• et

Krista Teearu: oma oskuste rakendamine ja viis sammu õige hinna määramiseni

Tänane postitus on teemal, mis puudutab kõiki ettevõtjaid, teenuse- ja tootepakkujaid. Krista Teearu, finantsblogija, kellel on aastatepikkune raamatupidamiskogemus, avaldas hiljuti eestikeelse (!) e-raamatu „Õige hind toob rohkem raha“, kus ta lihtsalt ja praktiliste näidetega selgitab, kuidas ettevõtja oma tootele või teenusele hinna peaks määrama.

Kohtusin Kristaga selle suve alguses ning tema professionaalsus, kirglik suhtumine pilveteenustesse, kirjutamisse, süsteemne mõtlemine ja aktiivselt oma mõtete vormimine reaalseteks sammudeks võiks olla eeskujuks kõikidele ettevõtjatele.

Üheks tulemuseks oli e-raamat hinnastamisest. See on teema, mis puudutab kõiki, kes oma teenust või toodet pakuvad – Kuidas määrata õige hind? Kui numbrid ja finantsteemad ei ole su tugevaim külg, siis võib see olla päris keeruline ja võid nii kaotada oma toote tajutavast väärtusest kui ka palgast päris suure osa. Samuti on oma aega eestlastel raske väärtustada. Krista kirjeldab oma raamatus antud teema aga lihtsalt lahti, annab praktilise arvutustabeli ja näiteid, mida saad kohe rakendada.

Järgnevalt leiad Krista mõtteid oma ettevõttest ja e-raamatuni jõudmises, näpunäited hinna kujundamisest, mille kohta rohkem saad tema hiljuti avaldatud e-raamatust. Sellest, milline ole meie koostöö persoonibrändi coachimisel, saad lugeda postituse lõpus.

Krista Teearust, asukohavabast töötamisest ja hinnastamise e-raamatust

Mina olen Krista Teearu, raamatupidaja ja blogija, käsitööline ja IT-huviline. Põhikohaga töötan praegu kontserni pearaamatupidajana ja finantsvaldkonnas olen olnud ametis juba 18 aastat. Paar aastat tagasi hakkasin kirjutama finantsblogi ja sellest sai alguse Pilvebüroo OÜ, minu väike raamatupidamisfirma.

Pilvebüroo sai oma nime pilvetehnoloogia järgi – kõik tegevus on algusest peale põhimõtteliselt korraldatud paberivabalt ja virtuaalselt, kasutades internetis pakutavaid võimalusi. Pilvebüroo on nii mu klientidele (ja tulevikus ka mulle endale) asukohavaba elu võtmeks – näiteks saad töötada suvel Hiiumaa suvilas ja talvel Tenerife üürikorteris. Või kasvõi üksikul saarel, kui kuidagi interneti välja võlud.
Mulle meeldib kirjutada ja oma teadmisi jagada. Siiani olen teinud seda blogis, mõned nädalad tagasi avaldasin aga esimese e-raamatu. Raamatu pealkiri on „Õige hind toob rohkem raha“, teemaks hinnakujundus ja kuidas on võimalik ettevõtjal õigete otsuste abil rohkem raha teenida. Oi kui kuum ja valus teema Eestis praegusel ajal.

Ettevõtja sissetulek sõltub väga laias laastus kolmest komponendist: tööks kulutatud aeg, kliendilt saadud tasu (toote hind!) ja toote valmistamisega seotud kulutused. Kulusid saab kokku hoida teatud piirini ja aeg on väga piiratud ressurss. Kõige tähtsam on otsus, millise hinnaga (ja kellele) sa oma toodet müüd. See otsus määrab ära kas su ettevõte on kasumis või kahjumis ning kas sa sööd kodus kiirnuudleid või lõunatad restoranis.

Viis soovitust, kuidas liikuda õige hinna poole.

1) Enne tegutsema hakkamist on sul vaja teada, millises keskkonnas sa tegutsed. Vii läbi väike turu-uuring ja leia konkurentide hinnatase. Uuri võrdluseks ka välismaal pakutavat hinda (käsitöölisel näiteks Etsy!). Võrdle erinevaid tooteid ja mõtle, miks nende eest küsitakse erinevat hinda? Kvaliteetsest materjalist disainkudum võib masinkootud odavkaubast olla sada korda kallim. Mõlemal kaubal on omad kliendid, muidu neid ju ei müügil ei oleks.

