• et

Esta Pilt: Miks ma tegelen fitnessiga?

Miks ma tegelen fitnessiga?

Unikaalsed inimesed jäävad silma. Inimesed, kes julgevad iseendal välja paista.
Aastaid tagasi nägin Arcticu jõusaalis naisterahvast, kes oli äärmiselt värvikas, sõna otseses mõttes. Alles hiljuti sain teada, et tegemist on Esta Pildiga, kes on fitnessi võistleja ja antud valdkonnas mitmeid Eesti meistri tiitleid võitnud ning 2018. aasta kevadel sai Euroopa meistritiitli bodyfitness 45+ kategoorias. Fitness valdkond on üha populaarsust võitev, samas ka Eestis üsna segane ja tundmatu ala veel. Esta rääkis selle blogi “Miks?” rubriigi tarbeks natuke endast, oma spordiala armastusest ja ta aitab lahti mõtestada fitnessi erinevaid kategooriaid. Loe, käi vaata mõnda võistlust ja katseta ka ise, kui see on ala, mis paneb sul silmad särama!

Auhinnatud fitnessi võistleja Esta Pilt

1. Kes sa oled, millega tegeled?

Olen sporti ja trimmis keha ning lihaseid armastav fitnessi võistleja. Meeldib kõik tervise ja enesetäiendamisega seonduv. Töötan Tartu Ülikoolis täienduskoolituste korraldajana. Peale selle olen tohutu floromaan ehk värviarmastaja.

2. Mis osa mängib fitness sinu elus?

Fitnessiga tegelen juba aastast 2002, enne seda olin pikamaajooksja. Võin öelda, et aasta-aastalt on see fitness järjest enam mu elu haaranud. Praeguseks on see elustiil ja olen fanaatiline treenija ning järjepidevalt ka võistlen erinevatel fitnessi aladel. Seda ei saa enam ilmselt hobiks nimetada, kuna mõte treeningutest ja toitumisest mõlgub meeles nii ööl kui päeval. Olen täielikult pühendunud ja enamusest muudest asjadest loobunud. Võistlusteks valmistudes muudmoodi ei saagi.
Olen tulnud Eesti meistriks naiste kulturismis, bodyfitnessis, athletic Fitnessis ja naiste psyhiqoe kategoorias. Just viimases, s.o kõige enam lihasmassi nõudvas kategoorias võistlengi viimastel aastatel. 2018. aastal saavutasin meistritiitli Euroopa bodyfitness 45+ kategoorias.

Uusi kategooriaid on aastatega juurde tulnud. Praeguseks naised ei võistle enam kulturismi kategoorias amatööride võistlustel.

Eestis ei ole võistlejaid just palju, aga uue kategooria – bikini fitness – lisandumisega on võistejate rivid kõvasti täienenud. See ongi sobiv kategooria võistlemisega alustajatele. Selle kategooria puhul on tähtis treenitud trimmis keha ja kena lavaline liikumine. Liigne lihasmass, lihaste reljeefsus ja separatsioon on pigem miinus. Aga kindlasti nõuab ka see ala pidevat järjekindlat treeningut ka jõusaalis lisaks mule sportlikule tegevusele.

Kes on juba kauem treeninud ja sportlikuma ning lihaselisema kehaga, sellel on sobiv Bodyfitnessi kategooria.
Siin hinnatakse võistleja keha sportlikku välimust kui tervikut, sealhulgas lihaste arengut, kehaehituse tasakaalustatust ja proportsioone. Kulturistlikult suur lihasmass ja “liigne” lihaste reljeefsus on miinuseks, aga lihased peavad olema treenitud ja vähese rasvaga.

Fitnessi kategoorias tuleb lisaks kehaehituse demonstreerimisele, esitada akrobaatika-, tantsu- ja sportaeroobikaelemente sisaldav vabakava, mis annab esitajale küllalt vabad käed, aga eeldab head painduvust ja keeruliste elementide esitamist.

Naiste Psyhique on kõige suuremat lihasmassi, reljeefsust ning madalamat rasvaprotsenti nõudev kategooria. Laval toimub läbi kohustuslike pooside ja vabakava kehaehituse demonstreerimine.

Kellele ei meeldi keha demonstreerida ja meeldib rohkem sportliku sooritusvõime demonstreerimine, sellle sobib Fitness 5 võistlus, ehk jõusaalimitmevõistlus. See sisaldab 5-s jõusaaliharjutuses võistlemises korduste peale ja on sobiv proovimiseks väga paljudele tõsistele jõusaaliharrastajatele. Sel sügisel toimuvad esimesed Eesti Meistrivõistlused Fitness 5-s. Eraldi etapid toimuvad Tallinnas, Pärnus ja Tartus. Oodatud on nii mehed kui naised.

Kogu fitnessiga soetud info on koondatud veebilehele www.fitness.ee

2018. aasta kevadel tuli Esta Pilt meistriks Euroopa bodyfitness 45+ kategoorias.

3. Miks sa fitnessiga tegeled?

Fitness sobib nendele, kellele meeldivad lihased ning kellele meeldivad individuaalalad. Lihaste kasvatamiseks peab ka hea isu olema, aga samas on vajalik oskus hoida enesedistsipliini toitumises ja tuleb valmis olema karmideks dieetideks võistluseelsel perioodil.
Mulle meeldib väsimus- ja rahulolutunne peale korralikku trenni. Samuti meeldib näha, et järjepideva treeninguga on võimalik oma keha koostist ja kehaehitust muuta. Meeldivad ka valulikud lihased trennijärgsetel päevadel.

