• et

kujundama oma elu ja töö

Ära kopeeri, loo

Meie asi siin maailmas ei ole pelgalt kopeerida olemasolevat vaid püüda leida võimalusi olemasolevale luua tähendus läbi iseenda kogemuste,isikupära ja visiooni.

– Liisi Toom, juhtide brändi kujundaja läbi elus tähenduse loomise ja brändingu.

 

Kas innovatiivsus on enam võimalik?

Leidsin hiljuti pliiatsi, millel peal lause “Ära kopeeri, loo”. See kõnetas mind vägal mitmel põhjusel. Esiteks, kuna persoonibrändi mõtteviisi olen ehitanud just põhimõttele, et igal inimesel on võimalus luua ise oma elu ja töö sellisena, nagu ta soovib. Et iga inimene on unikaalne oma isikupära, ambitsioonide, kogemuste ja oskuste-teadmistega, mistõttu temas on potentsiaal luua midagi uut. Samas, mida rohkem loen ja õpin, seda rohkem avastan, et kõik teooriad on juba ammu läbi uuritud ja kindlaks tehtud. Mida siis saame meie uut tuua? Mis on see kopeerimine ja uue loomine? Mõned mõtted sellest jagasingi persoonibrändi Facebooki lehel (tule liitu kommuuniga!) ja nüüd ka siin blogis.

Kopeerimine kui iga eksperdi esimene samm?

? Pole midagi uut päikese all?

Jah, kõik kontseptsioonid, ideed ja asjad on justkui loodud. Samas saad sa tuua uue hingamise läbi oma isikupära, kogemuse ja uudsete lahendusvõimaluste pakkumise. Sel juhul kopeeri, kuid muuda see täiesti omaks ja austa algidee loojaid viidates neile ja tunnistades ausalt, kust sinu idee on pärit. Paljud minu kliendid on justkui väga tavaliste ja ühelaadsete ametite esindajad: ärikonsultandid, programmeerijad, raaamtupidajad, audiitorid, kokad, kunstnikud, coachid. Siiski on igaühe puhul ALATI võimalus tuua välja teda, tema tööstiili, elueesmärke ja oskuste tasemest ning isiklikest eelistustest lähtuvaid eripärasid. Võtab vaid veidi aega ja analüüsi ning keskendumist, et igaühe puhul leida tema unikaalsus ja see, mis eristab just teda massist. Nii olen ka mina teinud ise “persoonibrändist” ja “eneseturundusest” täiesti oma kaubamärgi, mida enne ei olnud.

? Ära korda samu vigu.

Mõned päevad tunduvad samasugused. Rutiin. Iga päev on eelmise koopia? Kui nii, siis ehk oleks aeg midagi teisiti teha? Alustada päeva erinevalt, vaadata väljakutsetele uue pilguga, muuta elukohta või tööd? Õppida lõpuks oma kogemusest ja minna edasi uute väljakutsete juurde. Kõige kurvem ongi, kui lähed läbi aastate, saad oma õppetunde, kuid ikka ja jälle avastad end samade väljakutsete eest. Paratamatult on meil kõigil omad mustrid lähisuhetes, tööalastes situatsioonides, läbikäimises enda ja maailmaga. Kuid on aja raiskamine (ja seda on kergem sulle öelda, kui ise teha) ikka ja jälle kopeerida ebaeffektiivseid käitumismalle. Eks nende muutmine nõuab esmal mustri avastamist ja selle endale tunnistamist ja seejärel (Loe ka: Kuidas lõpetada endale takistuseks olemine?) plaani tegemist mustri muutmiseks. Mõnikord piisab endale vastava challengi tegemisest, mõnikord aga süsteemset nõustamist oma elu muutmiseks koos professionaaliga.

? Ära igatse teiste eluviisi ehk siis pole vaja kopeerida teiste “edu”.

Sinu elu on sinu edu. Ja see võib tähendada hoopis midagi muud. “Eduni”, misiganes see sinu jaoks on, tuleb sinul leida hoopis teine tee kui maailma suured ja kuulsad või sinu isiklikud iidolid. Õpi neilt, kuid loo oma rada. Raamaturiiulitest leiad palju edu saavutamise, tippu õudmise ja rikkaks saamise õpikuid. Siiski on neid, kes peale raamatu lugemist pealkirjale vastava eesmärgi saavutavad vähe. Üheks põhjuseks on kindlasti see, et “edu”, “rikkus” ja “saavutus” on sinu jaoks hoopis teine asi kui raamatu autori jaoks. Palmi all elamine ei pruugi sulle sama palju rahuldust pakkuda kui teisele inimesele. Seega pimedalt teiste näpunäidete järgi ja teiste edu endale soovimise asemel mõtesta eelkõige ära, mis on see edu sinu jaoks ja vaata, kas ehk ei ole see juba sul käes! Sa imestad kui paljudel minu coachingu klientidel on esimeseks avastuseks, et elu tegelikult ongi juba väga suures osas selline, nagu on soovitud, lihtsalt pole aega olnud selle hindamiseks ja selle mõistmiseks.

? Kopeerimine on vahepeal vajalik, et kiiremini edasi liikuda oma panuse loomise juurde.

Mäletan selgelt, kuidas üks õppejõud, kuuldes minu ideedest ja mõtetest, mida soovin uurida ja milles teadustööd teha, vastas, et “Miks sa murrad lahtisest uksest sisse?” Paljud asjad on juba loodud, sinu asi on uurida, lugeda ja küsida ning sünteesida saadud teadmised omamoodi kokku ja liikuda edasi uute avastuste juurde. Nö luua tähendust just läbi iseenda (mis on ka persoonibrändi kujundamise üks olulisimaid põhimõtteid) Head ärijuhendajad, karjäärinõustajad ja mentorid on siin ääretult kasulikud ja vajalikud, et sa ilmaasjata oma aega ei raiskaks.

? Soorituse õppimisel on kopeerimine täiesti tavaline, see on üsna esimene faas.

Spordis on see näiteks viske tegemise kopeerimine ja harjutamine, muusikas heliredeli õppimine ja teiste laulude kopeerimine. Siin on eeskujud, targad ja oskuslikud valdkonnakolleegid ja õpetajad suureks abiks. Alles kui esmane, tehniline, üldteadmised ja kopeeritavad osad on selged, saab hakata ise looma. Mis hetkes oled sina? Kas on praegu oluline õppida eeskujudelt, lugeda oma valdkonna raamatuid, teooriaid, kogemuslugusid või on aeg juba ise praktiseerida? Või hoopis oled mitu aastat sama mudelit praktikasse viinud ja on aeg loodud mudel, teooria, teiste loodud praktika värskendada, üles tuunida ja oma loominguks teha? Panna oma eripära sisse?

Mida sina iga tunniga, päevaga, nädalaga ja (uue) aastaga lood? Või oled alles kopeerimas?

Kui see postitus tekitas sinus mõtteid ja soovid oma lugu jagada, siis tule Facebooki lehele ja jaga või saada mulle kiri, mul on väga põnev kuulata just sinu lugu.

“Don’t copy, create it”