• et

Kuidas lõpetada endale takistuseks olemine

Suurepärasus ametialal on kõigile kättesaadav

Hiljuti uurisin seda, kuidas mõned inimesed saavutavad rohkem, kui teised ning mis selle taga on. Välja tuli, et peamised põhjused on 1. varajane algus, 2. keskkond, mis soodustas arengut, 3. inimese enda usk ja motivatsioon oma visiooni suunas liikumisel. Olgu tegemist muusiku, kunstniku, ärijuhi või sportlasega, sisemine kindlustunne, usk endasse ja oma visiooni mängib kõige rohkem rolli selles, kas ta saavutab edu või mitte, kas ta loob midagi uut, või mitte. Samas on laialt levinud arusaam, et “talendid sünnivad” ja on pärilikud. SEE EI OLE 100% tõsi! Pea kõik edukad ja maailma muutnud inimesed ütlevad kui ühest suust, et edu tuleb raske (aga endae meeldiva) töö ja pingutuse abil ja peab mõistma, et pole olemas läbikukkumisi. Nende elulood, olgu tegemist Steve Jobsi, Oprahi, Thomas Edisoni või kellegi teisega, näitab, et järjepidev töö oma valdkonnas parimaks saamisel ning väljastpoolt tuleva ebausu ignoreerimine on tee suurepärasuseni. Kui sa oled vähegi millegi suhtes kirglik olnud, mis teistele mõistetamatuks jääb, siis tead, millest ma räägin.

Sinu võimete piirid ei ole sünniga määratud!

Eneseusk peab olema .. ISEENESEL

See ei tähenda aga, et edukatel ei teki hetki, kus nad endis kahtlevad. Küll aga oskavad nad kahtlused kiiresti lõpetada ja ümber pöörata positiivseks, end innustavaks mõtteks. Nii tagavad nad endale enesearengu võimalused, suudavad juhtida ja juhendada ise end eduni. Sama töö on ka coachidel ja nõustajatel, kes aitavad nii kõrge saavutusvajadusega kui ka lihtsalt eluga ummikusse sattunuid oma negatiivsed mõtted positiivseks ja tegevust soosivateks muuta. INC.com artikkel toob välja 28 erinevat toksilist mõtteviisi, mida edukad inimesed väldivad või ümber mõtestavad. Tundsin nii mõnedki mõtteviisid ära nii enda kui oma klientide vabandustena. Just “vabandusena”, sest selline mõtteviis vabandab välja tegevusetuse, ootsustusvõimetuse, riskimise. Ja nii ka Edu. Paraku nii räägid end ise välja võimalusest kogeda midagi uut, nautida saavutusi ja edu eraelus või ametialal. Toon need takistavad mõtted välja, et saaksid ise mõelda, kas midagi on ka sinu peas võimust võtnud:

Nimekiri takistavatest mõtetest

  1. Ma ei ole piisavalt hea.
  2. Ma ei tea, kuidas seda teha.
  3. See ei õnnestunud eelmine kord.
  4. Mul puudub õige kogemus.
  5. Ma ei ole loomupäraselt ettevõtja.
  6. Ma võin läbikukkuda.
  7. Mul ei ole piisavalt raha.
  8. Ma pean esmalt kooli/ülikooli/koolituse lõpetama.
  9. Ma ei ole seda mitte kunagi varem teinud.
  10. Mu sõbrad saavad teada, kui ma läbi kukun.
  11. Ma ei ole piisavalt tark.
  12. Ma ei tunne piisavalt / õigeid inimesi.
  13. Mu vanemad ütlesid, et ma ei peaks seda tegema.
  14. See on liiga riskantne.
  15. See ei pruugi isegi võimalik olla.
  16. Ma ei käinud tipp-ülikoolis.
  17. Mul ei ole aega.
  18. Ma ei ole oma valdkonna tippekspert.
  19. See paistab mu CV-s halvasti välja.
  20. Siis mul ei ole töö-eraelu tasakaalu.
  21. Mu idee ei ole piisavalt hea.
  22. Teised inimesed on targemad kui mina.
  23. Keegi ei usu / ei hakka uskuma minusse.
  24. See võtab liiga palju aega.
  25. Ma ei saa oma praeguselt töökohalt lahkuda.
  26. Ma teen seda hiljem.
  27. See saab olema liiga raske ja keeruline.
  28. Keegi on seda juba teinud.

Kas tunned ära mõned mõttemustrid? Paljud nendest on alustavatel ettevõtjatel takistuseks esimese sammu astumisel. Kui kogenud ekspert koondatakse töökohalt, kus ta on olnud aastaid ja mida ta naudib, siis tõusetub mitmeid ülalmainitud mõtteid. Kui juhtub midagi, mis plaanid paigast lööb, on just need mõtted kerged tulema. Enesearengu jaoks on aga oluline olla esmalt teadlik, et sellised mõtted on olemas ja takistavad edasiliikumist, seejärel leida vastused – miks nad tulevad ning kolmandaks, tuleb leida viis neist loobuda. Seda siis kas läbi enese võimustamise, reaalsete lahenduste leidmise või ümber sõnastamise. Minu kogemus näitab, et kui ükskord on takistavad mõtted endale nö avalikuks tehtud ja reaalselt astutud sammud, mis tõestavad vastupidist (midagi, mida aitan kliendil teha nii karjäärinõustamises kui coachingus), siis on edasiliikumine kerge tulema. Olgu tegemist eneseturunduse, karjäärikannapöörde või lihtsalt olulise otsuse tegemisega eraelus.

