• et

9 soovitust, kuidas kujundada endast miljonärist ettevõtja. Raamatuarvustus: MJ DeMarco “Miljonäri kiirtee”

Kuidas saada miljonäriks?

Me kõik tahame saada rikkaks. Eks? Kogumine, säästmine, investeerimine, finantsvabadus on täna kuumimad sõnad, rikkuse saavutamine on see, millest räägitakse väga palju. Sotsiaalmeedia on loonud võimaluse nii rikkuse-gurude esilekerkimiseks, kes ise rikastuvad, jättes osalejaid küsima: miks mitte ka mina? Samas on reaalselt tekkinud justkui “eikuskilt” miljonäre, biljonäre ja ultrarikkaid inimesi ja inimesi, kes räägivad vabadusest. Juba mõni aeg tagasi nägin Investeerimisklubi Facebooki seinapeal MJ DeMarco “Miljonäri kiirtee” raamatusoovitust. Just sel ajal tekkis ka minul küsimus, et kuigi ma olen edukas, tunnustatud, olegm ausad, raha võiks rohkem olla ja ma tunnen, et ei TUNNE neid investeerimise ja raha tegemise süsteeme, mis ei ole seotud minu innovatsiooni (mida annan tasuta ära, nagu see blogi siin, persoonibrändi mõiste juurutamine), minu igapäevase tööajaga. DeMarco raamatust sain üllataval kombel aga pigem kinnitust, et minu valikud on need, mis annavad mulle tõelise rikkuse – vabaduse. Samuti mõistsin takistusi, mis on seotud “armasta oma tööd” mõtteviisiga. Soovin sinuga jagada oma olulisemaid mõttepunkte, mida raamatust võtsin ja kui tunned huvi, kuidas sinust võiks saada miljonärist ettevõtja, siis soeta raamat 30% soodustusega SIIT.

PS: Investeerimine ja rahategemise süsteemid on keerulised ja on tihtipeale küsitav, kas need on sulle. Minu jaoks kohati tunduvad need isegi eetilises vastuolus minu mõtteviisiga. Kas see tähendab valida vaesus? Ei, kindlasti mitte. Tahtsin lihtsalt hoiatada, et ka DeMarco raamat on osa tema rahategemisest. Samas pean tunnistama, et võrreldes teiste autoritega on ta selles osas aus ja aitab tõesti samm-sammult raputada veidi peas olevaid mõttemustreid. Seega tea, et ilma suunatud töö tegemist sa peale raamatu lugemist kindlasti rikkaks ei saa. Kas sinus on ka miljonärist ettevõtja? Eks seda saad ise otsustada, kui oled raamatut lugenud ja prakitkasse võtnud. Mina tunnen, et mõned finantsasjad said selgemaks, eks aeg näitab, kas ja kuidas miljonid tegelikult tulema hakkavad.

Kas rikkus on rahas või mõtteviisis?

Kiire vastus? Rikkuse saavutamine pole enamasti küsimus niivõrd rahas kui sihis, vaid teekonnas. Kõlab vaimselt? Jah, ja seda ta ongi. Kuula mistahes materiaalse rikkuse saanud inimesi ja nad ütlevad sulle, et nad on nautinud teekonda. Sama kehtib igasuguse tipptulemuste saavutamise kohta. Ilma teekonda läbimata, ilma sihitud töö tegemiseta ei ole võimalik saavutada eesmärke, ka rahalisi. Ilma seda protsessi nautimata on aga väga keeruline pikka ja rasket tööd taluda.

Raamatu “Miljonäri kiirtee: murra lahti jõukuse kood ja ela elu lõpuni rikkalt

Mina lugesin raamatu inglise keelset vairanti (Millionaire Fastlane), eesti keeles on ta samuti saadav.  Kindlasti ei anna ta sulle lihtsat valemit ega kaarti varakambri juurde. Raamat annab aga võimaluse sinu enda valikutes, elustiilis, mõtteviisis teha muudatus, et muutuda efektiivsemaks ja tulemuslikumaks ettevõtjaks.

 

9 soovitust: Kuidas kujundada endast miljonärist ettevõtja?

