• et

Kuidas olla vaimselt kuulikindel?

100% stressivaba?

Keegi ei ole lõpuni kuulikindel. Ei vaimselt ega füüsiliselt. Saame selle asja enne kokku lepitud. Ei ole võimalik, et teed mõned harjutused, muudad mõtteviisi ja eluks ajaks oled vaimselt tugev. See ei ole see, mida ma tahan öelda või anda sulle lubadust, et “tee nii, nagu ma soovitan ja sa ei pea kunagi tundma hirmu, olema nõrk ja väsinud ja stressis.” Kõik, kes seda lubavad müüvad õhku.

Igalühel on murdumispunkt – on üks Ameerika mereväelane öelnud. Ja nii on. Nii töös kui isiklikus elus, oma väljakutseid seades peaksime mõistma, et stress ja väljakutseterikas tegutsemine on vajalik, et oma piire nihutada, kuid see peab olema teadlik. Teadlik just selles osas, et mingi hetk on vaja teha pausi, puhata, reflekteerida ja õppida positiivseid toimetulekustrateegiaid. Olles viimased kaks aastat rakendanud spordiga seotud soorituspsühholoogiat oma töös psühholoogia lektorina sõjaväeliste juhtide arendamisel. Psühholoogilised oskused on juhtidele äärmiselt olulised, eriti töös, kus kriisid on igapäev, oht on tajutav ja vägagi eluline. Sama kehtib ka paljuski tänapäeva tööturul ja arvestades meie jaoks uut pandeemia-keskkonda.

Otsin ikka uusi lugusid ja raamatuid inimestelt, kes ise sõna otseselt tulejoonel olnud on ja täna jagan mõnda mõtet raamatust “Becoming bulletproof” Evy Poumpouraselt, kes oli eriagent, Ameerika Ühendriikide salaagentuuris. Ta turvas nii presidendi perekonnaliikmeid kui oli abis ka 9/11 sündmustel ja jagab oma mõtteviisi, väljaõppes kogetut kui ka õppetunde oma “klientidelt” ehk siis maailmajuhtidelt, keda ta turvas.

Vaimse kuulivesti loomine

Siin on vaid mõned mõtted, mis mulle silma jäid ja mida ise kas rakendan või püüan endas rakendada.

1. Raskem murda.

Vastupidavustreening, nii füüsiline kui vaimne, tähendab, et sind on raskem murda. See tähendab teadlikku tööd oma oskustega, et sa ei kukuks läbi eksamil või suudaksid pidada sammu. Sõjaväelises treeningus tahetakse näha, keda võib päris sõjas usaldada. Nii osati isegi loodetakse, et need, kes pole huvitatud tugevamast treenimisest, annaksid alla. Kui sa annad alla nüüd, kui kaalul on vähe, siis ilmselt annad sa alla ka keerulisemates olukordades. Selle pärast pisiasjad muutuvad tähtsaks ja neid jälgitakse, hinnatakse: Sinu käes võib olla kellegi teise elu. Mõtle sellele nii: Sinu elu on sinu teha, eks? Kui sa aga iga päev loobud tegemast midagi, mis sinu arengu jaoks on oluline, mida sa pead tegema, et olla targem, osavam ja lähemal sellele, mis on sinu visioon ja väljakutse, siis kuidas sa üldse loodad oma visioonini jõuda? Kui sa täna trenni ei lähe, siis oled kaotanud ühe päeva. Ühe päeva võrra on sinu eesmärk kaugemal. Vahepeal võib see samm olla imeväike. Vahepeal tähendab sammu astumine hoopis puhkust, aja mahavõtmist. Ma olen kindel, et sa tead, mida sa peaksid tegema, et näidata esmalt iseendale, et sa suudad oma eesmärkide poole liikuda. Siis saavad ka teised usaldada. Kui iga päev teed sammu enda tugevamaks-targemaks saamiseks, siis on sind raksem murda.

2. Kaitse end teiste inimeste toksilisusest.

Sinu vaimne raudrüü, kirjutab Evy, on sisemine tulemüür teiste inimeste haigettegevate sõnade või tegude eest, mis muidu võiks sind õõnestada. Selline turvis aitab sul valida, mida võtta endasse ja mida mitte ning jääda tugevaks selle kõige sees. Selle loomiseks on mitmeid meetmeid, üheks on enda sisemise suveräänsus, iseseisvus ning huumor. Luues enda sees psühholoogilise kindluse ning püüdes situatsiooni kasvõi musta huumori prisma läbi näha, suudad taluda rohkemat siis, kui sul pole muid tööriistu, kui sa ei saa lahkuda.

3. Hormeetiline effekt.

Eelmine aasta alustasin taliujumist ca märtsis, nüüd septembris, et olla valmis.

