• et

Miks väljakutse vastu võtta ja kuidas lõpuni vastu pidada? + 4 ideed erinevate eluvaldkondade väljakutseteks

Viimastel aastatel on väljakutsete, ehk “challengite” populaarsus massiliselt tõusnud. Küll tehakse neid kõhulihaste tugevdamiseks, liikumise suurendamiseks, aga ka ehete, disainistiilide katsetamiseks ja enda vaimse tasakaalu saavutamiseks. Ma ei mäleta, et oleksin otseselt sellisest tüüpilisest 30-päeva väljakutsest osa võtnud, kuid olen selliseid viimasel ajal ise teinud. Miks see hea on? 30-päeva väljakutse on esmalt hea harjumuste muutmiseks. Öeldakse, et on vaja 30 päeva, et muuta vana harjumus ja teha uus harjumus … harjumuseks. Seetõttu 30-päeva või kuu-pikkune väljakutsete muster ka populaarne on. Minu jaoks on kuu-ajased väljakutsed olnud olulised tähtsale teemale fokusseerimiseks. Teha on palju, aga kõike ei jõua. Nii on hea võtta üks kuu ühe eesmärgi jaoks (arvestades loomulikult pikema plaaniga ja aastaste prioriteetidega).

Väljakutsed ehk challengid on minu jaoks enda mugavustsooni piiride venitamiseks, uute kõrgusteni jõudmiseks, tavapärasest rohkema saavutamiseks – isegi kui päris eesmärki ei saavuta. Ja loomulikult uute harjumuste juurutamiseks. – Liisi Toom

 

Mida väljakutset vastu võttes silmas pidada

  • Võta just paras väljakutse raskusaste, maht, tihedus ja sisu. Ära hüppa oma varju ja sea liiga kõrgeid eesmärke – seda võid teisel kuul teha
  • Ära karista end, kui üks päev vahele jäi. Jätka aga kohe kui tabad, et jäi tegemata. Asi on nimelt selles, et isegi kui alustad mitte nii olulise väljakutsega, annad endale lubaduse. Lubadust murdes teed aga mõlgi enda enesehinnangule ja -tõhususele. Ehk siis annab see loobumine sinu enda analüüsis märku, et sa ei saa hakkama. Iga ära tegemine, ka väikegi edu annab aga kinnitust, et sa saad hakkama ja motiveerib nii ka järgmist sammu astuma.
  • Vali väljakutseks midagi, mis sinu jaoks tegelikult ka tähtis ning kasulik on. Siis pead väljakutse ka vastu ja saad selle kasu nautida.
  • Võid, aga ei pea kaasama kedagi teist enda väljakutsesse. Soovitan siisi väljakutses ise üksi osaleda. Nii tõstad enesetõhusust, mitte ei harjuta, et saad hakkama vaid teiste toel. Koostöö on vajalik, kuid sisemine tugevus kasvab siiski endale toetudes ja ennast usaldades – sa saad hakkama!
  • Tee väljakutse enda jaoks võimalikult lihtsaks. See peaks mugavalt mahtuma sinu ajakavva, olema väga selge ja lihtne ülesanne (nt blogimisel võib keeruliseks ajada see, kui pead hakkama mõtlema ka piltide, linkimise ja turunduse peale, samas, mõnele just see osa ongi väljakutses oluline).
  • Kirjuta väljakutse oma kalendrisse. Mina olen kuu-ajaliste väljakutsete puhul loonud Google Kalendrisse vastava sündmuse, mis iga päev näitab, kunas mida tegema pean (kui on konkreetse ajaga seotud) või et pean sellele tähelepanu pöörama igapäevaselt (sisekõne väljakutse). Samuti olen teinud teha-nimekirjana (check-list), kus iga nädala juures on konkreetne ülesanne (võta ühendust kümne inimesega) ja nädala lõpus panen kas linnukese või 5/10st. Ehk siis näen arengut ja ka tegematajäämisi.
  • Võimalusel tee väljakutse ülesanne kohe oma päeva alguses ära. Siis ei tule seda stressi, et käes on õhtu ja uni on suur, aga ikka on tegemata. Nii on kerge lükata tegevus järgmisse päeva.
  • Kui ühel päeval jätad tegemata, ära lükka seda teisele päevale lisaks, ehk topelt. Sa võid teha, kuid kui paned selle enda kohustuseks, siis on suur tõenäosus, et pead ühel päeval terve päev kõhulihaseid tegema või ainult kirjutama. Kui tegevus on sinu jaoks niigi raske, siis mis sa arvad, kui hea meelega sa seda teed? Püüa vältida negatiivse emotsiooni tekkimist valitud väljakutsega! See on sinu valik ja VÕIMALUS, mitte kohustus.

