• et

Eve Külasalu: Miks ma tegelen aerutamisega?

aerutamine
Evega Emajõel märts 2017

Aerutamine on minu elus viimased 4 aastat olnud üsna kõrgel kohal. Tänu sellele olen kohanud mitmeid huvitavaid inimesi, kes on sellega juba oluliselt kauem tegelenud ja kellel on palju jagada, rääkida ja inspireerida. Üheks neist on kindlasti Eve Külasalu, kes on Eesti üks parimaid nais-rajaaerutajaid. Seega mul on väga hea meel jagada sinuga Eve mõtteid tema väga pika ajalooga tegevusest – aerutamisest. Minu jaoks on Eve olnud väga suureks toeks ja inspiratsiooniks viimane poolaasta, julgustades mind ikka ja jälle kaugemale ja kiiremini aerutama ja raskustele vaatamata tagasi matkapaati minema. Tänu koosveedetud tundidele vee peal, on mul olnud rõõm ka teda veidi tundma õppida ja mul on niiiii hea meel, et ta nõustus oma lugu rääkima. Tema vastuseid küsimustele lugedes noogutasin vist kogu aeg oma pead. Loodan, et ka sind inspireerib see aerutamist – ükskõik, kas rajaaerutamist või matkapaadiga chillimist – proovima, sest nauding, mis sellest saab on lihtsalt super.

aerutamine
Eve Viljandis 2017

1. Kes sa oled, millega tegeled?

Aerutaja Eve Külasalu

Olen Viljandist pärit värskelt Tartu Ülikoolis hambaarstieriala lõpetanud aerutaja. Aerutamisega hakkasin tegelema 2006. aasta suvel ehk, kui mälu ei peta, siis pärast 7. klassi (jah, siiani kahju, et varem sinna ei sattunud).

2. Mis osa mängib aerutamine sinu elus?

aerutamine
Eve Külasalu 2007. aastal

Olen aerutamisega tegelenud võistlemise tasandil järjepidevalt üle 10 aasta. Sellest on saanud elu lahutamatu osa, mis on põimunud kogu minu olemusse, ja tüdimust ei paista veel kuskil. Lisaks tegevsportlase rollile kuulun 2016. aasta algusest Viljandi Aerutamisklubi juhatuse koosseisu eesmärgiga tuua Viljandis aerutamine madalseisust välja. Iga suvi korraldame sõudjatele ja aerutajatele spordilaagreid Eesti parimate veetingimustega järvel.

3. Miks sa käid aerutamas?

Eve ja Helery ilmselt aastal 2008. Aerutamise algusaastad

aerutamine
Kõige parem paadikaasane üldse – Anette. 2014 meistrikad

Sattusin aerutama oma vanema venna ja õe jälgedes. Alguses oli aerutamine lõbus aja veetmise võimalus, aga üsna kiiresti tekkisid trennis uued sõbrad, saadeti esimestele võistlustele, kus avastasin, et teistega paatide joonele panemine on meeletult äge. Praeguseks on peamine treenimise põhjus teistest eluvaldkondadest tulevate pingete maandamine, sest neid ikka kipub tekkima. Muidugi on oluline füüsilise vormi parandamine-hoidmine, võistluste ja laagrite kaudu üle Eesti laiali olevate sõpradega ühenduses püsimine. Pealegi, aerutamine on see üks asi, mis mind suuremast massist eristab, tavaline inimene ei suuda võistlussüstaga kaks sekunditki püsti seista. Ja see õnnis rahulolu tunne, kui oled värskelt tulnud raskest trennist… Põhjuseid on tegelikult lõputult, mõned mõjuvamad kui teised.

Eve 2010. aastal meistrivõistlustel õega

3.1 Räägi oma saavutustest aerutamises, need mis ja miks sulle olulised on? Ja kas on saavutus üldse oluline

2015. aasta meistrivõistlused aerutamises.

Praeguse seisuga on mul aerutamises 9 Eesti meistritiitlit. Kahvatumat karva medaleid on rohkem, aga kes neid viitsib täpselt kokku lugeda. Mul eelkõige on vaja endale tõestada, et ma suudan rohkem, kui arvan. Ja iga medal on suur pai sportlase hingele.

Tegelikult on päris kõva saavutus õppida kokku 6 aastat arstiteaduskonnas (1 aasta proviisoriõppes) ja järjepidevalt võistlusspordiga jätkata, mis siis, et ainult Eesti piires. Hambaarstiõpe iseseisvalt juba nõuab parasjagu higi, verd ja pisaraid nii kujundlikus, kui ka sõna otseses mõttes. Panna juurde kehvematel aegadel keskmiselt 5 tundi nädalas, parematel aegadel oluliselt rohkem, trenni otsa ja saabki pidevalt väsinud inimese kokku, aga see ainult karastab!

