• et

Kuidas turvaliselt palgatöötajast ettevõtjaks hakata

Olen olnud ettevõtja 6 aastat. Sellele eelnes pikaaegne töö mittetulundusühingus, seejärel avalikus sektoris. Mõlemad kogemused tähendasid sisule keskendumist, tähenduse loomist ja ühiskonna teenimist. Ettevõtlusmaailm oli minu jaoks väga võõras, küll aga ei olnud võõras ettevõtlikkus ja eesmärkide poole püüdlemine. Just need omadused on olulised nii ettevõttes edu saavutamises kui oma enda soovikohase elustiili kujundamises.

Ettevõtlus, isegi kui see on seotud sinu kirega ja maailma paremaksmuutmisega, vajab aga veidi teist lähenemist. Paljud ekspertide poolt algatatud ettevõtted kukuvad läbi, kuna ettevõte luuakse ennast uueks rolliks ette valmistamata. Ja uus roll see on, sest lisaks sellele, et pead olema hea oma professionaalses töös, pead haldama ka palju muid küsimusi ning arvestama teistuguse elustiiliga. Mina õppisin seda läbi oma vigade ja ilma igasuguse ettevalmistuseta. Olen üks neist, kes ühel päeval lahkumisavaldusega juhi juurde läks, sest nägin, et muidu sõidan kogu aeg vastu seina ja kasu ei ole minul ega tööandjal. Olen suutnud viimased 5 aastat täielikult tegutseda oma ettevõttega, tagades mugav elustiili töö ning nõustades juhte, vabakutselisi ja ettevõtjaid, kes soovivad ise valida oskused, mida oma töös kasutavad ja luua tõeliselt unikaalset sisu. Just oma isikikust kogemusest koorusid järgnevad soovitused, kuidas hakata liikuma oma vabaduse poole, palgatöötajast ettevõtjaks või ühest valdkonnast või tööandja juurest teise. Kõik algab mõtteviisist, et sina ise oled oma elu juht, turundaja ja spetsialist.

 

11 soovitust palgatöötajast ettevõtjaks üleminekul

Alusta algusest, tea lõpp-punkti, ole valmis teekonnaks! – Liisi Toom palgatöötajast ettevõtjaks hakkamise kohta

