• et

Kuidas alustada lisaraha teenimisega (karjääri kannapöördel, töö kõrvalt või tulevikutööd luues)

Oled juba ammu mõelnud, et oma praeguse töö kõrvalt, õpingute kõrvalt või otsides uut suunda ja järgmist sammu, võiks kasvõi veidikenegi tekitada oma oskustega lisaraha. Võibolla hoopis tahad testida, kas sinu idee on huvitav ka teistele, enne, kui alustad selles vallas oma ettevõttega. Või on sul oskusi, mille kohta sõbrad ütlevad: sa peaksid seda ka teistele pakkuma! Kuid kust alustada?

Mina (minu firma, teenus, toode) olen …
Mida saad veel pakkuda?

Meil kõigil on palju rohkem oma oskuste ja huvide varasalves kui see, millele me kõige rohkem aega oma elust paneme. Asukohavabaduse tendents võimaldab meil aga mõelda loovamalt, rakendada rohkem oskusi ja nii ka uólla uudishimulik: mis võiks olla minu töö? Äkki minu töö võibki olla mitmekülgne ja mitmel rindel, mitte ei pea kõiki oskusi oskuslikult “üheks persoonibrändiks” looma? Ka minul on olnud aegu, kus justkui põhitööna teen üht asja, kuid et teada, mida ma veel viksin pakkuda, olen hakanud omal ajal ja omas tempos koolitusi ja muid teenusei pakkuma. Olen nii näiteks ennast koolitanud ja teenust pakkunud klassikalise massaaziga, artiklite kirjutamisega erinevatesse ajakirjadesse, matkajuhina, õmblejana ja nüüd maalikunstnikuna. Kui ma vahetasin aastaks elukohta, kolides Ibizale, ei teadnud ka mina, kuidas seal tööd saada (ma ei tahtnud tavapärast kelneritööd). Ka see oli hea eksperiment. Nii võid ka sina kolides, kogedes karjääri kannapööret või tulles näiteks emadus/isaduspuhkuselt tunda, et oled justkui algaja. Seeo n aga tore koht kus olla, kui võtad seda kui mõnusat eksperimenti. See postitus annab sulle esmased sammud, millele mõelda, et tekitada kas lisasissetulekut, luua kasvulava võimalikuks ettevõtteks või lihtsalt teostada end mingis mittetavalises valdkonnas, mis justkui “ei sobi sinu brändiga”, kuid pakub sulle tohutut naudingut.

Alustame!

Muuda oma oskused rahaks

Kõige raskem on nullist alustajatel leida seda, mida rahaks teha. Mis oskused mul on, mille eest teised oleks valmis maksma? Soovitan sul teha esmalt ära see oskuste kaardistamise harjutus. Mis on midagi, mida su sõbrad on öelnud, et sa võiksid seda teenusena pakkuda? Mida saaksid pakkuda nii, et sa ei peaks palju raha investeerima ega ka ennast kindlatel aegadel kinni panema (et saaksid lubada senist elustiili, tööd ilma midagi muutmata)? Kõige populaarsemad online-asukohavabad tööd täna on vabakutselised …
– kirjutajad, sisuloojad ja – turundajad, blogijad. Minagi olen alustanud mitu äri just blogimisega. Nii nõustamisäri Eestis kui matkajuhi äri Ibizal baseeruvad just blogimisel.;
– virtuaalsed assistendid, kes aitavad ettevõtjatel administratiivküsimusi lahendada;
– sündmuskorraldajad-asjaajajad;
– sotsiaalmeedia haldajad;
– oma kunsti, käsitll ja muude toodete pakkujad e-poe kaudu. Mina näiteks tegelen lisaks persoonibrändi kujundamisele ka reisijuttude kirjutamisega, kunstiga ja sportlaste vaimse treeninguga.

Võibolla on sul mõni põnev oskus või kunstitoode, mida oled salaja teinud oma “sahtlisse”? Mis see on ja kuidas saaksid online-turundust ja sisuloomist selleks kasutada? Võib-olla, et sul on midagi, mida sa oled kartnud jagada, et sinu professionaalne kuvand ei saaks hajutatud või kartes kuidagi oma imagot muuta (kas see on sobilik?). Tänapäeval on juba normaalsus see, et meil on portfooli karjäär, mis võimaldab meil olla mitmekülgne, huvitav ja unikaalne ka isikliku brändi mõttes. Julge olla sina ise!
Kui sul ei ole ühtegi asja, mida tunned, et see on sinu suurepärane oskus, vali midagi järgmist, midagi, mida vajatakse või vaata inimesi ja kogukondi, kellega suhtled: kas saate koos midagi teha, midagi pakkuda?