Hakkame pihta. Siin on minu poolt raamatust alla joonitud mõtted koos minu enda täiendustega. Kas ja kuidas kõnetavad need sind?

 

  1. Rikkus ei väljendu autos. Rikkus väljendub vabaduses, mida annab teadmine, et sa saad seda osta. Me näeme tänaval paljusid, kes on brändiriietes, elavad materiaalselt säravat elu, kuid kui vaadata nende rahakotti, siis mõistad, et nad on võlgades, elavad üle võimete ja ohverdavad autoostule (või muudele välistele rikkuse tunnuste tagamisele) oma tegeliku aja, rahu ja õnne. Rikkus on aga see, kui sa kas saad elada ilma autota või brändiriieteta, või osta need välja nii, et sa ei pea muretsema järgmise päeva toiduraha pärast, ega selle pärast, kas hommepäev sind koondataks.Näiteks võiksin täna teha otsuse pakkida oma asjad kokku ja kolida teise riiki, ilma pikemalt mõtlemata. Kui otsustaksin teha karjäärikannapööret, on mul rida oskusi, mida saaksin kohe rakendada, et  eluks vajalikku raha teenida ning, igaks petteks on parasjagu “Oh Shit Fond”-i  kogutud, et suuremate väljaminekute või ootamatute muutuste puhul elus suudan ise hakkama saada. Minu jaoks on see vabadus. finantsvabadus, Miljonäri kiirtee, raha, raamatuarvustus, millionaire fastlane
  2. Vale mõtteviis: Uskumus 1: Rikkaks saamiseks on vaja õnne (luck); Uskumus 2: Rikkus on sündmus, situatsioon, või lihtne 1-2-3  süsteem; Uskumus 3: Teised saavad mulle rikkust anda. Rikkus on tegelikkuses võimaluste ja tõenäosuse suurendamine. Õnn loteriis ja õnne kaudu rikkaks saamine on ebatõenäoline sündmus, lihtsa süsteemi kaudu ei saa tagada endale püsivat rikkust, see ei ole ise kontrollitava protsessi tulem. Neid uskumusi pidades oled kogu aeg kellegi teise, tundmatu kontrolli all. Ning jah, sa ei ole nii vaba. Kas tunned need uskumused enda juures ära?
  3. Kahtle normaalsuses. Kui sa tunned, et miski pole päris õige, siis ilmselt ta seda ei ole. Gurud, kes pakuvat kiiret rikastumisvõimalust, rikastuvad esmalt ise. Kui sulle pakutakse lihtsaid lahendusi, siis tea, et tegelikkuses on iga hea tulemus pikem protsess, kus pead oma mugavustsoonist kindlasti välja tulema. Ära lepi oma olukorraga ja püüa kogu aeg areneda, mõista, kohandada teadmisi oma situatsiooni ja oma visiooni saavutamsiele sobivaks. Isegi kui kasutad gurude soovitusi (enamasti on sel ka terake tõtt), siis ole teadlik, et ilma rakendamata on see täielik raha raiskamine. Olen ise üsna kindel, et sul on vajalik info alustamiseks olemas, lihtsalt meie usk lihtsamale teele või hirm astuda esimesi samme takistab oma potentsiaali rakendamast (hirmu ja takistuse puhul tule minu juurde nõustamisele :)). Ja tea, et see, mis toimib teiste puhul, ei toimu üsna suure tõenäosusega sinu puhul. Sinu asi on saadud teadmised ja tarkused võtta ja muuta endale sobivaks.
  4. Sa ei vaja tööd, et saada kogemust. Tööl eeldatakse rutiinselt oma oskuste kordamist aasta-aastasse. Tänapäeval ei tohiks sa sellega leppida vaid peaksid leidma võimalusi kogemusi omandada nii tööl kui väljaspool tööd. Vaid nii omandada uusi teadmisi, teed uusi seoseid ja lood ka ette tugeva persoonibrändi, mis muutub sinu eeliseks ja usaldusvaluutaks. Seega isegi kui sa alustad turvalise tööga või kui valid ettevõtluse, hoia oma silmad ja mõistus alati avatud uute kogemuste saamiseks lahti. Vastavalt sellele saad oma tegevusstrateegiat muuta. Areng on selle sajandi võtmesõna ja arengu eest vastutad sina, mitte tööturg, tööandja või sinu elukaaslane.
  5. Kui sa ei saa kontrollida oma aega, oma tööd või neid viite päeva nädalas ja seda iga nädal, siis tunned end võimetuna. Teadlased on leidnud, et inimesed, kes tunnevad, et neil puudub kontroll oma elu ja tegemiste üle, püüavad seda rahuldada läbi ostude ja tarbimise, mis aitaks neil tunda, nagu nad oleksid kõrgema staatusega. Tere tulemast konsumerism, tere tulemast rahulolematute inimeste maailma. Märkamatult kulutad oma raskesti teenitud raha asjadele, mida sul pole vaja. Selle asemel on juba mõistlikum riskida töö vahetusega, osta vähem ja teha kõik, et võtta vastutus oma elu üle endale. Paljude jaoks on vastutuse võtmine keeruline, mõtteviisi muutev samm ja ma mõistan: sa ei tea, kas sa saad hakkama. Suuremat hirmu peaks aga tekitama mõte, et praegusse situatsiooni jäädes ei muutu elu kindlasti paremaks kui ta hetkel on. Viimane aeg võtta kontroll oma elu üle endale.