  1. Tee endale selgeks, miks soovid palgatööd vahetada ettevõtja elu vastu. Mis sind praeguses olukorras tegelikult häirib? Kas ettevõtjaks olemine on sellele lahendus? Miks sa ettevõtjaks tegelikult hakkad? Sama kehtib ka kui mõtled karjääri kannapöördele või lihtsalt töökoha vahetusele. Tihtipeale ei ole tegelik probleem seal, kus me seda näeme. Tõelise küsimuseni jõudmiseks on vaja enda vastu aus olla ja kasutada vajadusel professionaalse nõustaja abi, kes oskab esitada õigeid küsimusi.
  2. Kui otsus tehtud, pane paika eesmärgi saavutamise (ettevõtjaks hakkamine) ajaraamistik ja kindlad tegevused, mida kunas teed.  Kasutada saad nt minu loodud aastaplaani, mis on paljude ettevõtjate käest saanud kinnitust, kui väga hea tööriist prioriteetide seadmisel.
  3. Hinda muudatusega kaasnevaid kulusid ja riske. Öeldakse, et sul peab alati olema raha nii palju, et saaksid 6 kuud ära elada (oma kulutuste mahus – kulutuste suurus on aga igal ühel erinev). Kas sul on see raha olemas? Kas sul on olemas raha ettevõttega seotud esmasteks kulutusteks (olgu selleks arvuti ost, kontori rent, turunduskulud või mõne muu sinu ettevõtte seisukohast olulised kulutused). Alusta kohe raha kogumist ja vähenda tehtavaid kulusid. Mis on sinu plaan B, kui ettevõtlusega ei suju? Mis on alternatiivsed teenused või tööd, mida teha saad või kaua ilma tööta vastu pead?
  4. Katseta plaanitud tööd ja elustiili vabakutselisena, vabatahtlikuna kindla perioodi jooksul, et saada vastused küsimustele: Kas see töö sobib sulle (ajakava, tegevused, mida pead reaalselt tegema)? Millised on ettevõtlusega seotud küsimused, mida pead veel lahendama? Kas leiad kliente, kes on valmis tegelikult ka maksma? Milline on kliendi tagasiside?
  5. Saa mõned kliendid enne, kui lahkud palgatöölt. Klientide hulk sõltub sinu teenusest või tootest. Palgatöölt ettevõtjaks üleminekul on tugevaks toeks see, kui sul on vähemalt nii palju kliente, kes katavad sinu esmased kulud. Klientide olemasolu on ka sulle endale vaimses mõttes toeks. Ettevõtjana nullist alustades võib klientide vähesus – või kui neid üldse ei ole – tekitada stressi ja frustratsiooni, mis pärsib sinu enda tegevust ja motivatsiooni. Selle pärast on oluline ka kohe ettevõtte loomise alguses tegeleda nii oma teenuse turundamisega ning võtta hea juhtimiscoach, kes aitab olulisest muudatusest sinu elus kergemalt ja võidukalt välja tulla.
  6. Alusta persoonibrändi kujundamisega kohe. Tee seda alguses radari all, seejärel, kui firma loodud ja vanast töökohast lahkutud (või kui on legaalne õigus), alusta suurelt, tee kõik, et ületada lävi kliendi silmis, et oleksid nähtav – kui see on sinu valdkonnas vajalik. Oma persoonibrändi analüüsimiseks vaata videot persoonibrändi auditist – kuidas avastada ja esitleda enda erilisust.
  7. Loo ise oma tööharjumus just sellisena, nagu sa soovid – see on sinu ettevõte ja sinu elu! Kui loodu sulle ei meeldi, siis pole ju mõtet ka palgatöölt ära tulla! Kui oled palgatöölt lahkunud ja ettevõtte asutanud, kuid veel ei ole kliente, siis võta igapäeva kui tööpäeva. Sea oma ajaplaan, kus on märgitud ära nii klientide leidmine, enda arendamine valdkonnas aga ka loomulikult pakutava teenuse pakkumine – leia viis teha tööd ka siis, kui sul kliente ei ole.
  8. Ettevõtja elu võib, aga ei pea olema 24/7 töö ja pingutus. Edu saavutatakse pikaajalise töö tagajärjel, olles järjepidev. Selleks on vaja aga säilitada vaimne ja füüsiline tervis. Leia aega eneserefleksiooniks ja puhkuseks. Aeg enda patareide täitmiseks ning eneseanalüüsiks – kas saavutatu on see, mida soovisid? Kas oled rahul ja kui ei, siis mida teha, et rahulolu saavutada? Õpi pingeid maandama. Mõned coachingu küsimused, mis aitavad oma potentsiaali avastada.
  9. Kaasa 1-2 usaldusväärset sõpra või valdkonnakaaslast, kes sind mõistaks, toetaks ja julgustaks. Liitu või loo oma mastermind grupp, käi ettevõtlusnõu saamas selleks loodud organisatsioonides, investeeri heasse coachi ja turundusspetsialistidesse, kes aitavad kiiremini esimeste tuludeni jõuda.
  10. Ole valmis tagasilöökideks ja ajakuluks, mis kaasneb uuena tururle tulekuga. Kõik ei lähe pea kunagi nii, nagu me plaanisime, paljusid asju ei oska me ette näha. Seega jäta alati väike protsent võimalust, et miski sinu loodavas või loodud ettevõttes vajab ümber kalibreerimist. Läbikukkumised tuleks sõnastada pigem uuteks võimalusteks, sest seda nad just ongi – võimalus leida uusi ja paremaid teid teenust pakkuda ja oma elu korraldada. ratsionaalselt positiivne mõtteviis viib sind kaugele!
  11. Kategoriseeri oma teenuseid: on teenused, mida me ei taha väga pakkuda, kuid mis on parema sissetulekuga ja millele on suurem nõudlus ja on need teenused, mida soovime pakkuda, mis on aga kallimad ja klient ei pruugi veel vajada ega sellest teadlik olla. Alusta vajadusel esimese pakkumisest, kuid oma turunduses fokusseeri ALATI teisele. Vastasel juhul jäädki tegema tööd, mida sa ei taha. Kuidas oma teenuseid strateegiliselt kujundada ning sellest lähtuvalt oma turundust teha, saad küsida ettevõtte juhi coachingul.

 

Tähendusega, täisväärtuslik ja rahuldustpakkuv töö

Ettevõtjaks hakatakse mitmel põhjusel. Võimalusest, väljakutsest, vajadusest. Misiganes põhjus sinul on, on abiks, kui oled enda jaoks sammud läbi mõtestanud. Tegelikult on ise enda tööelu teadliku kujundamise korral väga väike vahe, mis töövormi sa valid, oled sa 9-5ni tööl, ettevõtja kiire elustiiliga või digitaalne nomaad ja asukohavabaduse väärtustaja. Rahulolu ja tähenduse toob sinu enda teadlik valik.

Ülaltoodud soovitused ettevõtjaks hakkamisel on minupoolne lühike ja samas päris põhjalik ülevaade teemadest, millele mõelda palgatöötaja mõtteviisist vabanemiseks. Julgustan sind tegutsema, uusi võimalusi nägema ning ise oma elu kujundama just nii, et see toob sulle rahulolu!

 

Foto allikas.

Leave a Reply