• et

Parim pensioniplaan: investeeri iseendasse

Kuhu investeerida oma raha?

Täna on investeerimiskogukondades ja üldse Eesti meedias kuumaks teemaks pensionisambad. Igaüks püüab anda oma soovitusi, mida teha: kas võtta raha sammastest välja, kuhu investeerida, et tulevik oleks kindlustatud. Minul pole piisavat infot ja ma pole finantsteemades ekspert, et seda otsust teha aidata. Küll aga võin jagada ideed, mille järgi mina olen oma elu elanud nii, et oleksin vaba igasugustest rahalistest sõltuvustest. Kasutada omal vastutusel.

investeerimine, finantsvabadus, karjääriplaneerimine

Viis olulist kapitali, millesse investeerida

Siin on minu investeerimisalane nõuanne, mis põhineb minu enda kogemusel. Selle eesmärgiks on eelkõige tagada vabaduse tunne. See vabadus valida, kujundada oma elu, näha vaeva asja eest, mis sulle tähtis ja tunda enda tulevikku nii turvalisena, kui võimalik. Kindlasti on finantskirjaoskus oluline. Kuid palju sellest, sh ka tööturust on ebakindel ja ei ole meie kontrolli all. Siin on asjad, mis on sinu kontrolli all ja mis kindlasti aitavad luua turvavõrgustiku ja heaolutunde, mis aitab olla sul tegus pikema perioodi vältel. Mida sa siia juurde lisaks? Milline “kapital” on sul tagatud ja milles võiksid arendustööd teha ja endasse investeerida rohkem?

Kapital 1: Õppimisoskus. Looda iseenda oskuste ja võimete peale

. Kõige olulisim kapital on enesekindlus, et sul on olemas oskused ja teadmised, mida igal hetkel saab rahaks teha. Mis veel enam, mis ka tulevikus sind teenivad. Arvestades seda, et tänapäeval on tavaline haridus ka aeguv, eriti, mis puudutab tehnoloogiaid, siis olulisimaks investeerimisoskuseks on õppimisoskus. Kui sul on oskus õppida, oskus uurida ja selgeks teha uusi asju, mida võib vaja minna, suudad sa olla kogu aeg nö konkurentsivõimeline, sinus on vajalik annus enesekindlust, mis hoiab su meele erksana ja õppimisvõimelisena. Nii ei muretse sa selle pärast, mis võib tulla ja kuidas vältida kahjusid vaid kuidas leida sobivaimad võimalused Ja sul ei ole kunagi igav

Kapital 2: Haridus. Investeeri enda harimisse mitmes valdkonnas.

Nii spetsialistid kui generalistid  (generalist), ehk inimesed, kes on mihklid mitme ala peal ja rohkem üldisemate teemade asjus (projektijuhid on hea näide) peaksid huvi tundma nii oma valdkonnaspetsiifiliselt kui ka väljaspool seda toimuva vastu ning omandama teadmisi, mis võiksid praegust tööd värskendada, tuua uusi nüansse ja aidata leida efektiivsemaid ning loovamaid lahendusi. Täna ei saa ma öelda, et ma olen ühe ala esindaja, sest olen läbi oma töö ja õpingute ning isikliku huvi omandanud nii kommunikatsioonijuhi, koolitaja, psühholoogia alase, personalijuhtimise, värbamise, coachi, spordisoorituse konsultandi, abstraktkunstniku, blogija ja muude valdkondade teadmisi ja praktikaid, mida aktiivselt ka kasutan. Minu päev on samuti jagunend mitme tegevuse vahel, mis välisele vaatlejale tunduvad eraldiseisvad. Ühiseks jooneks (minu brändiks) olen MINA, mina oma valikute ja oskustega. Sa saad investeerida viisil, mis aitab sul oma spetsiifilises valdkonnas veel rohkem süvatsi minna aga ka nii, et sa omad mitme kutse oskusi. See kõik aitab sul olla oma karjäärivalikutes jõupositsioonil. Selles põhinebki minu persoonibrändi mudeli võlu: bränd nimega sina kujuneb sinu erinevate, unikaalsete kogemuste, oskuste ja teadmiste kokkusulatamises just sulle omasel viisil, disainides praegust ja tuleviku elu oma tingimustel. Siinkohal tahan rõhutada, et ainuüksi formaalne haridus ei ole see, mida ma julgustan. Iga hariduse omamine peab sulle olema mingil põhjusel oluline ja teadlik. Lihtsalt diplom ei anna midagi, tihtipeale on ka ülikooliharidus liiga geneeriline, end sind eksperdiks teha ja tagada töö olemasolu.

Kapital 3: Õpi säästma ja elama tagasihoidlikku elustiili.