 

Uuri rohkem, kas sinust võiks saada miljonärist ettevõtja ja MIDA SEE TEGELIKULT TÄHENDAB!<7h1>

2. Loo oma tööruum.

Reisiblogijana võib sinu sobivaimaks tööruumiks olla kohalikest pulbitsev kohvik, kus on wifi.

Asukohavabaduse üks põnevaimaid seiku on just see: sa ei pea kuskil kinni olema. See on ka suurim väljakutse, sest nüüd pead sa ise end distsiplineerima. Suureks abiks on, kui teed endale kodus ühe kindla nurga töö tegemise jaoks. Olgu see lauanurk oma töövahendite-arvutiga, olgu see lemmikdiivan, kus loovus tuleb peale või olgu see kohalik lemmik-kohvik, kus saad samal ajal ka inimeste keskel olla.

3. Plaani oma tööaega.

Oluline osa on oma töö-aja tekitamine. Sa võid otsustada, kas määrad kindlad kellaajad, kindla mahu või “iga vaa hetk”. Kui sul on pere, siis tuleb see ka nendega läbi rääkida, et kodurahu hoida ja samas olla ka ise kehtestav. ui sul on lapsed või koduloomad, siis tuleb võibolla rohkem arvestada, kuna nemad on rahulikumad, magavad ja nii tekib sul tegutsemise võimalus.

Kindla tööaja tekitamine oma kalendris on oluline, sest vaid nii näed ka ise, et sa reaalselt tööd, saad seda mõtta ja tunned a rahulolu: töö on tehtud! See aitab hoida süsteemi, eriti kui erinevaid tööotsi saab olema palju. Hunt Kriimsilmadel ikka on mitu rauda tules ja mingi hetk võib halva ajaplaneerimise tõttu tunduda, et rabeled küll, aga justkui ei saa aru, mis tehtud. See on üks oluline koht, kus ka strateegiline coach aidata saab (tule vaatame sinu ajakava üle ja teeme selle efektiivseks!)

 

4. Uuri tasustamise juriidilist poolt.

Jälgi kiivalt rahaasju, et lisateenistus lõpuks hoopis lisakuluks ei muutuks!

Lisateenistuse eesmärk on lihtne: sada lisaraha. Kui hakkad oma teenust pakkuma või lood oma e-poe, siis tee selgeks, mis on sulle sobivaim: FIE, käsunduslepingud, OÜ loomine või muu. Millised finantsilised kohustused võtad? See kõik oleneb sinu hetke staatusest ja lisateenimise plaanidest. On oluline olla kohe alguses finantsjuhtimise alustaladega kursis, teha asju juriidiliselt korrektselt.

 

5. Analüüsi oma lisatöö tulemusi.

Kõige lihtsam on teha ülevaatlik Exceli või Google Sheet leht, kus jälgid oma klientide arvu, müüdud tooteid, makse ja kulusid. Pea arvestust ka võimalikele klientidele saadetud ettepanekutele, tehtud turundusele. Pane teenitud tulust kindlasti kõrvale ka sobiv protsent enda arenguks, tehnika ostuks või muudeks suuremateks kuludeks, mida lisatöö võib vajada.

6. Strateegia lisatöö saamiseks.

Kui põhilised asjad on valmis, siis on aeg hakata vaatama, kuidas saaksid enda lisatööle tähelepanu. Millised kanalid on sobilikud, kas sa pead sihtima kindlaid kliente, oled sa nišitoode või pigem massile suunatud? Kui palju tahad oma nägu lisatöö kuulutamisel kasutada ja kui palju võib see olla “neutraalne”. Milliseid partnereid vajad? Mis on eesmärgiks ja mis on tegevusplaaniks?
Strateegia aitab sul jälgida, millised tegevused toetavad lisamüüki ja mis mitte. E-turunduses on bloggimine ja erinevad sisuloomisvõimalused kindlasti olulised turundusstrateegiad endale nähtavuse saamisega. Need on soodsad ja kõigile kättesaadavad ja on põhjus, miks selline uus asukohavabadusega elustiil on võimalik.

