• et

Aastaga 34 raamatut loetud. Mida ma õppisin?

Mõni aasta tagasi avastasin, et ostan rohkem raamatuid kui lugeda jõuan. Õigemini vaatamata enda “lugejaks” pidamisele, lugesin üsna vähe. Tahtes vähendda mõttetut tarbbimist (kuigi raamatu ostmine pole mõttetu :)), otsustasin aasta jooksul osta maksimaalselt 5 raamatut. Nii ka juhtus. Aeg liikus edasi ja sain inspiratsiooni oma bibliofiilist elukaaslaselt, kes tõesti luges väga palju, kes hoolikalt valis oma raamatuid ja süvenes nendesse. Nägin, kui palju naudingut ta neist saab. Mõeldud tehtud, otsustasin lugemist tõsiselt võtta. Sellele aitas raami luua elukaaslase otsus 2019. aasta lõpus, teha 2020. aastaks kindla raamatutearvu läbilugemise eesmärk.

Minu eesmärk 2020

Seadsin ka endale 2020. aastaks eesmärgi lugeda 25 raamatut. Eesmärgi täitmist otsustasin jälgida Goodreads rakendusega. Olles nüüd aastas 2021 võin öelda, et erinevalt varasematest kordadest, kui lubasin rohkem lugeda, aga lõpuks ikka ei jõudnud, oli möödunud aasta edukas. 25 raamatu asemel lugesin 34. Mis aga tagas, et seekord eesmärk ka täitus ja sai ka ületatud? Sellest selles postituses juttu tulebki.

Kuidas lugeda 34 raamatut ühe aastaga

Panen oma vabas vormis mõtted möödunud lugemisaastast.

  1. Ma ei piiranud ennast ühte tüüpi raamatutega. Luba oli lugeda ükskõik millist raamatut. Lõppnimekirja võid minu Goodread kontol näha. Seal on nii hardcore sõjanduspsühholoogia käsiraamatuid, kui ka James Hardly Chase taskukrimkasid, nii brändinguga seotud lugemist kui ka ajaloolisi elulugusid, Balzacki ja enesekaastunde populaarteaduslikke raamatuid. Variatiivsus oli oluline, et hoida lugemist huvitavana ja mitmekülgsena. Tähtsam oli lugeda ja nautida selle tegemist kui muretseda, kas see või teine sobib.
  2. Vali raamatud, mis on sulle põnevad. Nagu eelmises punktis välja tõin, varieerus lektüür oluliselt. Hakkasin otsima raamatuid, mida tõesti lugeda tahtsin. Näiteks on mul juba ammune soov lugeda läbi kõik Balzacki köited, sest tema stiil ja teemad on inimlikud ja põnevad. Samuti hakkasin loobuma populaarteaduslikest eneseabiraamatutest, kus juba kaas ja tutvustus lubas sama asja, mida paljud teised (lihtsalt uues kuues) pakkunud on. Ma ei pea enam seda lugema, sest teadus selle taga on sama (ja olen neid asju ka teadusartiklitena oluliselt väärtuslikumana kätte saanud) ja see stiil ajab juba kergelt oksele. Olin oma lugemises kriitilisem, kui varem.
  3. Leia aeg ja hoia sellest kinni. See ei tulnud kergelt, kuid läbi aasta õppisin end ja enda ajaplaneerimist paremini tundma ning leidsin, et mulle sobib lugeda varahommikul esimese kohviga. See tõmbab mind käima. Samuti ühendasin lugemise ja pooleli oleva raamatu parasjagu tööl eesoleva koolituse, loengu või uurimisteemaga. Nii oli raamatulugemine kerge esimene samm päevas või vahepala, et koguda mõtteid ja täiendada iseennast. Aasta esimesel poolel valisingi lugemiseks pigem tööaja, kuna ka lektuur ja periood oli sobiv. Siit boonus-soovitus: kohanda lugemisaega oma töö-puhkuseperioodi ja lektüüriga, mida parasjagu loed.
  4. Suhtu lugemisse kui … (vali endale sobiv mõõde: hariv, meelelahutus, …) Minu jaoks oli lugemine nii enese harimine (psühholoogiaraamatud konkreetsest teemast, kus pidin end kiirelt täiendama), meelelahutus (Chase), positiivse häälestuse loomine ja oma identiteedi leidmine (Nicholas Taleb). On oluline, et sa ise mõistad, miks sul tegelikult lugemine tähtis on. Sa ei pea lugema, sest kõik ju loevad ja neelates alla blogikirjandust või kõigi kiidetud järgmist raamatut. Loe, sest sa tahad, seda, mida tahad. Leia enda jaoks sellest väärtus.
  5. Inspireeriv lugemispartner on abiks. Kindlasti oli oluliseks faktoriks minu lugemisedus minu elukaaslane. Tema ja raamatud käivad igapäevaelu juurde nagu õhk. Nende leidmine, tellimine, riiulisse asetamine ja vaatamine, loomulikult lugemine. Olles sellises keskkonnas, on lihtne ise ka lugema hakata, hinnata hea raamatu väärtust ja olla avatud uutele žanritele, autoritele ja teemadele. Tänu temale hakkasin huvi tundma naisjuhtide ja ajaloo vastu (ta kinkis mulle Katariina II raamatu, millest algas teiste kuningannade elulugude lugemishuvi). Minu riiulis võib leida raamatuid, mida ma ilmselt enne ei oleks ostnud, kuigi teemad mind juba varem huvitasid. Usun, et minu raamatute sisu kvaliteet on paari aastaga tõusnud. (Tööalastes eesmärkides ja sportlasena saab sinu keskkonda aidata luua näiteks coach)
  6. Hea visuaalne tagasiside edusammudest. Goodreads on kindlasti osa sellest, miks ma sain iga kord, kui natuke lugesin, positiivset tunnet loetust. Me vajame tagasisidet, seda tunnet, et liigume edasi oma eesmärgi poole.
  7. Numbrilised eesmärgid, kui on keeruline motivatsiooni leida. Ikka ja jälle tabasin, et valitud raamat on igavapoolne, aeg keeruline ja motivatsiooni raske leida. Selleks, et aga hoida ennast rajal, otsustasin, et loen kasvõi 10 lehekülge päevas. See oli teatud periood ja teatud raamatud, kus ma pidasin oluliseks lõpuni lugemist. 10 lehekülge on paras pingutus ja samas täiesti tehtav. Tasapisi sai raamat läbi ja tundsin uhkust, et ei andnud alla. Teinekord aitas ka uue põnevama raamatu kättevõtmine, et saada lugemisnaudingut, mille pealt siis ka igavamat raamatut avatult edasi lugeda.
  8. Ära lase vastumeelsusel tekkida. Üks “tore” asi, mis inimesega juhtuda võib, kui ta endale eesmärgi seab, on vastumeelsus. Oleme kõik nii individualistid, iseseisvad ja vabaduse ihalejad, et isegi meie enda eesmärk võib meile tunduda kammitsev. Eriti kui raamat on keeruline ja ajad on kiired. Siin aitab taas suhtumise üle mõtlemine: Miks ma üldse loen? Miks ma selle eesmärgi seadsin? Kes kontrollib sinu valikuid? Kas ma pean täna seda kõike tegema või peakski täna puhkama? Lugemine on äge tegevus, aga see ei tähenda, et sa pead kogu aeg seda nautima või tundma, et see on kerge tegevus. Anna aega loetul endale kohale jõuda, naudi protsessi ja mõttesta ka raamatuvalik. Küll on hea, et hakkasin vaimse treeninguga tegelema, selle nipid aitasid pingutust ümber mõtesteda. (Küsi lisa, kui soovid ka tuge oma eesmärkide seadmisel ja nende poole püüdlemisel)
  9. Vali raamatuid pealkirja järgi. Mõni minu uus ja lemmikuim raamat tuli täiesti juhuslikult. Ma polnud autorist kuulnud, kuid pealkiri tundus intrigeeriv. Parim näide oli Antihabras, mis täiesti lõi mind pahviks. Olen nüüd suur autori fänn ja sain pealkirja järgi, kõhutunde järgi raamatut ostes endale uue suuna, kust valida uusi raamatuid.