Üks minu (finants)vabaduse põhjus on ka oskus ja valmisolek tagasihoidlikult elama. Ma olen suur säästja ja kooner, kui vaja. (Kui see teema huvitab, anna märku ja kirjutan sellest siin blogis rohkem, kuidas). Pillava elustiili probleem on selles, et sa pead kogu aeg tagama, et sul on selleks vahendid. Mida rohkem vajadusi, seda suurem summa, mida leida vaja. Nii on kerge jääda palgalõksu ja hakata teha tööd raha pärast. Mina olen alati valmis, et ühel hetkel ei ole mul ühtegi sissetulekut. Selleks on mul kogutud puhver (6 kuu elamiskulud väikese lisaprotsendiga on alati olemas, enamasti on selleks ühe aasta varud). Mis on tähtsam on just valmisolek kitsastes tingimustes toime tulema. Väga raske on pillavast elustiilist koonriks minna just mõtteviisi osas. Siis on sul alati tunne, et oled midagi kaotanud.  Mõistlikult säästlikult elades on sul aga rohkem võimalusi ja otsustus on sinu kätes. See annab rohkem vabadust elu kujundada.

Kapital 4: Väärtuse loomine. Tähenduslik töö ja elu.

Vabadus ei tule tihtipeale rahast vaid sellest, kas sa teed tööd ja elad oma elu raha teenimise pärast või rohkem tähenduslikult. Kas sa tunned, et saad ise iga hetk üles öelda oma kohustused? Kas sinu tööl on väärtus? Kui töö on rahateenimiseks, siis kas oma elus väljaspool tööd on sul võimalusi muuta enda ja teiste maailma paremaks? Kas tunned, et saad oma potentsiaali rakendada? Oma heaolu elude juures olen täheldanud, et tihtipeale on just see viimane kombineerituna sooviga väärtust luua (eriti väga heade ekspertide puhul) inimeste südamesoov. Rakendada maksimaalselt oma potentsiaali, olla pidevalt arenev ja luua väärtust. Selline mõtteviis aitabki investeerida oma tulevikku. Eelkõige tänu sellele, et kui sinus on see põlev kirg ja sa saad tegutseda asjade kallal, mis köidavad, siis töö tegemine on rõõm. Kui töötegemine on rõõm, siis sa teedki rohkem, teenid ka rohkem. Nii lood ka tähenduslikumaid suhteid ja sotsiaalset kapitali, mis tulevikus koos oskuste uuendamisega on sinu tegelik pensionisammas.

Kapital 5: Sotsiaalne võrgustik.

Soovin viimaseks investeeringusoovituseks tuua välja just sotsiaalsed suhted kui kapitali. Koroona kriis näitas, et kui meil on head sotsiaalsed suhted (ja võime kiirelt oma tööd ja oskusi ümber kalibreerida), suudame vaimselt tervena ja isegi tugevana situatsioonist välja tulla ja selles edukalt tegutseda. Sotsiaalsed suhted on psühholoogiaalases kirjanduses üks olulne investeerimisala, mis tagab vaimse tervise, vastupidavuse ja ka edu. Ja kas pole see mitte loogiline? Üksi tegutsedes oleme alati piiratud nii oma äri arendamises kui ka enda lõõgastamises. Ütlen seda olles ise kindlasti üks individualistlike inimkogukonna esindajatest, kellele pigem meeldib asju üksi teha. Minu sõpruskond on kitsas ja valitud ning ka oma ettevõttes ja töödes valin hoolikalt, kellega koostööd teen. Ja ma tean, et see piirab teatud minu võimalusi. Samas see võimaldab kujundada oma elu oma väärtuste ümber. Kas sina tead, millised võimalused ja piirangud sul seoses oma sotsiaalvõrgustikuga on? Kas sul on inimesi, kellega saad pingeid maandada ja rääkida südamest-südamesse ilma hinnanguteta? Kedagi, kes aitab sul olla arenguteel? Kas kliendid toovad sulle väljakutseid ja töökeskkond toetab suuremalt mõtlemist?

Ole oma elu kujundamises jõupositsioonil

Soovin sind kutsuda üles olema enesekindel tegutseja enda elustiili kujundamises. Elustiili all mõtlen ma teadlikku valikut selle üle, mis on sinu jaoks tähtis. Sinu töö. sinu panus ühiskonda, sinu isiklik areng ja sinu vastutus oma elu eest ning ka vastutus enda rahalise vabaduse eest. Seni olen sellest rääkinud persoonibrändi kujundamise võtmes ja sa leiad palju vajalikku siit persoonibrändi blogist. Lisaks finantsilisele kirjaoskusele ja investeerimisele mõtle kindlasti iseendasse investeerimisse. Olgu selleks oskuste-, sotsiaalne-, või vaimse tervise kapital ning tulevikku kujundava mõtteviisi ja elustiili kultiveerimine. Ilma nendeta on raha tegemine keeruline ja tulemused pettumust valmistavad.

Mis on sinu järgmine samm finantsvabaduse teel?

Siit blogist leiad abimaterjali:
Bränd nimega sina videokoolitused.
Liisi Toomi persoonibrändi kujundamise mudel.
Või tule individuaalsele karjääricoachingule.