7. Loo blogimise strateegia (või muu sotsiaalmeedia kanali strateegia).

Kuna olen ise suur blogimise fänn, olles ise seda aastast 2008 kasutanud ja seda õpetanud, siis minu soovitus on alustada blogiga. Sa võid kohe luua minunimi.ee / myname.com blogi-veebilehe aga võid ka kasutada tasuta võimalusi (minu eelistus on WordPress). Miks? Sest erinevalt sotsiaalmeedia kanalitest (Facebook, Instagram, jt) on sinu enda koduleht-blogi ainuke asi, mida sa täielikult kontrollid.

Kui blogi-veebileht valitud, alusta sisu loomisega. Mõtle:

  1. Millest minu võimalikud kliendid kuulda tahavad, mis on neile kasulik?
  2. Mida peaksid inimesed sinu tootest-teenusest teadma? Kuidas see aitab neid, millise mure lahendab?
  3. Mis oleks atraktiivne, aktuaalne ja põnev?

Vaata rohkem soovitusi ja juhendeid blogimisega alustamiseks, kuidas planeerida aega kirjutamisele ja olla efektiivsem blogija, millest blogis kirjutada. Loe ka selle kohta, kuidas podcastide loomisega alustada.

Kõige olulisem on alustada lihtsalt, aga järjepidevalt, olla sina ise ja mõelda kõigele huvitavale, mis sinu valdkonnas on ning lihtsalt luua head sisu.

8. Pea kinni oma brändilubadusest.

Isegi kui sinu lisateenistus on midagi, kus sinu nimi selgelt ei ilmne või mille ümber ei taha sa persoonibrändi luua, on iga sinu tegevuse osaks sinu brändilubadus. See, kuidas oma tööd hindad, milline on su tööstiil ja väärtused ning kui pühendunud oma tegevustele oled. Isegi kui teised seda ei näe, on see sulle heaks enesedistsipliiniks ja mõtteaineks: Kes ma siis olen ja mis on mulle tööd tehes tähtis?
Vaata ka videot viie soovitusega oma isikliku brändi hoidmiseks (Olen tänulik, kui ka paned SUBSCRIBE minu uuele persoonibrändi Youtube kanalile – Tänan!):

Arenda iseennast ja loo oma visioon.

9. Mõtle oma pikemale karjääriplaanile.

Sina oled oma elu ja karjääri juht – Liisi Toom

Palju õnne! Oled alustanud lisateenimisega. Varu veidi aega, kannatust ja ole valmis enda ja oma toote-teenuse arendamiseks. Kes teab, võib-olla saab sellest hoopis sinu lisatöö? Võimalik, et see on hoopis midagi, mis aitab sul oma isiklikku visiooni ellu viia?
Enese arendamine on üks olulisemaid tänapäeva eduka töötaja, ettevõtja, juhi tegevusi ja vastutusi. Kunagi ei tea, kuhu võib tänane online-äri sind tulevikus viia, millist lisaväärtust sulle luua. Jah, see võib esmalt olla eelkõige lisaraha teenimiseks või liigse aja ärakasutamiseks, kuid iga asi, mis me teeme tekitab uusi võimalusi. Seetõttu on hea, kui aeg-ajalt vaatad üle oma karjääriplaani pikemas perspektiivis. Mis on sinu suurem eesmärk? Kuidas iga tegevus sind selle juurde viib? Mida ma õppisin oma online-äris, mis aitab mul uusi arengusuundi ette võtta? Kuidas see aitab minu visiooni selguse loomisele kaasa?

Loe veel:

-> -> -> 9 soovitust miljonärist ettevõtjaks saamiseks: “Miljonäri kiirtee” raamatuarvustus <- <- <-

Kui vajad oma elu strateegi paikasaamisel abi, järgmiste toimivate sammude seadmiseks nõu, siis tule, räägime! Seni uudista siinset blogi ja loo elu oma tingimustel!

karjäärinõustamine, persoonibränd, eludisain, karjääriplaneerimine, tööle kandideerimine

Tule karjäärinõustamisele, saa nõu CV ja motivatsioonikirja kirjutamises ja tööintervjuuks ettevalmistamiseks (Skype, WhatsApp, telefoni teel).