2) Arvuta välja oma toote miinimumhind, mis tagaks sulle su soovitud elustiili. Siinkohal tegelikult hindad sa ka oma äriplaani, kas see on üldse realistlik? Koristustöö eest ei maksta tavaliselt advokaatidega võrdset töötasu. Kui selgub, et su valitud tegevus ei suuda tagada soovitud elustiili, saad teha vajalikud korrigeerimised – muuta oma äriplaani või leppida teadlikult väiksema sissetulekuga.

3) Kui turuolukord on sulle soodne, siis tõsta lihtsalt oma toote hind vähemalt arvestatud miinimumhinnani. Kui sa ei tunne end mugavalt, võid tõsta ka etapikaupa või rakendada uusi hindu algul uutele klientidele.

4) Üpris tõenäoliselt võib aga selguda, et su toode ja kliendibaas vajavad enne hinnatõstmist väikest kohandamist. Toodet saab kujundada kallimaks (paremad materjalid, põhjalikum disain jne) ja leida omale maksejõulisemad kliendid. Need võivad olla keerulised tegevused, aga just nimelt need otsused mõjuvad su rahakotile positiivselt.

5) Analüüsi tulemusi, kas hind ja saavutatud müügimaht andsid soovitud tulemuse ja vajadusel korrigeeri. Sul on alati õigus oma strateegiat muuta.

Kuidas täpselt oma miinimumhinda arvestada, kuidas on võimalik hinda tõsta ja muid nippe saad lugeda juba hinnastamise raamatust.

Oma oskuste ja huvide rakendamine ja selleni jõudmine

Selle blogi perenaise, persoonibrand.ee Liisiga koostöö kestis mul käesoleva aasta keskel neli kuud ja selle aja jooksul sain endas rohkem selgust, millises suunas ma edasi liikuda soovin. Liisi on väga kannatlik, aga nõudlik coach ja oskab samas sulle ka nõu anda, kuidas mingit konkreetset teemat selgeks saada. Õppisin muuhulgas sel perioodil ka isikliku brändikujundamise põhimõtteid ja kodulehe tegemist ja sotsiaalmeedia kasutamist ja SEO-d ja, oeh, mida kõike veel! Töine ja põnev suvi oli. Pika töö tulemuseks oli selge visioon oma soovidest ja eesmärkidest – kusjuures päris erinev esialgsetest hägustest mõtetest. Lisaks ühtlustasime erinevad profiilid ja enesetutvustuse: Pilvebüroo koduleht, Facebooki leht Pilvebüroo rahajutud, meililist, korralik Linkedini profiil ja tegevusplaan järgnevaks pooleks aastaks.

Üks olulisemaid ahhaa-hetki oli see hetk kui sain aru, et täiesti okei ongi luua endale erinevate tulutoovate tegevuste portfell. Ei pea tingimata olema nii nagu seniajani, et üks on tulus põhitegevus ja ülejäänud hobid.

Mulle meeldib raamatupidamine ja maksundus, ma valdan seda teemat kõrgtasemel ja olen nende oskuste omandamiseks kulutanud väga-väga palju aega ja raha – aga ma tõepoolest ei taha järgnevad 30 aastat ainult sellega tegeleda. Mulle meeldib vahelduseks teha ka midagi konkreetset, ma armastan käsitööd ja jumaldan uusi põnevaid IT-lahendusi. Loodetavasti juba aasta pärast saan hakata 3D printeriga hõbedast ehteid printima.

Lisaks on viimasel ajal lauale tulnud mobiili-äppide teema. Praegu kulubki enamus vaba aega Unity3D programmi õppimiseks, lisaks kuulan Iversity.org-ist kursust The Future of Storytelling, mis muuhulgas räägib ka lugude jutustamisest mängude sees. Juba tuli sõbranna jutuga, et hakkame tegema keeleõppe-äppi. Ma olin juba peaaegu unustanud kui lahe on tunne, kui sinu kirjutatud tekstijupike arvutis midagi korraldama hakkab. Elu on muutunud väga kiireks ja tegusaks.


Head lugemist, head oma oskuste edukat leidmist ja rakendamist!

Jäta oma kommentaar