• et

Kuidas luua elu – ja töörütm, mis ei põleta?

Hoides vaikselt LinkedInil silma peal, paistab, et puhkust nähtavuse kujundamise maailmast ei olnud kellelgi. Kerge foon enda nähtavuse hoidmiseks hoiti alati ülal. Kuigi see pole ilmselt suur aja- ega närvikulu, siis pidades silmas õppimise- ja tööhooaja algust, tasub enne paika panna viisid, kuidas end häälestada elurütmiks, mis ei põleta vaid aitab olla optimaalses sooritustsoonis. Optimaalne sooritustsoon on termin, mille võtsin tööst sportlastega, kus üks esimesi asju on optimaalse sooritsustooni määramine – see pole küll sama, mis ma siin postituses räägin, kuid kannab hästi edasi ideed, et me peaksime tajuma oma keha ja vaimu olukorda ja heaolu ning kas ja kuidas see meie sooritusele mõjub. Oluline on teada, et igaühe jaoks on oma sobilik (elu)rütm. Nii nagu me ärkame erineval ajal, meie produktiivsus on erineval ajal on ka meie puhkehetked ja sooritust toetavad rutiinid erinevad. Teadlikus sellest on võtmetegur, et luua sobiv elu- ja töörütm. Laiemas, karjääri ja elustiili kujundavas vaatenurgast võid sellega alustada minu raamatu “Valikute ristteel” kaudu, kus keskmes on just enda rütmi kujundamine. Mõned soovitused konkreetselt töö ja õppimise ooaja alguseks leiad järgnevast blogipostitusest. Oled teretulnud ka coachingule, et oma elurütmi planeerida ja hoida trajektooril või kutsuma mind sellest töökeskkonnas või konverentsil rääkima.

Meeldetuleks tööle naasemisel ja uue hooaja plaanide tegemisel:

1. Plaani esmalt puhkused:

Olgu tegemist 5 minutise värskendajaga päeva jooksul, päevased või pikemad ergutused ja puhkused trenni, sotsialiseerumise või hobide näol nädala jooksul, mõni akusid laadiv väljasõit kuu jooksul ja pikem isiklik/perega/sõpradega aeg 6 kuu jooksul. Puhkuseid peab olema erinevat tüüpi, arvestades töö olemuse, võimaluste ja pingutusega ning et väsimus ei kumuleeruks vaid suudaksid end piisavalt ära laadida. Tavaliselt lükatakse puhkus pikema puhkuse ajale, kuid selleks ajaks ollakse ise juba nii väsinud, et puhkuse esimene pool läheb üldse puhkuse lainele saamisele või haigusest taastumisele ja päriselt puhata ei jõutagi. Väldi seda läbi väikeste toniseerivate puhkepauside!

2. Arvestades kasvavaid väljakutseid, stressitaseme tõusu ja loomulikku tähelepanu kadu, mis pingutusega tekkida võivad

On normaalne, et mida edasi, seda keerulisemaks lähevad ülesanded, rohkem koguneb tööülesandeid, suhtekonflikte ja väljakutseid. Samal ajal on vaja arendada ka häid toimetulekuoskusi. Milliseid psühholoogilisi oskusi vajad, et hoida end optimaalses sooritustsoonis – ehk siis olla kohal, kui vaja ja seda täpselt seni, kuni on veel sinu vaimsele ja füüsilisele tervisele sobiv ja mitte grammigi kauem (Tasub meenutada tippsportlase, 8 olümpiamedali võitja Lisa Carringtoni sõnu, et “taastumine on minu töö”. Kas vajad tähelepanu suunamis oskust, et suudaksid hoida mõtted ühel ülesandel? Ärevuse maandamisoskust, et valmistuda ja olla enesekindel raportite esitamisel juhatusele, koolitse läbiviimisel uuel teemal või uuele sihtgrupile või hoopis läbirääkimisoskusi koostöölepingu sõlmimiseks mõlemale õiglaste tingimustega? Kõik oskused on arendatavad ja on normaalne, et ühel hetkel avastad, et need kompetentsid vajavad uuendamist ja arendamist, sest situatsioon on muutunud.

3. Kes on sinu neutraalne, hinnanguvaba ja aus kuulaja ja coach, kes toetab sind?

Võib-olla on selleks kolleeg, sinu enda juht või hea sõber, professionaalne coach või terapeut? Kas on oluline, et ta mõistab teemat või on hea kuulaja ja oskab aidata sul endal, teema eksperdil oma mõtteid lahti harutada? Vajad sa lihtsalt kedagi, kellega oma puhkehetki plaanida, kus tööst ei räägi või kedagi, kes aitab just strateegiaid luua ja oskusi arendada?

Milline rutiin aitaks sul hoida end optimaalses sooritustsoonis?

4. Meenuta, et kasvav väljakutse on normaalne osa arengust, kuid kummi ei saa lõputult venitada.

Märka, kuidas oled vastupidavam täna, kui olid eile, kui palju uusi oskusi enda hoidmises ja soorituses oled omandanud viimase aastaga ja kasuta seda enesekindluse tõstmiseks ja tegutsemise nautimiseks! Harjume oma arenguhüpetega nii ära, et tihti ei näegi, et meil on palju tööriistu, oskusi ja vaimset tugevust stressi, väljakutsete ja pingetega toimetulemiseks. Teadlikult seda kasutades saame vähendada igapäevast ärritumist, läbipõlemist ja enesekindluse kadu.

 

Vaimne vastupidavus on oluline treenitav oskus tippsoorituskeskkonnas

… ja tegelikult igaühele, kes paneb end proovile, võtab riske, kelle töö on tähenduslik ja mõjutab teisi. Aitan toetada individuaalselt ekspertide, juhtide ja sooritusvaldkonna inimeste eesmärkide seadmisel, psühholoogiliste oskuste täiendamisel ja treenimisel, et kujundada toimiv elurütm. Küsi lisa liisi@persoonibrand.ee