4. Sinu lemmik või meeldejäävaim seik ja kogemus fitness valdkonnas?

Tänu fitnessile olen tutvunud väga paljude samasuguste fitnessifännidega nii Eestist kui mujalt, kellega on alati palju põnevat arutada treeningute ja toitumise osas. Tähtis on ka üksteise psühholoogiline toetamine rasketel perioodidel.
Meelde jäävad eredalt kõik võistluspäevad, kuna siis on töö tehtud ja võistlus on fitnessis juba pidupäev. Naised teevad kenad meigid-soengud, panevad selga kristallidega kaunistatud bikiinid ja näitavad uhkusega oma töö vilju laval.

Lavatagune elu on ülipõnev, samuti ühised võistlusreisid.

Kõige raskem pool selle ala juures on kindlasti toitumine, kuna vajalik on rasvaprotsent madalaks saada, et lihaseid näidata. Selles suhtes tuleb väga targalt tegutseda, et esimesteks võistlusteks valmistumine ei jääks viimaseks karmi dieedi tõttu rikutud tervise pärast.

5. 5 põhjust, miks keegi peaks fitness alaga tegelema?

  1. Fitnestreeningutega on kõige lihtsam end vormis hoida kuna lihasmass suureneb ja keha kulutab juba baasainevahetuseks rohkem energiat.
  2. Fitnessiga tegelejatele saab kindlasti heaks rutiiniks tervislik ja mitmekülgne toitumine.
  3. See on väga ilus ala – hea on vaadata heas vormis ja meigi-soengu-bikiinidega naisi laval.
  4. Treeningud on tegelikult lihtsad võrreldes pikkade vastupidavusalade treeningutega. Vajalik on vaid järjepidevus.
  5. Treeninguks sobivad ajad saad ise valida, ei sõltu rühmatrennide kellaaegadest.

6. Soovitused neile, kes otsivad uut hobi ja võiksid mõelda ka fitness alale?

Paljud jah küsivad, et kuidas hakata mingi fitness kategooriaga tegelema. Ega algul ei olegi muud vaja kui hakata jõusaalis järjekindlalt treenima (vähemalt 3 korda nädalas). Kindlasti peaks keegi harjutuste tehnika ette näitama aga treeningvideoid ja treeningplaane on ka internetis piisavalt. Kui järjekindel treenimine paigas ja näha ka mingeid tulemusi ja tundub, et ala meeldib, alles siis on aeg mõne treeneri poole pöörduda, kes võistlussportlastega tegeleb. Olen ikka väga palju alustajaid näinud-kuulnud, kes suure hooga võistlusteks treenima hakkavad, aga paraku on varsti kadunud.

Esta Pilt: Fitness on ilus ala, mis nõuab järjepidevust.

7. Kas fitness on keeruline ja kallis ala?

Keeruliseks teeb selle ala just toitumine ja rasked treeningud ajal, mil toitumist on vaja piirata. Kallidus oleneb, millega võrrelda. Kindlasti on kallimaid alasid. Aga odav ta just ei ole. Palju kulub kvaliteetsele valgurikkale toidule, samuti edasijõudnute puhul vitamiinidele ja toidulisanditele. Võistlussportlastel bikiinidele (kaunistatud bikiinid 200-400 eurot keskmiselt), kingadele, meigile, soengule, võistlusgrimmile ja võistlussõitudele ning osavõtutasudele.
Praegu valmistun oktoobri-ja novembrikuus toimuvateks võistlusteks – Põhjamaade MV-sed, Eesti MV-sed ja Naiste Maailmameistrivõistlused.
Hea meelega osaleks ka rohkematel võistlustel, aga kõik sõidud on oma kuludega ja väga kulukad.
Toidulisandite osas saan väikese toetuse BodyVision OÜ-lt. Kogu muu ettevalmistus, võistlusreisid, litsentsid ja osalemistasud on oma kanda.

8. Kuidas ma tean, et fitness sobiks ka mulle?

Eeldus on, et sportlik tegevus meeldib ja talud rutiini korrapäraselt treenida ja toituda. Ja et leiad aega treeninguteks 3-4 korda nädalas ja hiljem ka rohkem. Kindlasti on kasuks ka kehaliselt head proportsioonid ja eeldused lihaskasvuks.

9. Mis sind selles alas motiveerib ning kuidas tagad töö ja fitnessi-tegevuse vahel tasakaalu?

Motiveerib see, et mulle meeldib heas vormis olla vaatamata vanusele. Ja meeldib tunne peale füüsilsit pingutust. See ongi hea vaheldus päevatööle. Trennis ei mõtle muule ja vaim puhkab. Head rutiinid on sisse harjunud – töö-trenn-toiduvalmistamine.

 

Kui sind huvitab Esta tegevus, uuri tema Facebooki lehte.

*
Miks? ma teen rubriigi eesmärk on tutvustada erinevaid valdkondi ja inimesi, kes neis tegutsevad, inspireerides ka sind tegutsema, leidma oma nišš ja kirg.