Meditsiinis tähendab hormees keha võimet tugevduda vastuseks väikestele stressidoosidele. Se eon nagu vaktsiini saamine: väike doos mürki, mis aitab olla tugevam haigusele. Sõjapsühholoogia valdkonnas räägitakse ka stressi inokulatsioonist ehk siis treeningust, kus treenitavaid pannakse järjest, samm-sammuliselt suurema pinge alla, et tõsta vastupanuvõimet. Teadlikult tehes õpid enda loomupäraste reaktsioonide kohta, märkad stressiga seotud kehalisi ja mentaalseid reaktsioone ja saad vastavalt end treenida teistmoodi, toetavalt, reageerima. Seda teen ka psühholoogiliste oskuste treeningus oma klientidega ja oma töös militaarmaailmas. Rääkimata iseendast. Mõtle kasvõi taliujumisele: kui hakkad juba praegu, suvi-sügis hooajal vees käima, mis on küll jahe, aga mitte liiga jahe, siis iga päev käies harjub keha järjest külmeneva veega ära. Õpid iga kord oma keha kontrollima, hingama ja taluma külmemat vett. Kui aga keset -20 kraadi otsustad, et nüüd oleks õige aeg talisuplust teha, võivad tagajärjed olla kohutavad.

4. Üksi olemine.

Evy toob välja, et üksi olemine ei ole ühiskonnas praegu väga populaarne. Omada mõju (teiste ja enda üle), tähendab teada, kunas eemalduda teistest. On aegu, kus oleme teiste arvamustele vastuvõtlikumad. Inimesed võivad meid segadusse ajada, endas kahtlema panna ja täiesti viia meid omaenda eesmärkide saavutamise radadelt eemale. Mõnikord laseme teistel täiesti vabatahtlikult end mõjutada. Tihti me ei aimagi, kui palju meie sõprade, vanemate ja kolleegidegi arvamused mõjutavad meie otsuseid. Selle vastane ravi on üksi olemine ja enesereflektsioon. See aitab sul mõista, kas hääled sinu peas, ideed, otsused ja suunad on sinu enda või teiste omad. Olen ise korduvalt avastanud kui tähtis on aeg maha võtta (kusjuures kasvõi 5 minutit enne tähtsa otsuse tegemist, kui rohkem aega ei anta) ja tõeliselt kuulata ja tunnetada: mis tõimub? Mida ma tegelikult tahan? Mis on minu tegelik motiiv? Sa ei pea alati teistele oma motiive seletama ja alati ei pruugigi sa valida enda vajaduste järgi. Kuid on kasulik, kui sa ise oled oma otsuse tagamaadest ausalt teadlik. See tugevdab sind ja aitab ka halbadest valikutest tugevamana välja tulla.
See üksi olemise küsimus tekitab minus eriti palju mõtteid. Jagan neid sinuga.
Üks asi, mida ma persoonibrändi strateegiates konsulteerinud või juhtimiscoachingutes aidanud märkata olen, on julgus olla oma valikutega üksi. Sinu isiklik bränd on midagi totaalselt unikaalset. Sellel ei ole üldiseid reegleid ja norme. Jah, kui tahad teha enda nimest massitoodet, siis võivad kehtida eneseturundusreeglid. Kui sa lood sisulist persoonibrändi, mis on sinu tööriist soovitud elustiilini, põhineb isiklikel väärtustel ja eetikal, siis sa pead õppima end tundma. Mis enam, on üsna kindel, et sinu ambitsioonid on kõrgemad, kui kellelgi teisel selles valdkonnas. Sa LOOD ISE oma valdkonna ja oma raja loojatel pole tihtipeale teisi, kellega koos seda luua. Ja see on hea asi.

Viimane mõte Evy-lt: Leia oma tee, tähendus ja kõnni seda sirge seljaga.


Nüüd mis on sellel seost kuulikindlusega?

Tähenduse loomine kui no. 1 vaimse tugevuse tõstja

Ei ole mingit küsimustki, et nähes ja tundes tähendust oma töös, elus ja tegemistes, tehes missiooniga tööd, oled sa vaimselt tugevam. Pead vastu väljakutsetele, leiad lisaenergiat ja pingutus ei ole nii laastav. Lisaks oled valmis kauem ja loovamalt lahendusi leidma ja pingutama. Seega: mis on sinu töö, elu tähendus sinu jaoks? Just täna? Olen oma 12 coachimise aasta jooksul näinud nii paljusid erineva valdkonna eksperte, kellel on oma tähendus ja põhjendus, miks nad oma tööd teevad. Just sel hetkel kui nad “Miks?” küsimusele põhjapaneva vastuse saavad, hakkavad asjad liikuma ja lahendusi leidma. Olgem ausad, see “Miks” ei tule alati kergelt ja selleks on vaja nii tööd teha, kogemusi omada kui enesereflektsiooni teha ning ka coachil peegeldada lasta.

Milline on sinu vaimne kuulivest? Auguline? Õhuke, tugev? Ripub seinal või iga päev seljas? Mida vajad täna, et selgemalt ja julgemalt edasi liikuda?

Loe veel:

Kui saan sind aidata vaimse tugevuse treenimisel ja tähenduse loomisel oma töös ja elus, võta ühendust gameplan@liisitoom.com.