peagi alustama turunduskampaaniast vaid lõpuks saavad paika enda isikliku visiooni ja päris enda tegelikud sisemised soovid. Jah, just see on esimene samm hea eneseturunduse tegemiseks! Nii see konsultatsioon kui ka paljud eneseabiraamatud annavad õigel ajal ja õiges doosis (ja õigesti kasutatuna) vajaliku valguse tunneli lõpus, kust liikuma hakata. Vahepeal tunneme just suurtes, tuntud tegijates ja nende mineviku kannatustes, nende loos ära ka enda heitlusi ja paraku see toetab. Näitab, et päris palju on meile veel võimalik.

Metsa mingu need tingimused. Mina loon võimalusi. – Bruce Lee

Mis motiveerib ja inspireerib mind?

Soovin seega sinuga jagada videosid, mis on osa mind inspireerivatest vahenditest. Videod, kus räägivad need, kelle sõnad minuga resoneeruvad, kes panevad mind mõtlema ja ka TEGUTSEMA. Need ei ole videod, mis ütlevad, et mõtle positiivselt (kuigi ka see on vajalik). Need on lihtsad, tagasi maa peale toovad tähelepanekud, lood, mis aitavad endalgi näha võimalusi ja panevad sind oma ajurakke ragistama – kuidas saan teha oma elu paremaks ise. Mitte lootma ja ootama teiste peale. Mitte süüdistama tingimusi, vaid looma võimalusi. Just see on olnud ka minu elu töö. Võtta ära valu, mida inimesed tunnevad, kui neil on mulje, et miski pole võimalik. Aidata näha võimalusi igal pool ja olla piisavalt eneseteadlik ja valmis riskimiseks, et just valida õiged võimalused, mida võtta.

Võta see nädalavahetus endale aega ja vaata need videod läbi. Saada või lisa kommentaaridesse videosid, mis sind on julgustanud ja anna tagasisidet, mis persoonibrändi blogis ja minu tegevuses on sind inspireerinud tingimused enda kätesse võtma!

Simon Sinek

See video üllatas mind ja pani samas paljud asjas, mis tänapäeva ühiskonnas toimuvad sõnadesse. Me oleme juba nii harjunud koheselt asjade ehk oma vajadustele rahulduse saamisega (instant gratification), et me ei oska enam pingutada. Mina tunnen pingutuse võlu ja valu nüüd oma sportlike eesmärkide poole püüeldes ja see on mõjutanud kogu minu elu, mu tööd ja (koostöö)suhteid. Vaata, kui palju sa tegelikult pingutad ja kui palju tegelikult alla annad.

Loe ka Simon Sineki siin blogis olevat raamatuarvustust “Start with Why”-le, miks on oluline küsida MIKS.

Mel Robbins

Olen ikka öelnud, et kõik on otsuse küsimus. Mel Robbins ütleb seda paremini. Ei ole päris nii, et “ma hakkan tegutsema siis, kui vaim peale tuleb”. Paljud alustavad elustiili ettevõtjad mõtlevadki, et asukohavabadus ja elustiiliettevõtlus tähendab poole päevani magamist “ja siis vaatan, kas on tuju midagi teha”. Ei. Ei tulegi tuju, eriti kui seda väga pikalt praktiseerida. Seetõttu ongi pikaajaliste töötutega nii raske tegutseda, sest neil on kadunud tööharjumus. Isegi tarkadel, kogenud, suurepärastel ekspertidel on seda vaja. Nii olen oma coachingu käigus mitme kliendi puhul alustanud hoopis tööharjumuse juurutamisega – iga päev, kindlal ajal teeb kindlaid asju ja raporteerib pärast mulle. Mel pakub välja uue viisi, kuidas end käima lükata.

Tim Ferriss

Tim Ferriss on tuntud. Ta algatas ilmselt elustiili ja asukohavabaduse idee ja tegi selle võimaluseks paljudele inimestele üle maailma. Tükk aega ma teda enam ei jälginud, kuid see video pani mõtlema. Ta pöörab tähelepanu olulistele asjadele. Üks mõte, et keskendu asjadele, mida sa saad kontrollida, mitte asjadele, mida sa ei saa. Muide see on ka oluline põhimõte soorituspsühholoogias, mida õpetatakse sportlastele, et nad paremini ebakindlusega, mis spordis paraku väga tavaline on. Nii ka juhtimises. Ettevõtjana, või olles karjääri lahkteel tahaks paljusid asju kontrollida. Enamasti asju, mida ei saa, unustades asjad, mida saad kontrollida ja millega saad enda jaoks suuri muutusi ellu viia.

Jack Ma

Jack Ma on huvitav karakter. Kui sa oled visionäär, kellele tundub, et teised ei mõista ja ei näe seda, mida sina näed, et on võimalik, siis ilmselt on sul õigus. Sinu visiooni ei saagi keegi teine näha. Selle pärast ära usu ka teisi, kui nad ütlevad, et see pole võimalik või nii asju ei tehta. Ma julgen lisada, et ka sa ise ei tea, mis kõik TEGELIKULT võimalik on. Seega ära sea ka ise endale piire.

l

Emily Jackson

See viimane video on aerutajast. Kui sa oled mind jälginud, siis tead, et aerutamine on minu viimaste aastate uus kirg olnud, mis on minu igapäevaellu väga palju organisatoorseid muudatusi ja olulisi valikuid. Kuna aga olen eluaeg elustiili kujundamisega tegelenud ja seda “jutlustanud”, siis pole see justkui midagi uut. Panin selle siia, et sina, kes sa mõtled, et ei ole võimalik oma hobide, oma sioovide ümber elu luua, siis … mõtle uuesti. Enne vaata video läbi. Me ise loome palju stereotüüpe ja eeldusi, mida ka usume. Nii on tegelikult mugavam. Kuid nii ei saa kunagi elada elu, mida soovid ja elu, mida väärid.

 

Milline video kõnetas sind?

Jäta oma kommentaar