Väljakutsed erinevate eluvaldkondade jaoks

Väljakutse 1: Klientide saamiseks ja koostöösuhete hoidmiseks.

10 kontakti nädalas ühe kuu jooksul. See on harjutus, mida teen persoonibrändi strateegia coachingu klientidega, kes on alles alustamas oma ettevõttega või vajavad ettevõtte müügis veidi ergutust, soovivad leida sponsoreid või koostööpartnereid. Sobilik peamiselt ettevõtetele, kus koostöösuhted, isiklikud kontaktid ja usaldus on tähtsad. Nii kui sul on liftikõne, teenused ja fookus paigas, koosta nimekiri kontaktidest, kellega ühendust võtta ja anda märku, et sa oled uue teemaga tegelemas ja otsid kliente, koostöövõimalusi ja soovitusi. Sõnum loomulikult sõltub sinu enda tegelikest vajadustest. Samuti, kas võtad ühendust juba tuttavate inimestega, mis on eriti oluline, kui oled vahetanud palgatöö ettevõtte vastu ja sinu kontaktvõrgustik veel ei tea, et sinult saab nüüd teenust küsida. Teine variant on hakata looma ja läbi käima uusi võimalikke kontakte. Loomulikult võid vastavalt oma vajadustele ja võimalustele muuta kontaktide arvu – see võib olla hoopis kümme kontakti tööpäevas ühe kuu jooksul.

Väljakutse 2: Kirjutamine ja sisuturundus

1 postitus päevas. Sa ju tead, kui oluline on blogimine või misiganes sisu tootmine turunduseks? Kui oled selle tee valinud (ja mitte kõik ei pea sisuturundusega tegelema!), siis tõenäoliselt püüad pidevalt leida aega ja ideid, millest kirjutada või vlogida, podcastida. Kindlasti on sul vaja head ja palju sisu oma blogisse ja seda pidevalt (jälle – kõik tegelikult sõltub sinu eesmärkidest, saab ka vähese arvu postitustega). Nii võid võtta ühe kuu ja teha valmis aastajagu postitusi või lihtsalt harjutada ja teha kirjutamine enda jaoks mugavaks tegevuseks. “Postitus päevas” võib siinkohal tähendada, et sa kirjutadki iga päev näiteks 1-leheküljelise valmisteksti oma teemal, aga näiteks ei avalda seda vaid paned “TODO” kausta. See võib tähendada, et teed valmis, lased ära toimetada ja avaldad ka. Sel juhul on hea, kui oled juba mõelnud ka SEO-le, märksõnadele ja eesmärgile, kas kõik postitused on kuu jooksul omavahel seotud, on neil kindel teema või lihtsalt kirjutad üldiselt oma ettevõttele või enda oskustest löhtuvalt olulistel teemadel.

Alternatiivina võid võtta hoopis, et kirjutad midagigi vähemalt 15 minutit, 30 minutit, 1 tund, 2 tundi. Vaata realistlikult oma kuukava ja tee otsus. Loomulikult pead veidi oma mugavustsoonist välja tulema ja tegema selleks aega. Selles ju väljakutse mõte ongi!