Mida teha takistavate mõttemustritega? Kuidas ma saan negatiivse mõtte positiivseks muuta?

 

Võta vastutus enda kätesse

Ülalmainitud väited on tihtipeale valed ja alusetud. Kuna mingil põhjusel oleme hakanud neid uskuma, on raske rattast välja tulla. See vajab kannatust ja omamoodi tõestuse kogumist. Et anda sulle veidi tõuget negatiivsete mõttemustrite positiivseks muutmiseks, kasuta allolevaid küsimusi:

  • Uuri, kas see (mõttemuster, negatiivne lause, mida endale ütled) on midagi, mida sa saad kontrollida. Suuremat osa ülalmainitud mõtteid viitavad kontrollitavale situatsioonile või tõekspidamisele. Jah, kui kõik ütlevad, et sa ei peaks “seda” tegema, siis sa ei saa muuta nende arvamust (vähemalt mitte enne, kui oled võimatu võimalikuks teinud), kuid sa saad siiski otsustada ise proovida. Kui arvad, et su “ideed ei ole piisavalt head” siis kas sa oled kõigilt küsinud? Oled teinud piisava uuringu, et oma mõttele kinnitust saada või küsisid ainult ühelt juhuslikult inimeselt, kes poleks isegi sinu potentsiaalne klient? Enne loobumist, PROOVI, kontrolli ja ära jää uskuma teiste kogemusi. Nad võivad eksida!
  • Muuda negatiivne positiivseks. Tõeline muutus nõuab uut uskumuste-süsteemi. Asenda piiravad mõtted jaatavatega. Usu mind, see avab sinu jaoks uusi võimalusi, vähemalt alustad proovimist, mis on rohkem, kui paljud teised teevad. Proovides võid aga endalegi märkamatult samm-sammult oma unistusteni ja veel kaugemale jõuda.
  • Leia tõendusmaterjali. Püüa leida tõendusmaterjali ja kinnitust oma mõttele. Ma ei imestaks, kui  sa ei leia. Eriti mõtetele, kus kasutad “kõik”, “alati” sõnu. Vean kihla, et kui ütled, et “sul puudub oskus ja kogemus [et teha ametialaselt midagi, mida sa väga soovid]”, siis peale tunniajast vestlust minuga sa enam nii ei arva. Hakka pigem leidma tõestust, et oled seda “midagi” juba mingil moel teinud, saavutanud kasvõi väikesegi edu. Näiteks kui sa otsustad loobuda ettevõtte loomisest, kuna sa arvad, et sinus pole piisavalt ettevõtlikkust, siis püüa leida oma elust varasemaid näiteid selle kohta, kus sa olid ise initsiatiivikas, algatasid midagi uut, juhtisid gruppi või said rahastust oma projektile.
  • Unusta õpitu. Tihtipeale tuleneb meie otsus loobuda meie enda või lähedaste kogemusest. Me oleme õppinud, et “nii ei saa”. Päevad ei ole koopiapaberid. See, mis juhtus eile, teise inimesega, teises kohas, ei ole tõestus, et asi ei toimi. Tingimused muutuvad. Inimeste ootused ja vajadused muutuvad. saavutada edu ja luua midagi uut, tuleb unustada varasemad kogemused ja nendest tulnud negatiivsed uskumused. Püüa kogemusest õppida ja teha midagi teistmoodi, leia uusi võimalusi. Tagasilööke ei pea jätma tähelepanuta – nagu alguses öeldud, läbikukkumine näitab vaid ühe viisi, kuidas midagi ei saa teha. See ei ütle midagi selle kohta, kuidas aga saab oma soove ellu viia.

Need on vaid mõned viisid oma mõttemustrite muutmiseks. Hea sõber või professionaalne nõustaja saab sind aidata, et muuta sinu piiravad mõtted võimalusteks. Töö, ehk siis uskumise muutmine ja selle järgi käitumine jääb aga sinu teha. Küsimus on, KUI PALJU SA TEGELIKULT SOOVID oma elu muuta ja “edu”, misiganes see sinu jaoks on, saavutada. Üks on kindel, ausalt peeglisse vaatamine ja tunnistamine, et sinu enda mõtted takistavad sul edasi liikumast on juba samm lähemale iseendale, enesearengule ja oma potentsiaali rakendamisele.

Sind võib huvitada veel blogipostitus vaimselt tugevate igapäevastest harjumustest ja coachingu küsimustest, mida endale esitada.