  6. Tee, mida armastad müüt. Persoonibrändi mudelis ja mõtteviisis on samuti sisse kirjutatud, et on hea, kui sa leiad selle, mida armastad ja oskad teha (mudeli esimene ja teine samm). Kuid need kaks sammu peavad vett vedama ka kolmanda sammu – mida kliendid/sihtgrupp vajab – testis.Nii ka “Miljonäri kiirtee” raamatus tuuakse välja, et tehes, mida armastad, arvestamata oma asukohta, kliente ja valitud ärimudeliga võid lõpetada kahjumis, stressis ja õnnetuna. See oli minu jaoks ilmselt tugevaim nö wake-up-call. Keegi peab sinu töö ja toote eest maksma. Sinu kui spetsialisti asi on mõista sinu armastatud tegevuse ja klientide vajaduse kokkupuutekohti. Üks viis selleks on positsioneerimine. Alusta endalt küsimusega: Mida sa armastad ja kas/kes oleks valmis selle eest maksma? Kas see lahendab kellegi vajadusi? Kas sinu oskused on piisavad, et sellega raha teenida? Paljud head enda turundajad on kehvemate tegelike oskustega kui eksperdid, kes päriselt asja tunnevad. Kui sinu fookus on raha teenimisel ja seda lihtsalt ja kiirelt, siis ma olen üsna kindel, et sinu oskused ei ole veel piisavad (DeMarco väide, mida oma kogemusega saan kinnitada). Mis ei tähenda, et sul ei ole sobivat sihtgruppi või võimalust end arendada. Ole lihtsalt aus enda ja oma oskuste suhtes ning adekvaatselt kriitiline, kas sinu teenusel/tootel oleks turgu. Üks huvitav seik, millele Demarco tähelepanu pööras on, et tihtipeale peaks raha teenima, miljonäriks saama hoopis valdkonnaga, kus sul puudub otsene “kirg”, kus vaatad pigem kliendi vajaduste poole ja püüad siiralt teha kõik, et neid aidata, teenides ise samal ajal kopsaka summa, mida sa väärid. Seejärel saad suunata teenitud raha oma huviobjektidesse, millega tegeledes sa elu sees raha ei teeniks (näiteks kassi varjupaiga loomisse, mängida terve päev lauatennist või tegeleda meditatsiooniga- ning jah, tegelikult leiaks mõni inimene ka nendes tegevustes rahateenimise võimaluse, kuid tihtipeale võib kirg ja raha mitte kokku sobida, raha võtab hobilt hobi tunde ära).
  7. Kirg peab olema oma tulevikueesmärkide vastu, selle vastu, mida sa oma elult ootad (teine minu lemmikmõte sellest raamatust). Töö, millega teenida raha ei peagi alati 100% olema dream life. Ka sportlased, kes justkui teevad seda, mida armastavad, vihkavad vahepeal oma treeningute raskust ja tahavad loobuda. Igas ametis on midagi, mis mingil perioodil ei ole meeldiv. Motivatsioon oma töö jätkamiseks tuleb aga väikeste sammude nägemises ja tegemises ning oma suurt visiooni silme ees hoidmisest. Rahulolematus tänase situatsiooniga viib edasi.
  8. Parim äriplaan on tõestatud tööde-kogemuste portfoolio. Kui sa oled edukas ettevõtja, hea esineja, populaarne, siis kõik tahavad sinu teenuseid. Seda näitab ka influencerite kasv – kui sul on palju jälgijaid siis järsku kõik tahavad sind. Sama sisuga postitajat, kes mingil põhjusel ei ole nii populaarne, aga ei saa uusi tooteid. Mis on nende vahe? Vahepeal on see valikuvahe, paljuski on see ka teadlik protsess, mida edukamad ettevõtjat läbivad. Nad lihtsalt pushivad nii kaua, kuni on väliselt (loodetavasti ka päriselt) edukad. Paraku sotsiaalmeedia võimaldab petmist, päriselus aga tulevad wannabe-d välja ning kindlasti saab edu mõõta ka ajas – viieteist minuti staare on kerge teha, aastakümne pikkust edu on keerulisem saavutada. Usalduse saamine, nagu ka jälgijate saamine, kes päriselt klienitideks ja sinu fännideks muutuvad on pikk protsess. Protsess ongi see maagiline sõna, mille võid meelde jätta. Sukeldu protsessi, praktikasse, töösse, katsetamisse ja kasvata oma (äri)kogemuse portfooliot.
  9. Ära ehita äri, ehita brändi. Brändi ehitamine tähendab protsessi, pidevat innovatsiooni oma valdkonnas, oma hea nime loomisse ja hoidmisse pühendatud aega, sinu-nimelise brändi kujundamist, mis ei ole sõltuv sinu ettevõtte edust (väga palju startuppe kukub läbi, head juhid ja programmeerijad aga saavad kergesti tööd ja uusi projekte, kui nende tööeetika ja oskused on supertasemel ning nende isiklik bränd on laitmatu ja autentne).

