• et

Ettevõtja suvine töörütm

Tervist, hea lugeja. Liisi siin. Mõtlesin, et teen asjalikele ja praktilistele blogipostitustele vahelduseks ka veidi kergema, enda hetke tegemistest ja tööst rääkiva postituse. See ei ole ehk nii süstematiseeritud ja stiliseeritud, kuid soovisin jagada mõtteid ning küsida ka sinult, et kuidas sinul suvi möödub, mis mõtted on ja kuhu suundud? Ja kutsuda sind üles veidi enda ja oma tegemiste peale tealdikumalt mõtlema. Bulleteid ja graafikuid siit postitusest sa ei saa.

Kas ettevõtja peab suvel töötama?

Ettevõtjatega käib kaks vastuolulist müüti. Üks, et ettevõtja töö on 24/7 ja teine, et “sa oled ju ettevõtja, sul on kogu aeg aega”. Ja nii ta ka on – ettevõtjana on sul võimalus valida, kumb rütm on sulle sobivam, arvestada oma konkreetse ettevõtte staadiumiga ja/või oma elu hetkeolukorraga ja timmid muu vastavaks. Kui on vaja teenida, on vaja teenida ja kui on vaja keskenduda perele, tuleb teha seda.

Ettevõtjana saad ühendada oma hobi tööks ning soovi korral teha seda seal, kus soovid. Mina Tallinnas, telliskivi loomelinnaku äärealadel kunstni nautimas.

Sellel suvel olen otsustanud teha 50-50, mis on minu kogemuse järgi olnud üks parimaid lahendusi töö ja eraelu jagamiseks. See tähendab, et 50% tava tööajast (st 40h nädalas) tegelen tööga, valides selleks kindlad päevad ja mahud, ülejäänud 50% tööajast tegelen ettevõtet ja mind ennast loominguliselt ning oskuste ja unikaalsuse osas arendavaid tegevusi. Lisaks siis ülejäänud 50%, mis on põnevateks seiklusteks, puhkamiseks, trenniks, partneriga ja sõpradega olemiseks ja muul moel endale uute kogemuste pakkumiseks.

Olgem ausad, kui oled iseenda tööandja, on ajaplaneerimine ja sellest kinni hoidmine keerukas Loe ka minu arvamuslugu kaugtöö kohta). Ühelt poolt tunned, et pead väga palju firma asju planeerima, tegelema klientide, blogimise, teenuse pakkumise, tarnijate ja teistega. Samal ajal juhina ja kõneisikuna veel nähtav olema. Mõistan vägagi hästi, miks eraettevõtjatel ja juhtidel on soov just eneseturundus esimesena kõrvale jätta ja keskenduda vaid tööle. Ja kui hästi planeerida, nii just saabki. On aga minu kogemus, et kui su ambitsioonid ei ole liiga suured vaid pigem mõnusa elustiiliga, head elu nautida, siis liigne planeerimine ja liiga palju tööd tegemine ning kõikide mütside kandmine samal ajal viib ühel hetkel situatsiooni, kus sa ütled, et ei, ma nüüd enam ei ava meile X päeva. Mitmed minu kliendid, kes on ka just oma ettevõtte loonud, on otsustanud päris suure osa oma ajast pühendada perele, puhkamisele, enda arengule. Ja seda on nii hea meel näha – ainult nii taastub ja saab uus loomeenergia tekkida. Nii otsustasin ka mina, et efektiivseim viis suvel töötada on vöhendada tööle kulutatavat aega, võtta vastu vaid mõned kliendid ja jätkata peamiselt olemasolevate pikaajaliste klientidega. Nendega, kellega rütm on paigas ja mõnus suhelda. See on minu firma alatine soov olnud – et need, kellega suhtled oleks “sama peakujuga” nagu üks klient kirjeldas ka oma soovi, kui panime paika sihtgruppe.

Seega, oli raske, aga tegelen, et ajaplaneerimises jätta tohutult vaba ruumi mitte-midagi tegemisele, nautimisele ja liikumisele.

