• et
  • en

3 olulist soovitust tuleviku töömaailmas ellujäämiseks, mida aastasse 2018 kaasa võtta

Sina oled tuleviku töömaailmas iseenda ülemus

Juba ammu on käes aeg, kus sul endal on võimalik teha ja ellu viia oma valikuid töö kujundamises ja läbi selle kogu elustiilis.  Võibolla oled sellest teadlik olnud, kuid uskunud, et “minul ei ole see võimalik”. Võib-olla on sinu jaoks turvatunne veel tähtsam. Saan sellest aru. Paraku paistab, et mida edasi, seda rohkem hakkab sinu turvatunne tulema sinu enda võimekusest endale tööd tekitada, tagada pidev eneseareng ja oskuste täiendamine, suutlikkus leida kliente ja sobivaid projekte. Tuleviku töömaailm võib tunduda ebastabiilne ja tekitada stressi. See tähendab, et igaüks meist peab omandama pidevalt nii uusi tööalaseid oskusi kui ka oskusi, mis tagavad, et sa oled vaimselt ja füüsiliselt terve, oskad enda eest hoolitseda, sest pinge (ühiskonnas) ei lange vaid pigem isegi suureneb. Samavõrra suureneb ka sinu vastutus enda heaolu eest ning suutlikkus end ise juhtida. Loodan, et ka siinne persoonibrändi ja juhtimise blogi aitab sul leida trikke ja annab tuge oma elu kujundamises.

Lähtudes enda ja minu klientide kogemusest oma elustiili loomises, nähes tulevikutrende töömaailmas, saan soovitada sulle kolme kõige tähtsamat asja, mida peaksid tänapäevases töömaailmas nüüdsest tähele panema, et tagada järjepidevus, rahulolu ja sissetulek oma tingimustel.

Ilma pikema sissejuhatuseta, jagan oma 2017. aastast saadud mõtteid video ja blogipostituse vahendusel. Kas oled minuga nõus? Mida 2017 sulle õpetas?

Soovitused aastaks 2018: juhile, ettevõtjale, enda arendamiseks

Järgnevalt kolm kõige olulisemat oskust, mida oma elu teadlikult juhtiv inimene peaks omandama ja tegevused, mida järgima, et tööelus rõõmsalt ja edukalt toimida.

Puhka.

Kummaline, et üks ettevõtlusblogi soovitab puhata? Tegelikult ei ole. Olen omal nahal tundund ja viimaste aastatega ka tarkust kogunud ja õppinud, et edukad on need, kes oskavad õigel ajal tööd teha ja õigel ajal puhata. Puhkuse all mõtlen ma täielikku väljalülitamist, muude asjadega kui ametiasjad, tegelemist. Puhkus võib olla pikem, paari nädalane või terve kuu suvel, aga ka viieminutilised pausid ilusa ilma nautimiseks iga tunni tagant, 2-3 korda nädalas mõnusad treeningud ja aeg endale hea raamatu või põneva uue oskuse omandamise näol. Oluline on, et üks väljakutse – töö – ei vahetataks sarnase väljakutse vastu, mis tekitab stressi. Minu soovitus: pane puhkused oma kalendrisse igaks nädalaks ja loomulikult suuremad puhkused juba pikalt ette.

Avasta võimalusi.

Väikeettevõtjad ja eksperdid on suurimad iseenda takistajad. Tihtipeale on meie peas see hääl, kes kogu aeg analüüsib, mõõdab ja hindab. Ei, see ei ole hulluse hääl, kuigi võib selleni viia. See on pigem hääl, mis on tekkinud ühiskonnast, mis on keskendunud saavutusele, liigsest perfektsionismist ja vähesest enesekindlusest ja samas vajadusest näida väga enesekindel ja julge ning võitmatu. Suured eesmärgid aga ei saagi ellu tulla ühe päevaga. Nad vajavad ettevalmistust, aega settimiseks ja pidevat läbivaatust. Seetõttu tuleb olla ise avatud muudatustele, uutele võimalustele, katsetada ja lasta vabaks mõte, et esimesel korral peab olema kõik ideaalne. Kui sul on suurem eesmärk paigas, sa tead, mis on sinu visioon, siis teid sinnani on palju. Visiooni silme ees hoides ja mitte kinni jäädes tegevusplaani, hakkad nägema võimalusi, mis kõik aitavad eesmärgini jõuda.

 

Leia ja hoia fookust.

See, millele keskendud, see hakkab realiseeruma. Tuttav lause? Ja ometigi leiad ikka ja jälle end mõttelt, et nii palju on teha, tahaks kõiki tooteid-teenuseid kohe pakkuda, osaleda siin ja seal, olla blogija, turundaja, koolitaja, raamatupidaja, juht ja lapsevanem. Kui oled alustamas oma ettevõttega, pead kiirete tulemuste saavutamiseks keskenduma suurema oma ärkveloleku ajast just ettevõttele. Kui soovid keskenduda oma perele, jääb töö tahaplaanile. Isegi hea delegeerimisega tuleb teha valikuid, mis on sulle endale parasjagu tähtis, mida soovid ise teha, millele oma aega kulutada ja mis on tehtav kellegi teise poolt. Sinu fookus näitab sinu hetke prioriteete. Sinu praegused prioriteedid aga loovad sinu homse. Kui sa täna, palgatööl olles ei keskendu enda arengule,  hea töö tegemisele, siis ülehomme, kui kas soovid ise või kui ettevõttes hakatakse koondama, puuduvad sul vajalikud oskused või unikaalsed oskused teistest positiivselt eristumiseks või tööturul ise endale võimaluste loomiseks. Enesearengu ja oma professionaalsete oskuste täiendamise unarusse jätmise korral oled tööandjata meelevallas. Kui aga keskendud nii enda, oma ettevõtte arengule, oled sina see, kes saab reegleid dikteerida.

 

Eduks on tegelikult vähe vaja

Edu tähendus on meile kõigile erinev. Mulle tundub, et eduks on tihtipeale palju vähem vaja, kui me arvame. Oled nõus? Kui suudad nautida siin ja praegu olemist, hetke olukorda oma karjääriteel või ettevõtluses, oma professionaalses tegevuses, siis kõik eesolev, suured eesmärgid ja visioonid saavad teise tähenduse. Nimelt, kui naudid teekonda, muutub eesmärk nauditavaks juba siin ja praegu. See ongi minu arust “edu” alus. Suuta tegutseda, nautides protsessi ja hoides visiooni silme ees, mitte kartes ja muretsedes, kas see kunagi ka täitub.