• et

Aga äkki sellest piisab?

Maailmas, mis ütleb, et tuleb rohkem postitada, suuremaid eesmärke taga ajada, veel õnnelikum olla … tasub korra hetk võtta ja mõelda, et äkki … äkki on juba piisav? Sina oled piisav, sinu pingutus on piisav, sinu positsioon on piisav, raha ja asju on piisavalt, ambitsioonid on piisavad. Aega on piisavalt.

Kogu aeg ei pea uusi mägesid võitma.

Mida sa teeks, kui sa ei peaks raha peale mõtlema?

Palju meie pingutustest ja tööst on seotud hirmuga ja püüdlustega saavutada midagi ’igaks juhuks’. Samavõrra satume oravarattasse teiste ootuste ja mõjutuste tõttu. Kui ikka kogu aeg tuleb uudiseid, mis selgelt vihjavad, et edukad on need, kellel on miljonieurosed käibed, teenivad kümneid tuhandeid kuus ja ainult investeerides aktsiatesse tuleb õnn sinu õuele, siis on kerge mõelda, et sinu praegune olek ei ole piisav. Pidava unistuse loomine, mille kättesaamine on enamusele võimatu ja tihtipeale ka ebavajalik sünnitab vaid rahulolematust enda ja endal olemasolevaga.

Rahulolematus karjääris

Rahulolematuse tunne tekib võrdlusest teistega ja ebakõlast selle vahel, mis sul on või kes sa oled ja mida sa tahaks/kes sa tahad olla. Kõik on justkui hästi, aga nagu päriselt ei ole ka. Kusjuures end ja olemasolevat analüüsitakse juba vildakalt. See mõte oli oluliseks tõukeks ‘Valikute ristteel’ raamatu kirjutamiseks, kuna nägin klientide ja ka enda elu peal, et loome valikuid, mida tegelikult ei vaja, selmet nautida sujuvat teekonda. Ise olen valinud tasaarengu mõtteviisi poole liikumise ja selle alge ei tulnud empaatiast teiste suhtes, kellel pole võimalustki isegi veerandit nii hästi elada, kui enamus meist, vaid arusaamisest, kui palju mõttetuid asju, aga ka kogemusi me kogeme praeguse kultuuri tõttu, mis innustab “kasvu” iga hinna eest (enamasti tuleviku ja teiste inimeste ning looduse-loomade heaolu arvelt). Siinkkohal põige raamatuarvustusele “Company of One”. COVID-19 pandeemia ajal kolides sain korraliku reaalsuskontrolli ja otsustasin alguses katsetada vähema kulu elu. Alustasin lihtsatest asjadest: lihtsalt ei ostnud asju, eriti riideid juurde. Teiseks muutsin oma menüüd täistaimseks. Kaks väga suurt rahakulu kohta. Loe minu väljakutsest vähema kulu elustiilis. Kõige selle taga oli arusaam: et isegi kui ma täna enam rohkem asju ei ostaks, on mul ikka piisavalt. Ja rohkemgi.

Kuidas “ma olen piisav” töö ja elurütmiga seotud on?

 

Paljud meist teevad tööd raha pärast, et osta asju, olla turvatud, tagada kodu. Mingil hetkel muutub see aga rohkemateks asjadeks kui vaja ja mängu tuleb staatuse näitamine, teistega võrdlemine ja püüdlus jõuda tasemele, mida reklaamitakse kui ideaalset olekut: elu palmisaarel, kus ise tööd tegema ei pea ja šampanja jookseb. Selle nimel mõjutatakse inimesi tegema tööd valdkondades, mis on täiesti mõttetud, õppima oskusi, mis ei klapi inimese enda elurütmiga, lootuses kunagi olla õnnelik. Mis aga kui õnn ongi kohal ja turvalisust ja head elurütmi saaks näha juba olemasolevas? Arendada asju, mida tõesti on vaja elu paremaks muutmisel, mitte prügi tekitamiseks?

On fakt, et juba praegu on “tootjaid” rohkem kui ostjaid. Mudel, kus me peame pidevalt looma asju, mida teistega rahaks vahetada ei toimi ja see on väga karm. Soovitan uurida tasaarengu teema kohta ja mõelda, kuidas teha vähem, sest kui sa teed vähem, ostad vähem, kulutad vähem, on sul lõpuks rohkem. Aega, väärtuslikke hetki, loovust ja ka võimalust tegeleda tööga, mida sa naudid ja pead tähenduslikuks.

Aga võta nüüd hetk. Enne töö alustamist, nädalale punkti panemist ja leia asjad, mille üle saad rahul olla, et tegelikult on piisavalt.

Valikute ristteel aitab kujundada sobivat rütmi

Telli “Valikute ristteel” endale, kolleegile või sõbrale

‘Valikute ristteel’ on minu esikteos, mis käsitleb loovat elu ja töö rütmi kujundamist, püüab anda struktuuri ja süsteemi kaoses karjäärimaailmas tegutsemiseks ning julgustada leida võimalusi oma elu tähenduslikult elada.

Raamatus on 22 peatükki ja 9 mõtteviisisoovitust, mille vahel saad endale sobival ajal sobiva mõtte kasutusse võtta.

Kogemuslood, praktilised sammud + muu juurdekuuluv. Saada kiri märksõnaga ‘olen piisav’ liisi@persoonibrand.ee ja saad raamatu soodushinnaga.