4. Sinu lemmik või meeldejäävaim seik ja kogemus aerutamises?

Põnevamatest seikadest võiksin terve romaani kokku kirjutada. Neid on lõputult. Kes minuga vähegi rohkem kokku puutunud on, see kindlasti on kuulnud või lausa oma silmaga saanud näha Eve tragikomöödilisi äpardusi. Ja need on vaid murdosa aerutamises kogetust. Kindel on see, et aerutamises juba igav ei hakka.
Kui rääkida põnevamatest kohtadest, kus vee peal on käidud, siis igal veekogul on oma põnevused ja iseärasused, aga ei saa üle ega ümber minu armsast Viljandi järvest. Seisev vesi, ilus vaade, piisavalt ruumi, et kõik aerutajad ja sõudjad sõbralikult korraga vee peale ära mahutada (mitu aastat Emajõel treenimist ja hindan seda kõike veel rohkem), rahu, vaikus ja loodus. Aerutamisbaas seal on mulle see üks koht maailmas, kus hing tõeliselt puhkab. Aidu sõudekanal on samuti uus ja huvitav koht aerutamiseks oma selge ja seletamatult kerge (süsta liikumise mõttes, ei suuda paremini seda tunnet väljendada) sinise veega.
Inimeste suhtes… kuna suurem osa aerutajaid käib suvel Viljandis laagris, siis saan päris hea ülevaate Eesti aerutajatest. Kindlasti mõjutavad iga klubi sportlased ja treenerid mind mingi nurga alt. Esiteks, olen palju avatum inimene kui enne aerutamisega tegelemist. Ma tean, ma pole sugugi ainus, kellega selline muutus toimunud on. Nagu juba eelnevalt sai mainitud, terve Eesti on mul sportlastest sõpru täis. Tuleb välja, et palju on inimesi, kelle seas on täiesti normaalne olla ebanormaalne. Kust saab veel tugevama positiivse laengu kui sarnaste kiiksudega isikute seltskonnast? 😀

5. Too 5 (või rohkem) põhjust, miks keegi peaks aerutamisega tegelema?

aerutamine
Aidu 2015

1. Aerutamine on lihtsalt nii vinge ala!
2. Aerutamine on väga mitmekülgne spordiala. Asja juurde kuuluvad jooksmine, ujumine, suusatamine, jõutreeningud, pallimängud, you name it. Õige aerutaja saab kõigega hästi hakkama.
3. Saab näha veekogusid täiesti teise nurga alt.
4. Saab viibida palju looduses.
5. Aerutamisega kaasneb päris hea ellujäämiskoolitus. Kogenud aerutaja ei kaota pead, kui korraga keset trenni ennast veest leiab. Oma koduveekogul on tal teada täpselt kohad, kust veest välja saab ronida. Spontaansed sulpsud käivad asja juurde. Eriti alguses, kus sõitma õppides veedetakse rohkem aega vees kui paadis.
6. Aerutamine teeb tugevaks! Nii füüsiliselt kui vaimselt.
7. Aerutamine karastab ja kasvatab iseloomu.
8. Aerutajad on juba varakevadel oluliselt pruunimad kui tavainimesed. (Jah, aerutajapäevitusel on muidugi ka mitmeid väga spetsiifilisi tundemärke, ei, see ei ole joodikupäevitus)
9. Super seltskond käib alaga kaasas
10. Aerutamise plussidest võiks ka eraldi romaani kirjutada ?

6. Soovitused neile, kes otsivad uut hobi ja võiksid mõelda ka aerutamisele, just alustajatele:

Aerutamine on sobilik nii pühapäevakulgejatele (matka/merepaatidega), tulihingelistele sportlastele (rajaaerutamine, sprint, maraton), kui ka ekstreemsportlastele (kärestikuaerutamine, slaalom või tõsisema koerailmaga rajaaerutamine). Kui sa ei karda vett, meeldib värskes õhus ja vee läheduses viibida, tahad rutiinist välja saada, siis aerutamine on sulle.

7. Kuidas ma tean, et aerutamine sobiks ka mulle?

Ma ütleks, et kui rääkida rajaaerutamisest, siis ainuke suurem eeldus tegelemiseks on piisav kangekaelsus või visadus, et pärast igat ümberkäimist tagasi paati istuda ja uuesti proovida. Abiks on ka soe suhtumine vette, sest aerutamine on väga märg spordiala. Kõik muu on kergemini arendatav või tekitatav.

Video Eve soovitusel:

  • Kanada saatejuht proovib aerutamist:
  • Brittide klipp rajaaerutamisest:

Lisainfot aerutamisklubide ja -võistluste kohta leiab Eesti Aerutamisföderatsiooni lehelt. Loe teisi MIKS? lugusid.