GoWorkABit tööampsud: Kui ei proovi, siis ei tea, mis töö meeldiks!
Mäletan oma esimesi tööintervjuusid, kus juht vaatas mu kolmelehelist CV-d ja imestas, et minu lühikese elu ja karjääri jooksul olen suutnud koguda väga palju erinevaid (töö)kogemusi. Selline mitmekülgne CV on saanud austuse just juhtidelt ja ettevõtetelt, kes väärtustavad inimese arengut, mitmekülgsust, oskust õppida ja valmisolekut muutuda ja kogeda. Tänapäeva töö- ja ettevõtlusmaailmas tuleb iga uus kogemus ainult kasuks ning teistel persoonibrändi kujundada aidates näen ikka ja jälle, kuidas väikesed “ampsud” huvitavates ja ootamatutes, tavapärasest töövaldkonnast eemal on inimestel aidanud eristuda ja luua ise oma huvitav tööelu.
Just seetõttu on minu arvates GoWorkABit lahendus nii imepäraselt lahe ja kasulik. Saad iga hetk katsetada uusi ja ootamatuid rolle, erinevates ettevõtetes. Saad selle läbi nii kogemust kui ka endale teadmise, kas üks või teine töö on midagi, mida põhjalikumalt proovida. Mul on hea meel, et Kei Karlson oli valmis minu küsimustele vastama. Julgustan sindki, ükskõik, mis vanuses oled, mis roll sul on, mis valdkonnas tegutsed, valima endale mõni tööamps ja kogema midagi uut ja põnevat.
All leiad intervjuu Kei Karlsoniga, kes on üks GoWorkABit veebi asutajatest ja Eestis oluline tuleviku tööelu teemadel kaasarääkija ja mõtteviisi kujundaja. Mul on au olnud teda tööst ja karjäärist rääkimas ja soovitan kõigile tema ja GoWorkABiti tegemisi jälgida: www.goworkabit.ee, http://facebook.com/goworkabit.
1. GoWorkABit – Millega on tegu? (sh eripära, eristumine teistest). Kellele see on, kes võiksid liituda?
GWB on veebileht, mille kaudu on võimalik leida endale väga lühiajalisi töid, ehk tööampse. Tööampsud on erinevates ettevõtetes ja piisavalt lihtsad, et igaüks leiaks endale sobiva. Liituda võiks meiega kõik need, kes soovivad väga paindlikult oma töötamist ja muud elu (õppimist, teist tööd või hobisid) kombineerida. Tutvuda saab veebiga siin: www.goworkabit.ee
2. Mis on üldse tööamps, mis kasu see pikemat karjääri vaadates annab?
Me ise defineerime tööampsu nii. Tööamps on päeva-paari pikkune, nädala- või paarine tööots, mis lisaks tasule annab kasuliku kogemuse, tekitab uusi vahvaid tutvusi ja õpetab maailmast paremini aru saama.
Pikaajalise värbajana võin ma julgelt öelda, et iga kogemus on väärtuslik. Ma soovitan noortel alati kogeda erinevaid kogemusi, et hiljem olla tööturul edukas. Sinna hulka kuulub nii vabatahtlik töö, sõpradega korraldatud üritused, vabakutselisena tehtud projektid kui ka nö päris töö. Kui ma kohtan kandidaati, kes on lõpetanud just magistrikraadi õpingud ja soovib tulla meile tööle ja ei oska välja tuua ühtegi mainitud kogemustest, siis on mu vastus kohe “ei”. Mida Sa kullake siiani siis tegid? “Õppisin raamatukogus” ei ole õige vastus.
3. Mis kasu sellest tööotsijale on?
Erinevad töökogemused, mida läbi tööampsude väga mugavalt ja kiiresti on võimalik saada, annavad hea ülevaate sellest, millised rollid ja tegevused Sulle sobivad ja millised mitte. Tihtipeale heidetakse ette noortele seda, et nad tööd alustades arvavad, et see neile sobib, aga paari nädalaga selgub, et siiski mitte. See on täiesti normaalne, et enne kui ei proovi, ei tea. Tööampsud on hea võimalus proovida järgi.
Kõik oskused, mida tööampsud annavad, tulevad kasuks igapäevases elus ja kindlasti tulevikus erialases töös. Näiteks on suhtlemisoskus erinevate inimestega, kiire kohanemisoskus ja probleemide lahendamise oskus täiesti universaalselt vajalikud nii tippjuhtidel kui spetsialistidel. Neid oskusi saab iga tööampsuga arendada. Ja ma lõpetuseks lisaks ka selle, et panna end “kellegi teise kingadesse” ja teha paar päeva tööd, mida muidu ei teeks, avardab maailma ja teeb igast ühest parema inimese 🙂
4. Mida peab teadma enne, kui end GWB kaudu tööle pakud?
GoWorkaBiti lehel on vajalik teha endale enne kandideerimist profiil, mille järgi ettevõte valiku teeb. Meil ei ole pikki CVsid ja profiili täitmine võtab aega ehk maksimaalselt 5-10 minutit.
Olulised asjad, millele tähelepanu pöörata:
- Lisa pilt, kus oled Sina (mitte su koer, lemmiklill või mõni multikategelane). Samuti mõtle sellele, et see pilt sobiks nö töökeskkonda. Sauna- ja peopildid ei kuulu nende hulka.