Raamatu lugemine, nagu iga teine eesmärk või uusaastalubadus, järgib sarnaseid eesmärgi seadmise põhimõtteid. Tuleb mõista, miks see sulle tähtis on, teha tarku valikuid protsessi kujundamiseks ning luua toetav keskkond. Lisaks arvestada tagasilöökidega, leida sisemised motivaatorid ja mõista eelkõige: see on sinu jaoks. Kui enam ei ole, siis tasuks kaaluda tegevuse lõpetamist. Täpselt sama loogika järgi coachin juhte ja sportlasi, karjääri kannapöörde tegijaid ja ettevõtluses uuele astmele astujaid. Eesmärk on eesmärk, tehnikad on samad. Loodan, et see mõttearendus aitab ka sul enda eesmärki (seda, mis tõeliselt oluline), seada ja uskuda rohkem nende realiseerumisse.

 

Mida toob 2021 raamatulugemises?

2021. aastal loen rohkem eri keeltes kirjandust (hispaania, norra, prantsuse – et õppida keelt ja ka hoida ja arendada seda). Seadsin eesmärgiks 42 raamatut. Liigun edasi Balzackiga, kuningannadega ja spordipsühholoogia valdkondadega, kuid uurin ka teistsugust krimikirjanudst ja hard core militaarmaailma raamatuid. Kindlasti lisan ka klassikalist ilukirjandust, mida olen mõelnud, kuid pole jõudnud lugeda. Jätkan ka aja eraldamisega selleks, et tekiks rutiin.

Uus oluline tegevus oleks rohkem analüüsi võime arendamine. Otsin kindlasti viisi, kuidas lugemine kuidagi praktikasse panna, leida inimesi, kellega nende üle arutleda ja ise kasutada saadud infot millegi uue loomiseks.

Mis on sinu (lugemise) eesmärgid?