• et
  • en

Karjäär mobiilirakenduste ajastul

Iganenud karjäärimudelid

Karjääriplaneerimises oli pikka aega keskseks karjääriredeli mudel. See mudel näeb ette, et sinu karjäär on kui redelist üles ronimine, tasuks saavutatud eesmärk. Kui redelist ülesse ei saa, siis oled ebaõnnestunud. Seega jaguneski rahvas kaheks – need kes püüdlesid redeli tippu ja need, kes kohe alguses jäid “madalamatele” astmetele seisma. See mudel on üsna nukker ja väga lineaarne, nagu nendib Jenny Blake ühes Tedx videos, mis ka siia blogipostitusse lisatud on. Esiteks, ka redeli otsa jõudnud tahavad ju edasi areneda, nende karjäär ei ole läbi. Teiseks tähendab pidev ühte suunda minek tohutut pinget inimesele. Sa pead tippu saama või sa oled läbikukkunud. Kolmandaks on see justkui suletud süsteem, mis tähendab, et kui sa kuhugi jõuad, siis jääb tunne, nagu see olekski kõik.

Kuidas planeerida kajääri mobiilirakenduste ajastul

Jenny pakub oma esinemises välja uue mudeli, mis ka mulle väga meeldib ja mis on sobivam tänase ettevõtluskeskkonnaga ja töömudelitega. Selle aluseks on fakt, et tänapäeval on oluliselt rohkem võimalusi end arendada, kõik teed on nö avatud, ühiskonnas on keskne mentaliteet, et sa võid saavutada kõike, mida sa soovid, enam ei töötata ühes ettevõttes elu lõpuni ja karjääritipp ei ole kuskil üleval, otsas, vaid sinu karjäär võib areneda ka horisontaalselt.

Loomulikult on ka siin omad ohud: ületöötamine, vajadus kogu aeg end arendada, laiendada oma teadmisi, saada mitu teaduskraadi, et konkurentsis püsida. Seda teadvustades on aga kergem teha paus ja panna paika oma soovid, et luua siis adekvaatne karjääriplaan ja sellest lähtuvalt oma persoonibränd.

Mudel, mida Jenny tutvustas on oma idee saanud nutitelefonidest – nö Career in the age of the App ehk karjäär mobiilirakenduste ajastul. Kujuta ette nutitelefoni. Kui telefoni kätte saad, saad hakata lisama erinevaid rakendusi, mis aitavad sind ja teevad telefonist unikaalse eksemplari ja just sellise, nagu sul on vaja. Nüüd mõtle ennast kui selleks “telefoniks” ja kõik oma oskused, kogemused, haridus, praktikad, projektid on rakendused, mida sa aja jooksul lisad. Sa saad ise valida, millist oskust sul on vaja lisada, millist ei ole vaja järgmise projekti puhul kasutada, mis on kogu aeg kasutuses, mis on tööks vajalik ja mis lõõgastumiseks.

Nutitelefoni mudel on dünaamiline, voolav ja mitte-lineaarne. Sa võid valida lisad, mida sina soovid. Olgu selleks kool, mille valid, inimesed, keda kohtad, praktikad, mida läbid.

Karjääriplaneerimise põhiprintsiibid

  1. Iga kogemus on unikaalne. Kõik, mis sa teed, tuleks lahti harutada selles valguses, millise oskuse või teadmise nad võiksid anda, sest iga töö õpetab väärtuslikke oskusi. Isegi kui hetkel tehtav töö ei ole 100% SINU töö, siis vaata, mida saad sealt õppida. Võib-olla on see oskus meeskonnas töötada, mingi tehniline oskus, võimalik, et saad häid kontakte. Nii saad igast kogemusest “alla laadida” rakenduse, mis võib tulevikus kasu anda või võimaldab kokku panna just sulle omase tervik-paketi.
  2. Julge unistada. Oluline on mõista, et sa ei pruugi teada kogu suurt pilti, seda, milleks need väikesed rakendused vajalikud on. Alati ei peagi teadma, kuidas sihtmärki jõuda – see teebki tee sihtmärgini huvitavaks, sealjuures võib sinu sihtmärkki muutuda. Kui kasutaksime redeli mudelit, siis lõhuks eesmärgi muutmine kogu mudeli, rakenduste mudeli puhul aga võid liikuda nii vertikaalselt üles kui ka horisontaalselt, laiendades oma ampluaad ja luues midagi uut, just vastavalt sellele, millise kogemuse või oskuse omandad.
  3. Kui sa ei tunne 100% end hästi praeguses töös, siis see on OK. See on üks oluline printsiip, mille eesmärk on säästa sind läbi põlemast. Kui varemalt oli karjääril võimalik ainult tippu ronida, saavutamaks edu, siis nüüd ei ole tipp kõige olulisem. Kõik kogemused on lisad, mis ühel hetkel annavad sinu soovitud tulemuse. Sa ei pea pürgima mitut teaduskraadi, kõiki võimalusi kasutama, üle-püüdlema. Sa pead valima vaid need rakendused, mis sulle tunduvad olulised ja vajalikud. Kui miskit enam ei sobi, siis võid selle “ära kustutada”. Kui näed, et üks rakendus ei toimi sinu jaoks, võta sellest parim, siis loobu ja lae alla uus rakendus. Ära oota oma töölt, et ta sind 100% rahuldaks, leia endale teisi võimalusi eneseväljenduseks.

Kui sa mõtled praegu oma tööle, siis kas see elu, mis sa elad on seda hinda, mida sa selle eest maksad? Või peaks rakendusi muutma?

4 soovitust, mida karjääri kujundamisel silmas pidada

  1. Sea piirid ja lae akusid. Kõiki võimalusi ei pea kasutama, nii võib ennast kinni tõmmata ja siis tuleb täielik restart teha. Nutitelefonid on ka suured akude kulutajad – oluline on pidevalt end ka laadida, et ühel hetkel pilt eest ei läheks. Võta näiteks karjääripuhkus.
  2. Tee rakendustest aeg-ajalt ülevaatus. Eemalda need, mida pole vaja või mis ei toimi ja lisa neid, mida on vaja või uuenda, värskenda oma oskusi, mis hakkavad aeguma.
  3. Ära küsi luba. Kui sulle hakatakse ütlema, et sa ei saa hakkama, see ei ole võimalik, siis võta neid hääli kui kinnitust, et oled õigel teel.
  4. Loo ja toetu oma võrgustikule. Inimestele, kes toetavad sind. Oma eesmärkideni jõudmine võtab aega, on hea, kui sul on kedagi, kellele toetuda.

Kokkuvõtteks võib taas nentida, et sa oled ise oma elu loovjuht. Loo siis midagi, millega sul on hea ja mõnus elada, sest puuduvad madalamad ja kõrgemad redeli astmed, sinu töö tähtsus ja tippu jõudmine sõltub sinu enda otsusest, mis on sinu jaoks oluline.

Siin Jenny Blake video TedX-i video.