• et

Blogimisega alustamine: kui keegi ei toeta, siis võibki tegemata jääda

Asjade [karjääri] loomulik areng

Kersti on hea näide sellest, kuidas iga asi tuleb omal ajal, õigel ajal tuleb hakata ettepoole mõtlema, end analüüsima ja vaatama – millised on mu tööalased võimalused ja kuidas ise karjääri kujundada endale sobivaks.

Mõned aastad tagasi oli Kersti küsimuse ees, kuidas lapsepuhkuselt tagasi tulla. Milliseid tööalaseid valikuid teha, et saaks keskenduda prioriteetidele: perele ja samas saaks oma oskusi ja kirge rakendada. Selle kõige juures olla veel rõõmus ja tasakaalus. Meie neljakuune töö kandis vilja, Kersti leidis endale hea lahenduse (ei, ta ei lahkunud vanast töökohast).
Sel suvel pöördus Kersti minu poole aga järgmise põneva küsimusega: kuidas võiks blogimine aidata tal endas distsipliini arendada ja olla samas heaks katselavaks ning potentsiaalseks portfoolioks tema karjääri arendamisel?

Mida tegime?

Esmalt kohtusime Kerstiga, et kaardistada, mida ta teha soovib, miks, kellele (Sellest võite lugeda juba tema blogi tutvustuses, vaata siit). Panime paika eesmärgi.
Kuna üks suurimaid murekohti oli kirjutamine ise – kuidas aega leida, millest kirjutada, siis otsustasime, et enne avalikustamist teeb ta iga nädal ühe postituse dokumendina ja saadab kindlal ajal mulle. Nende “postituste” põhjal sain anda tagasisidet teksti kohta, Kersti ise sai endale tagasisidet selle kohta, kui palju tal kirjutamine aega võtab, kuidas see üldse sujub ja kas talle üldse meeldib seda teha. Meeldis küll ja tekstid muutusid iga korraga paremaks.
Iga korraga tekkis ka uusi tehnilisi ja sisulisi küsimusi. Neid tekib aeg-ajalt veelgi. Alles peale seda koostöö kuud ja veel veidike settimist avaldas Kersti ise blogi ja teeb praegu ka endale sobiva kujunduse. Tal veab, et tal on see oskus ja tahe olemas! Super.
Tänaseks on ta oma blogi esimese faasi läbinud, tegutsemas on ise oma blogi loomise, kujundamise ja seal kirjutamisega.

Nüüd sain oma blogiasja lõpuks paika: leidsin sobiva koha ja kujunduse, sain aru millest ja kellele kirjutada, leidsin uuenenud päeva/nädala/kuu kavas (olen jälle tööl ja trennis) aja blogi kirjutamiseks, panin paika enda jaoks olulise: mis moodi edasi jätkata. Tänast tulemust võib näha siin.

Mis oli sinu olulisim küsimus seoses blogimisega alustades?

Küsimused, milles abi ja nõu vajasin olid:

  1. Teadmatus, mis blogimine on, mida see tegevus mult ootab, kui palju mu elus muutusi toob.
  2. Millise teenusepakkuja teenust (blogiplatvormi) kasutada, kellel on minu jaoks parim teenus? See võtab aega, enne kui leiad endale sobiva kujunduse ja koha.
  3. Teadmatus muutuste ees. Blogipidamine on nö avalik tegevus. Sellega võib kaasneda tuntus. Või oled nähtav uut moodi oma lähedastele ja ka kolleegidele (võimalik suhtumise muutus). Blogija on nähtav ja ka haavatav välismaailma poolt. Uuenenud nõudmised endale ja oma aja kasutusele.
  4. Hirm ebaõnnetuda / endas pettuda: vahest ma ei saavutagi seda, mida lootsin või ootasin, pole oma illusioonide kõrgusel.
  5. Teadmatud tuleviku ees: kui saavutad edu, siis kaasneb sellega kohustus seda hoida.

Mis on blogimisega alustajatele või tegelejatele kasulik teada?

konksselg logo joonis

Konksselg blogi visandijärgne visuaal, mida Kersti hetkel veel arendab.

Algus on tegelikut väga raske ja kui keegi ei toeta, siis võibki teostamata jääda või lükkuda blogimisega alustamine muutkui edasi ja edasi. Kindlasti tuleb eelnevalt niisama kirjutada, enne kui kohe netti üles laadida. Kui pole harjunud endast kirjutama või üldse kirjutama, siis tuleb eelnevalt niisama arvutisse trükkida, et arusaada oma kirjutamisstiili plussidest ja miinustest. Hiljem hakkab see ladusamalt minema. Minul on paar teemaarendust arvutis Wordi dokumendina olemas, neid ma kirjutan paralleelselt ja loen aeg-ajalt üle, et märgata sujuvusvigu jutus.

Ja ka see, et algul on ideid ja mõtteid palju (alguse entusiasm), mis võivad põhjustada selle, et algul toredana tundunud blogimisidee võib muutuda mitmete kohustustega suureks tööks. Peab andma endale aega kõik pähekerkinud ideed läbi seedida ja vaid mõistliku/ reaalselt teostada jõutav ära teha. Mul võttis see kolm kuud aega.

Mis oli kõige kasulikum sinu jaoks?

Kuu-aja pikkusel meie koostöös, et saaksin oma blogiga alustatud oli mitu asja, mis mind aitasid. Olulisemad aga:

  • Aitasid mul mitmete teenusepakkujate (blogiplatvormid) seast valikut teha.
  • Kindlasti ka see ette kirjutamine: oma kirjutamismaneeri analüüsimine.
  • Ja vestlemine sinuga andis selgemad raamid oma mõtetele. Sinupoolne kaasatus aitas sedavõrd, et olin lubaduse andnud peale enda veel ka kellelegi teislele, keda ma ei tahtnud alt vedada. Sest ma ei julgenud alla anda, pärast oleks muidu sulle paha otsa vaadata. Ja ka see, et Konks Selja blogi on üks osa minu kogukonnatöö koolituse lõputööst, mida esitlen sel reedel konverentsil. Tahan saada lõputunnistust, seega on motivaatoriks ja tagantutsitajaks lubadus endale ja teistele, keda ei soovi naljalt alt vedada.

Kes ja miks sinu arvates blogima peaks?

Need kellel on midagi öelda, kellel on teadmised, mida jagada. Teadmised, mis on varem olnud vaid erialaspetsialistidel on tänu blogijatele jõudnud ka teiste huvilisteni. Samuti mõne uue teenuse või toote pakkujad. Need, kes on loonud midagi uut omal käel, oma oskustele tuginedes.

Kellel soovitaksid enne blogimisega alustamist Agentuuri poole pöörduda?

Ma arvan, et kõik, kes soovivad blogimisega alustada. Hea on kellegi kogenenumaga oma ideed läbi arutada. Annab selge ülevaate enda peas toimuvast.

Tänan Sind abi eest! Ja kõik võivad vaadata ja anda tagasisidet minu blogile, mis on veel kujunemisjärgus: https://konksselg.wordpress.com/

Blogija nõustamine

Kui oled ka alustamas blogimisega või soovid eesmärgipärasemalt seda teha, kui sul on küsimusi kirjutamise, blogi kujunduse või (sisu)turunduse kohta. Soovid lihtsalt tagasisidet saada, et mida paremaks teha? Küsi lisainfot liisi@persoonibrand.ee. Vaata ka sisuturunduse teenust.

Vaata ka mida kirjutas meie klient Laura Vesiloik, “Nautige hetke” blogi perenaine.

Jäta oma kommentaar