• et

(Välis)praktikantide kaasamise DO’s ja DON’Ts

Praktikandid ettevõttes?

Olen oma karjääri jooksul olnud ise praktikandiks ja juhendanud mitmeid praktikante nii Eestist kui välismaalt. Minu soov on alati olnud aidata noortel näha reaalset elu ning olla ka ise kogu aeg kursis, mis valdkonnas ja maailmas toimub. Paratamatult kogenud kommunikatsioonijuhi ja nõustajana – või misiganes valdkonna esindajana – on meil komme omandada “teada tuntud harjumused”, mis aga valdkonna ja ühiskonna arenedes ei kehti. Noored praktikandid võimaldavad meil näha asju uues valguses. Lisaks saavad nemad aga vajalikku praktilist kogemust, et kujundada endast professionaal ning teha teadvustatud valik kuhu nad oma karjääris soovivad liikuda.
Et see idealistlik protsess ka toimiks, on oluline olla aus ja otsekohene, teadlik ja paindlik. Mul on hea meel, et Eesti ettevõtete esinduskoja Eesti Kaubandus-Tööstuskoja teenuste osakonna juht Piret Potisepp jagab oma kogemusi ja soovitusi, kuidas kaasata välispraktikante. Minu arust kehtib see ka kohalike praktikantide puhul, seega loe, vaata ja katseta oma praktikantide peal. Ja jaga ka oma kogemusi!

Välispraktikantide kaasamise DO’s ja DON’Ts

Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja teenuste osakonna juht Piret Potisepp

Kui selleaastasele Instari ja PARE Atraktiivse Tööandja Päevale süüdlaslikul moel hilinenult sisse hiilisin, kõlas esimene lause mida kuulsin pateetilisena: ’’Eestis on õppimas väga palju välistudengeid, kes hiljem tööturul rakendust ei leia’’. Võin julgelt väita, et viimastel aastatel oleme kojas andnud rohkem praktikavõimalusi välismaalastele, kui eestlastele. Selle käigus oleme organisatsioonina väga palju õppinud ning julgustan välistudengeid rohkem kaasama. Seda just seepärast, et olen alati lähtunud sellest, et käitunud sõnade asemel tegude järgi käitumisele. Ja kui organisatsioonina ütleme ettevõtjatele, et värvake välistudengeid, siis igaljuhul peaksime seda ju ka ise tegema.
Kokkuvõtvalt, kui võtta ära laiend „välis“, siis üldistavalt käivad need põhimõtted ükskõik, mis rahvusest praktikandi kohta isegi keele soovitus: mõtle selles osas justkui ühisele keelele).

MIKS Koda kaasab praktikante?

Praktikantide ja välispraktikantide kaasamisel on kindlasti väga praktiline pool- meil on palju samaaegselt käivaid projekte, kuhu täiskohaga assistendi kaasamiseks mahtu napib, kuid võimalust oma oskusi arendada saame praktikantidele pakkuda küll. Et projekte on palju, siis saame igale ühele ka südamelähedase teema välja pakkuda. Ütleb ju vanasõnagi, et ühele tütar, teisele ema. Täpselt nii ongi.

Kolm punkti, mida välispraktikandi kaasamisel silmas pidada

1. Tee kindlaks, et välispraktikant ja Sina ning Su meeskond räägiksid minimaalselt ühte keelt, mida kõik mõistavad.

Tundub elementaarsena, kas pole? Aga näiteks, kui töötasin ministeeriumis, kus töö nõudis laitmatut eesti keelt saabus Inglismaalt praktikant, kes oli lõpetanud Eestis keskkooli, kuid ei suutnud rääkida eesti keelt.
Kojas oli prantsuse praktikant, kes kandideerides ütles, et soovib oma inglise keelt parandada ja soovib seetõttu Eestisse tulla. Aga jah, paraku tema inglise keel, mis Skype vestluse aegu oli täiesti arusaadav, kohale jõudes enam nii arusaadav polnud. Koosolekute läbiviimine inglise keeles lihtlausetega aga pikendas nende toimumisaega oluliselt.
Kui järgmised prantslased meiega ühendust võtsid, olin juba targem ja konkreetsem. Oodatud on vaid laitmatu inglise keelega praktikandid, sest see aitab ka praktikandil end paremini tunda.