Liikumine & aerutamine

Sellel aastal võistluspaadiga Pühajärve regatil

Kes mind pikemalt teab, ehk on kursis, et tegelen aerutamisega. Alustasin matkapaadiga ning viimastel aastatel olen üle läinud raja-aerutamisele ja naudin seda üliväga. Soovitan sul proovida! Eelmine aasta sai kuu aega augustis proovitud, mida tähendab sportlase elu, kui terve kuu panin tihedalt treeninguid täis, planeeritud olid puhkepäevad ning kõik muu tegevus (töö, muu pingutus, isegi kohati suhtlemine) oli miinimumi viidud. Antud koormuse juures oligi päevakava: hommikusöök-treening-lõunasöök, lõunauinak-midagi natuke suhtlesin-õhtune trenn-toit – uni. Mitte kõik päevad ei olnud kaks trenni, aga harrastajale oli seda ikka väga palju. Selle aasta alguses oli soov ka sellest suvest korralik treenimisperiood teha, kuid tervise tõttu tuli see plaan maha võtta. Siit esimene loo moraal: tervis ja enda eest hooltkandmine on kõige tähtsam. Kordan KÕIGE tähtsam. Ühel hetkel lihtsalt ei ole sul midagi peale hakata oma soovitud unistustega, kui tervis nii füüsiliselt kui vaimselt murdub. Õnneks saan siiski mingil määral edasi aerutada, osaliselt on see isegi aidanud mul asju kergemalt võtta ja nii veidi lõdvestuda ja saada parem tasakaal. Osalen ikka võistlustel ja hoian veega sidet. Pigem keskendun seetõttu taas oma armastatud kõndimisele, uuele armastatud meditatsioonile ja õpin venitama, lõdvestama.

Aerutamine pakub ülimaid emotsioone 🙂

Eneseareng

Kohvi ja raamatud, kaks parimat asja elus. Antud raamatute valik on ettevalmistus psühholoogilise nõustamise tarbeks.

Minu firma sai alguse tänu sellele, et otsisin lahendusi ja julgesin panna kokku väga erinevad isiklikud kogemused ja arvamused. See on teinud agentuuri unikaalseks ja kõnetanud just konkreetseid inimesi, kellega on mul ka rõõm olnud koostööd teha ja keda konsulteerida. Seetõttu näen, et enese arendamine on nii nii oluline. Olen alati olnud raamatute sõber, seega see suvi on taas ees väga palju väga erinevaid raamatuid alates pereteraapiatest, Sartre “Sõnad” kuni turundusteemadeni ja juhtimiseni välja. Samuti käin koolitustel ja osalen suvistel üritustel. Minu kaks uut armastatud suunda on sport ja kunst. On hämmastav, kui palju vaeva on otsustanud nende kahe “ameti” tegijad näha määramatu tulemuse nimel, puhtalt oma sisemisest usust ja kirest. Mõned kuud tagasi olin Noored Olümpiale stipendiaatide žüriis, kus mul oli au näha super sportlaseid, tulevikutalente ja mõista kka ja jälle: kõik on sinu enda tahte küsimus.
Ka kunstnikute töö on eriskummaline ja mulle kohati hoomamatu ja nii ääretult kaunist. Tegin oma esimese maaliostu ühelt juba päris palju tuntust kogunud noorelt Eesti kunstnikult ja sellega seoses on haaranud mind ka soov kunstnike aidata. Olen varasemalt juhendanud kunstikooli tudengite töid ja neile ka loenguid teinud, aga soov on veel kuidagi selles maailmas osaleda. Vaatab.

Kui sa soovid sporti toetada, siis vaata siia.
Kunstnike osas ei oskagi muud öelda kui et osta eesti kunsti!

Lisaks on mul veel mu hinnatud psühholoogiaõpingud. Vaja veel viimased asjad ära teha ja san öelda, et mul on esmased paberid olemas. Esimesed psühholoogilise nõustamise ja psüühika treeningu kliendid sellel teemal on juba ka olemas ja praktika käib.

Psühholoogiat õppides ei pääse enda analüüsimisest, olen sullegi pannud lugemiseks oma 30-päevase andestamise väljakutse. Tegelikult on nii vähe vaja, et enda elukvaliteeti tõsta. Julgustan sind tõsiselt mõtlema oma psüühilisele tervisele, sellele, kuidas väikegi suunamine saaks aidata sul oma hirmudest, takistustest ja “seinast” läbi tulla.