Väljakutse 3: Eneseareng või professionaalne täiendamine

Võta kuu aega, et õppida midagi uut, läbida kursus, keskenduda iga päev tunnike oma valdkonna uute trendidega tutvumiseks või lugeda läbi 1 raamat nädalas või 1 teadusartikkel päevas. Siin on raske sulle juhiseid anda, oluline on just mõistmine, et sina kui ekspert saad eksperdiks jääda vaid siis, kui sa pidevalt end täiendad. Täiendamine ei pruugi tähendada konkreetselt sinu müüdava oskuse teemal õppimist, aga võib olla ka midagi, mis laiendab sinu ampluaad ja teeb sinu oskused ja teadmised erilisemaks ja huvitavamaks. Täiendab neid. See võib tähendada ka hoopis oma kliendi valdkonna tundmaõppimist. Antud valdkonna kohta uuringu tegemist, valdkonnaekspertidega rääkimist (kutsu 4 valdkonnas tegutsevat inimest, üks iga nädal, lõunale).

Väljakutse 4: Vaimne tervis

Sisekõne jälgimine 1 kuu jooksul. Oleme harjunud endaga üsna karmilt rääkima. Karmimalt kui teistega. See aga võib muutuda takistuseks uue kogemisel ja võimaluste haaramisel. Kuu aja jooksul pane tähele (kirjuta üles), mida sa endale ütled ja kuidas. Kas sinu sisekõnes on mõtted, mis teevad sind ja sinu tegevusi maha või kiidad sa end edusammude puhul? Kas sa pidevalt võrdled end teistega või pigem vaatad, kas ja mil viisil oled eilsest minast edasi arenenud? Kas teed endale “pai” või ainult “piitsutad”? Tasapisi muuda negatiivne sisekõne positiivseks või minimaalselt lihtsalt pane STOP kohe, kui avastad, et end taas laimad ja liiga teed. Ühe triki, mõistmaks kui palju me negatiivse sisekõnega endale haiget teeme, sain Paolo Coelholt, kes soovitas ühes oma raamatus iga kord kui endale mõtetega liiga teed, pigistada küünega peopessa (või kuhugi käe peal, samasse kohta iga kord). Kui negatiivseid, enda vastaseid mõtteid juba liiga palju on, siis tunned seda ka füüsiliselt.

Kui füüsiline tervis on hetkel lihtsam või olulisem, siis võid näiteks panna oma kuuajalisse kavva 15 minutit hommikuvõimlemist, 100 kõhulihast iga päev või 30 minutit jalutuskäiku päevas või mõni muu endale sobiv liikumist soosiv tegevus. Mina näiteks tegin see aasta 1 kuu sisesõudmise väljakutse, et näha kui palju kilomeetreid saan ja see aasta on käimas aerutamise kilomeetrite lugemine. 3000 oli eesmärgiks, 1800 tehtud (ja 1000 jääb ilmselgelt tegemata :)).

Mõtle pikas perspektiivis

Väljakutsed on mõnusad, motiveerivad ja meie energiat mobiliseerivad tegevused, mis võivad sind aidata konkreetse eesmärgi saavutamisel ning lihtsalt olla lõbus võimalus oma piiride kompamiseks. Kui sa kasutad neid aga oma harjumuste muutmiseks, siis võib nende kasu veelgi suureneda. See on juba sinu valik. Kindlasti ära muuda oma elu üheks suureks väljakutseks, sest see on lihtsalt pidev stress, mis ühel päeval sind katki teeb. Pigem suurenda väikeste väljakutsetega oma tavapärast mugavustsooni ja loo häid harjumusi ja käekakatsutavaid tulemusi.

Milliseid väljakutseid ja millise tulemusega oled sina teinud ja teed?

Vajad abi oma eesmärkide seadmisega ning sihi hoidmisega? Tule räägime.

Jäta oma kommentaar