- Kirjuta paari- kolme lausega sellest, milline Su senine kogemus on ka miks Sa tööampse teha soovid. Ilma kirjavigadeta ja täislausetega kirjutatud tekst jätab alati parema mulje.
- Tööampsule kandideerides lisa motivatsioonikiri, mis samuti võib olla vaid paar lauset pikk. Kirjuta, miks just see tööamps Sulle huvi pakub.
5. Mis on kasulikud enda esitlemise ja tööandjale “müümise” nipid?
Me oleme märganud, et GWB kasutajad, kes on juba mõne tööampsu teinud ja saanud selle eest hea hinnangu ettevõttelt (tööampsude ajalugu jääb Sinu profiili), saavad edaspidi juba lihtsamini igale tööampsule, kuhu nad kandideerivad. Seega soovitame me teha paar tööampsu nendes ettevõtetes, kuhu on suurem tõenäosus saada (selle kohta on info tööampsude juures), et siis osutuda valituks ka neile, kuhu suurem tung ja paljud kandideerivad.
Ei ole valesid tegevusi, sest kõik kogemused on vajalikud ja kasulikud, kui Sa oskad neist õppida. – Kei Karlson, GoWorkABit
6. Huvitavaid lugusid ja näiteid?
Kuna igal nädalal on meil umbes 700-1000 erinevat tööampsu ja me oleme tegutsenud juba 4 aastat, siis on juhtunud päris palju huvitavaid asju. Meil on päris vahvaid ja pisut isegi romantilisi näiteid sellest, kuidas tööampsud viivad kokku unistuste tööandja tulevase töötajaga, meil on ka näiteid sellest, kuidas tööampsul kohtutakse oma eluarmastusega.
Meie enda jaoks on põnev see, et GWB kasutajate hulgas on inimesi, kes on teinud sadu erinevaid tööampse ja me oleme päris kindlad, et need inimesed saavad hakkama absoluutselt kõigega, mis elu neile pakub.
7. Mis on kõige suurem no-no end esitledes?
Mõnes kultuuris on see ehk okei, aga Eestis on liigne pealetükkivus ehmatav ja tekitab pigem negatiivse reaktsiooni. Kui otsitakse üles ettevõtte HR juhi või veel hullem tegevjuhi kontaktid ja püütakse siis otse kontakti luua, see tavaliselt ei mõju hästi.
8. Kas persoonibränding on oluline kandideerimisel edu saavutamiseks? Miks?
Ma arvan, et persoonibränd on kuvand, mille Sa lood endast kui töötajast/inimesest ja see on kandideerimisel väga oluline. Selle kuvandi loob kokku Su senine töökogemus, Su suhted (Eestis tunnevad kõik kõiki) ja see kuidas Sa suhtled maailmaga, sh sotsiaalmeedia postitused, esinemised jms. Ma arvan, et pole juhti, kes endale töötajaid värvates ei teeks taustauuringut ja just siis võib määravaks saada see, millise kuvandi Sa endale loonud oled.
GWB kontekstis on see tehtud tööampsud ja neile saadud tagasiside. Kuidas Sind erinevad ettevõtted on hinnanud ja kirjeldanud.
9. Mõtted, mida soovid veel jagada?
Minult küsis hiljuti üks noor ja aktiivne tudeng, et kuidas ta teab, et ta teeb hetkel õigeid asju. Kuidas olla kindel, et see on just see õige projekt, milles osaleda või õige idee, mida teostada.
Ma arvan, et selline mure võib olla paljudel aktiivsetel noortel. Ja vastus on: kõik, mis Sulle õpetab uusi asju Sinu enda ja maailma kohta, on õige. Ei ole valesid tegevusi, sest kõik kogemused on vajalikud ja kasulikud, kui Sa oskad neist õppida. Ma olen väga nõus Steve Jobsiga, et olulised punktid Sinu elus, mida Sa saad oma edulooks ühendada, selguvad hiljem. Olen ise seda kogenud ja teiste lugusid kuulates selles veendunud.
Seni lihtsalt ole uudishimulik, avatud ja sõbralik suheldes teiste inimestega ning naudi igat kogemust! 🙂
Kindlasti loe ka põnevat GoWorkABit blogi ja jälgi nende tegemisi Facebookis!
See on osa intervjuude seeriast, kus tutvustame erinevaid portaale, võimalusi, mida tänapäeva tööturul tegutseja enda kasuks kasutada saab. viimane artikkel oli Videolinnust. Kui tead mõnda portaali või lahendust, mis aitab kandideerida, leida tööd, saada tööd või motiveerida tegutsemiseks, anna märku liisi@persoonibrand.ee
Persoonibrändi ja kommunikatioonijuhtimise nõustaja, ettevõtja, elustiili blogija ja soorituscoach. Minu fookuses on toetada neid, kes plaanivad tuua enda elus ja maailmas positiivseid muutusi, luua oma elu oma tingimustel. Teen seda läbi tervikliku persoonibrändi, mõjujõu avastamise ja vaimse treeningu coachingu ja koolituste. Vabal ajal joon liiga palju kohvi, katsetan taimsete toitudega ja käin Emajõel aerutamas.