 

Sinu esimene samm finantsvabaduse saavutamises?

 

Oleks asjata oodata, et ühes raamatus oleks täpselt minule (sinule) sobilik valem raha teenimiseks. Me inimesed oleme pirtsakad ja tahame oma joont ajada. Mina sain MJ DeMarco raamatust kinnitust oma põhimõtetele, mis vaatamata teenitavale rahasummale või teenimisviisile tagavad mulle vabaduse ning mõned trikid ja nipid, mida kasutan oma äri ja rahateenimise ümberkohandamiseks, et minna kaasa muutuva ajaga. Mulle sobis tema kirjastiil ja lähenemine ja seetõttu julgen ka sulle soovitada. Tekkis raamatu vastu huvi? Saad tutvuda “Miljonäri kiirtee” raamatu tasuta peatükiga. Etteruttavalt võin öelda, et sul on võimalik see raamat osta arvestatava soodukaga. Kui sa ei taha aega raisata, siis mine kohe eestikeelse “Miljonäri kiirtee” raamatut ostma.

Mis on sinu tagasiside raamatule? Millist raamatut soovitad sina lugeda neil, kes soovivad leida finantsvabadust?

Veel raamatusoovitusi

Siin mõned postitused teistest raamatutest:
– Lois P. Frankel Paid tüdrukud äris edu ei saavuta
– Og Mandino “Maailma parim müügimees”

Allikad:

Tsitaadipildid: loogiline.ee

Lisainfo:
Postitus sisaldab raamatu ostmisele viivaid linke. Ostes nende linkide kaudu toetad persoonibrand.ee portaali ülalpidamist. Minu põhimõte on alati olnud soovitada vaid seda, mida ma ise kasutanud olen või pean mingil moel väärtuslikuks. Nii ka selle postituse puhul: ma ei soovita kunagi midagi, mida ma ei soovitaks ilma sellise lingita.