Mis veel? Eraelu ja muu …

Kõige olulisem, mis viimasel ajal juhtunud on ja mis on ka tugevalt mõjutanud minu selle suve rütmi, on minu enda arusaamine, et pingutamine ja nö “paid tüdrukud nurgakontorit ei saa” mõtlemine on tore ja viib kiirelt edasi, aga kõik on millegi arvelt. On olnud suur ja valus kasvamine, et pole olemas 110% panustamist. See 10% tuleb alati millegi arvelt. Stress, kui see pole maandatud ja kui see on pidev, viib sügavamate mitte-nii-heade tulemusteni. Ja kui sa ise ei otsusta enda eest igakülgselt hoolitseda, siis varsti sunnitakse sind seda tegema. See teadmine on aidanud mul endas rohkem tasakaalu leidma, ehk ka vanus on juba õpetanud ning otsus, et minu elukvaliteet on minu enda kätes. Väärtuste ümber mõtestamine ja austus. Enda ja teiste suhtes. Tunnistan, et just see viimane, austuse osa on päris keeruline olnud. Ma pole kunagi autoriteete talunud, eriti neid, kes ütlevad, et “nii peab olema”. Seetõttu ma ettevõtjaks hakkasingi ning olen väga ettevaatlik ka selle osas, milliste klientide ja partneritega koos töötan. Tabasin aga, et ma ise ei ole alati austusväärne olnud. Aeg tõmmata veidi bravuuri tagasi ja näidata naiselikumat poolt, loovamat poolt (PS: loe ka intervjuud seitsme naisjuhiga). Ja see on toiminud üli hästi. Kusjuures on olnud väga huvitav näha iseenda peegeldust klientides. Kui olen võitlevamas vaimus, tulevad sarnased kliendid, kui strateegia ja chill vaimus, tulevad sellised kliendid. Millises vaimus sa praegu oled :)? Tegin ise ka oma isikliku missiooni uuesti ära, seda on hea ikka ja jälle endale meenutada.

Minu suvine nädala / päevakava

Väga laiades pinstlitõmmetes:
E, T – tööpäevad, kohtumised, face-to-face konsultatsioonid
K, N – taustatöö, töö pikaajalisemate klientidega, personaalse persoonibrändi juhina
R, L, P – Me&Mine time. Aeg puhkamiseks, mängimiseks, partneriga olemiseks.

Igasse päeva mahub:

  • Meditatsioon, erinevad afirmatsioonid, visualiseerimised, mediteerimised. Ca 2h.
  • Treening – kõndimine VÕI 1h aerutamist (hetkel pigem mitte, aga kogu aeg on mõttes).
  • Teadliku toitumise kujundamine. Õpin mahlade, smuutide ja tervist toetavate toitude kohta ja katsetan neid köögis. Super hea on nt lillkapsa pitsa! Jep!
  • Lugemine. Ilukirjandusest teadusartikliteni.
  • Kirjutamine – ca 1-2h, olenevalt päevast. Nädalavahetus visioonideks, brainstormimiseks.
  • Olemine. Enda ja sõprade ja partneriga. See võib tähendada lihtsalt olelemist, kunstinäitustel käimist, toiduelamusi, kinoelamusi, taeva vaatamist, koos kirjutamist, koos mediteerimist jmt.
  • Enda täiendamine persoonibrändi teema arendamiseks või töö klientide saamiseks, valdkonna populariseerimiseks.

Üks huvitav asi, mida olen paljude oma elustiilile ausalt otsavaatavate klientidega täheldanud on, et tihtipeale ei mahutata eraelu ja eneseareng oma ajakavva, teiseks, tihtipeale oma ideaal ajakava looma hakates leitakse, et ega tööle ei jäägi nii palju aega. See on alati vinge väljakutse luua elustiil ja rütm, mis rahuldaks kõiki vajadusi. Enamasti saab suurepäraselt igaüks sellega ka hakkama, olles enne teinud ära olulised otsused oma soovitud elustiili kohta.

Selline on minu selle aasta suvi. Vaba graafikuga ja tegus. Keskendudes endale olulisele ning tuleviku kujundamisele. Soovin seda ka sulle! Jaga, milline on sinu suvi? Saada julgelt pilte ja mõtteid, kuidas oma suve plaanid, kui palju teed tööd, kui palju keskendud puhkamisele ja enesearengule? Millised väljakutsed ees seisavad?

Kui sul on mõtteid ja tagasisidet, soovid millestki kindlast lugeda siin blogis, siis anna julgelt märku.

Kaunist suve!

Liisi.

PS: Võid minu tegemisi jälgida Instagramis liisi_toom ja jagada seda ka teistega!

Selle suve võtmesõna: kirjutamine. See hetk on just oma uue kirjutamis”masina” toomisel tehtud.