2. Kui välispraktikanti kaasata, siis koosolekute keel muuda ümber inglise keeleks.
Kuigi oleks palju lihtsam ja mõnusam kiiret infot emakeeles kolleegidele vahendada, ei mõju see paraku praktikantide kohanemisele sugugi soosivalt. Kujutage end ise ette kui näiteks läheksite naaberriiki ja koosolekul ühestki lausest aru ei saaks.
Tunnistan ausalt, et kui vahest on väga kiirelt vaja infot jagada, siis saab see emakeeles teele pandud tervele tiimile, kuid koos viitega, et Google Translate annab aimu, milles sisu. Erinevad automaatõlked ei ole veatud ning seda ei tohi kindlasti kuritarvitada.

3. Võta aega, et selgitada Eesti töökultuuri eripärasid.

Väikesed asjad nagu näiteks telefoni hääletu peal hoidmine avatud kontoris võivad nõuda selgitamist. Oleme näiteks prantslasi hoiatanud, et meie suhtlusstiil on oluliselt otsekohesem ja illitsemata, kui sealne. Ka hierarhia puudumine ja tihe suhtlus ülemuse ja meeskonna vahel on mitmele praktikandile meeldivaks üllatuseks olnud, kuid vajanud alguses ikkagi selgitamist ja julgustamist.

Kaubanduskoja välispraktikandid

Mida ei tasu teha ehk siis kolm DON’Ts välispraktikandi kaasamisel:


1. Eeldamine on kõige läbikukkumiste ema.

Eeldades, et kandidaat, kes intervjuul on lubanud olla organisatsiooni parim töötaja, ei välista olukorda, kus juba nädal hiljem ei suvatse töötaja tööpäeval tund peale ametlikku tööaja algust kontorisse tulla, rääkimata ühegi tööülesande korrektsest täitmisest… Selline on olnud meie üks kõige valusam õppetund. Aga eks selliseid õppetunde tule elus ikka ette.

2. Ära lase end stereotüüpidel eksirajale kanda.

Stereotüüpe kanname endas nii ehk naa, see on natukene nagu paratamatus. Aga- oluline on endale seda tunnistada ja teadlikult stereotüüpe kahtluse alla seada.
Kui tööle tuli Türgi praktikant, siis tegelikult olin valmis halvimaks. Reaalsus oli aga hoopis teine- ta oli väga tubli, töökas ja kohusetundlik! Selline, kelle lahkudes kohe auk jääb ning tunned, et töökoormus märgatavalt kasvab. Või teine stereotüüp- itaallased ei tunne kella ja töö tegemise asemel joovad vaid kohvi. Kohvi tõesti itaallasest praktikant jõi, kuid oli samuti väga punktuaalne ja töökas.

3. Ära ole kiitusega kitsi.

Me kõik vajame kiitust ja positiivset tagasisidet!
Eestlased on loomult tagasihoidlikumad ja seetõttu pole tagasisidestamine kõige esimene asi, mis meie iseloomustamisel välja tuleb. Kuid seda enam ootavad tagasisidet praktikandid, kes on siia saabunud lõunapoolsematest kultuurides. Mida rohkem positiivset tagasisidet anda, seda enam nad on valmis panustama.
Võin käsi südamele panna ja kinnitada, et ükski praktikant(ühe erandiga) pole meie juurest lahkunud ilma suurepärase soovituskirjata ja neid on nüüdseks olnud mitmeid. Kuna praktikandi töö on tasustamata ning tugev soovituskiri on vähim, mis saame praktikandi panuse eest välja käia, on see midagi, mida tuleks kindlasti teha.

Kokkuvõtteks kogemusest praktikantidega

Aastatega oleme kokku puutunud ülimalt tublide, kohusetundlike ja tarkade ja töökate praktikantidega. Kuid nagu ikka, on sekka sattunud ka selliseid, kelle motivatsioon ei haaku meie meeskonna põhimõtetega ning panus seetõttu jäänud kesiseks, kuid sellest ei tohi lasta end heidutada. Praktikandid toovad igal juhul organisatsiooni värskeid mõtteid, uusi vaatenurki ja häid kontakte oma koduriigist ja mujalt!

Millised on sinu kogemused?
Miks sinu arvates peaks/ei peaks välis)praktikante kaasama?
Milles sa ise vajaksid töökogemust ja praktikat, et teada, kas see on sinu jaoks?

Mõtled, kuidas ise karjääri kannapööret teha või soovid leida enda oskustest just see, millega peaksid edasi liikuma? Tule vaata teenuseid. Kui otsid praktikandikohta sisuloomes, siis tule kaasautoriks.

Cover photo Photo by Brooke Cagle on Unsplash